• چرا باید نرم افزار داده ورزانرا در برابر سیستم های مدیریت محتوای اپن سورس انتخاب نمایم ؟

  • مهمترین پارامتری که شما مشتری عزیز را بر آن می دارد تا با یک شرکت طراح وب همکاری نمایید ، خدمات ایشان بود و نه نرم افزارشان. در واقع نرم افزارهای مدیریت محتوا کم و بیش از قابلیت های مشابهی برخوردار هستند و شما بیشتر باید دقت خود را بر روی خدمات ایشان و به ویژه پشتیبانی شان از نرم افزار بگذارید.بر همین اساس نیز ، با اینکه سیستم های مدیریت محتوای متن باز ، در سطح بین المللی طراحی و پیاده سازی شده اند و از قابلیت ها و امکانات خوبی برخوردارند ، اما استفاده از این نرم افزارهای رایگان و اپن سورس اشکالاتی دارد که ذیلا به آن اشاره خواهد شد :

   1. اینگونه نرم افزارها بنا به دلایلی که در این پرسش به آن اشاره شده ، به لحاظ امنیتی اشکالات و ایراداتی دارند که نرم افزار داده ورزاناز اینگونه اشکالات و ایرادات رنج نمی برد.
   2. معمولا با توجه به اینکه اینگونه نرم افزارها توسط تیم های داخلی خود شرکت ها نوشته نشده ، بنابراین تسلط کافی برای پشتیبانی ، در آن مجموعه نبوده و برای هرگونه رفع اشکال یا ایرادی ، منتظرشرکت مادر می مانند که خود باعث تلف شدن زمان زیادی در پشتیبانی و حتی در پاره ای از موارد لاینحل ماندن اشکالات سایت خواهد شد.
   3. با توجه به اینکه این نرم افزارها در اختیار همگان هست و هر فردی با هر دانش فنی جزئی می تواند یکی از این نرم افزارها را نصب و راه اندازی نماید ، بنابراین نمی توانید از تخصص تیم فنی پشت سر آن مطمئن باشید. ممکن است چند نفر تازه کار ، مدعی راه اندازی سایت شما با یکی از این نرم افزارها شوند و پس از مدتی نیز در اجرای درخواست های شما مانده و نتوانند نیازهای تان را مرتفع سازند. این در حالی است که شرکتهای تولید کننده سی ام اس ، خودشان اینگونه نرم افزارها را تولید کرده اند و به راحتی می توان از توان فنی ایشان مطلع شد.
   4. لزوما نمونه کارهای چندان قدرتمندی توسط خود این شرکتها طراحی نشده و معمولا نمونه کارهای قوی ای که به شما نشان داده می شود ، از برخی از شرکت های فعال در این زمینه می باشد که علیرغم اینکه با همان نرم افزار اپن سورس راه اندازی شده اند ولی قدرت خود را مرهون تیم فنی قوی آن شرکت می باشند. این در حالی است که تیمی که با شما تعامل می کند توان اجرایی پروژه ای همانند آنچه به شما پرزنت می شود را ندارد. اما پرتال داده ورزان ، تمامی نمونه کارهایی را که به شما پرزنت می کند ، خود شخصا توسعه داده و توان اجرایی و فنی بازطراحی آنها ، برای شما را دارد.
   5. اینگونه نرم افزارها معمولا از مشکلات ترجمه به زبان فارسی نیز رنج می برند! چرا که در ترجمه عبارات از زبان های مختلف اشکالات و ایراداتی وجود دارد که انجام این کار را بسیار دشوار و در پاره ای از موارد نا ممکن می کند. به عنوان نمونه ، در زبان انگلیسی هنگام لاگین در پنل ، پیغام خوش آمدگویی به این شکل نمایش می یابد که ابتدا کلمه Welcome نمایش میابد و سپس نام فرد در مقابل آن. اما در زبان فارسی معمولا ابتدا نام فرد می آید و بعد کلمه خوش آمدید چاپ می شود. مثلا محمدجان به پنل اعضا خوش آمدید. پس این پس و پیش بودن افعال و عبارات در زبان فارسی و انگلیسی عموما موجب می شود که جملات و پیغام های سیستم های مدیریت محتوای اپن سورس فارسی سازی شده ، گنگ و غیر قابل فهم باشند.
   6. عموما بومی سازی صحیحی روی این نرم افزارها ضورت نپذیرفته. به عنوان نمونه پرداخت الکترونیک اینگونه سایت ها با بانک های ایران کار نمی کند و مبتنی بر پی پال نوشته شده که در ایران تحریم است.
   7. با عنایت به این مهم که هر سایتی به لحاظ گرافیکی ، شان خود را داشته و سلایق افراد خاص بوده و می بایست برای هر مشتری ، دیزاین گرافیکی مجزا و اختصاصی طراحی گردد ، اما معمولا تم اختصاصی برای این سیستم های مدیریت محتوا طراحی نمی شود. در اینگونه نرم افزارها ، معمولا از تم های آماده از قبل که در سطح بین المللی وجود دارند استفاده شده و دانلود و فارسی سازی شده و برای شما راه اندازی می گردد. بنابراین در برخی از سایت های راه اندازی شده با اینگونه نرم افزارهای مدیریت محتوا ، شاهد چپ به راست بودن دیزاین کلی سایت های فارسی هستیم. مثلا می بینیم که منوهای سایت در سمت چپ نمایش میابد! که اصلا برای کاربر مانوس نیست.
   8. عموم این افراد به صورت شخصی فعالیت می کنند و شرکت رسمی ثبت شده ، تیم فنی ، تیم گرافیک و ... در اختیار ندارند. چرا که استفاده از نرم افزار آماده ای که قبلا فارسی سازی هم شده است ، نیاز به استخدام تیم فنی خاصی نداشته و حتی گرافیک کار نیز از تم های آماده و دانلود شده بهره می برد. بنابراین لزومی به کار تیمی در اینگونه شرکتها نیست و دلیل اصلی پایین بودن قیمت این سیستم های مدیریت محتوا نیز همین است. اما مشکل اینجاست که با یک فرد طرف حساب هستید و چنانچه خدای ناکرده هر مشکلی برای ایشان پیش بیاید ، دیگر کسی پاسخگوی کار شما نبوده و این موضوع آنقدر تکرار شده که در بین شرکت های معتبر طراحی وب به این اصطلاح بدل شده که سایت فلان سازمان یا شرکت یتیم شده!
   9. اکثر این نرم افزارها پرتالی نبوده و قابلیت هایی هماند ورک فلو ، ارتباط با پایگاه های داده سازمانی و ... را ندارند.
   • نکته : لزوما تمامی این اشکالات و ایرادات به یک سیستم مدیریت محتوای اپن سورس یا هر شرکتی که از اینگونه نرم افزارها استفاده می کند ، وارد نیست ، اما عموم شرکت های فعال در این زمینه ، لااقل دچار برخی از این اشکالات می باشند.
   • البته نباید بی انصافی کرد. قیمت اینگونه نرم افزارها مناسب بوده ، چرا که هزینه تولید خاصی برای مشتری نداشته و چنانچه هزینه ، پارامتر اصلی شما در انتخاب است و کیفیت کار برای شما الویت کمتری دارد ، لذا استفاده از این نرم افزارها بهترین گزینه است.

دیگر پرسش ها پیرامون : سیستم مدیریت محتوا و پرتال داده ورزان