سطح دانش کد نویسی طراحان

شنبه 20 اسفند 1390

شما به عنوان طراح وب سایت تا چه میزان با برنامه نویسی آشنایی دارید؟Keith Butters؛ مؤسس Barbarian Group؛ در ادامه در روش سه مرحله ای، ما را با میزان دانش کد نویسی مورد نیاز طراحان آشنا می‌کند.

طراحان وب سایت

در بحث‌هایی که در مورد صنعت طراحی تعاملی و طراحی وب در وبلاگ‌ها و وب سایت‌های شبکه های اجتماعی می‌خوانم با این سؤال بارها مواجه شده‌ام که، آیا طراحان نیازی به داشتن توانایی کد نویسی هستند؟ در یکی از این بحث‌ها که 400 پاسخ جالب ارائه شده بود، پاسخ‌هایی اعم از این که : این یک معادله ساده است، شما طراح هستید و کد نویسی به عهده برنامه‌نویسان قرار دارد و یا پاسخ‌های دیگری که هر یک به پاسخ‌های دیگری پرداخته بودند. اما معتقدم این سؤال به طریق غلطی مطرح شده است. در حقیقت ما باید از خود بپرسیم که دانستن چه حد از کد نویسی برای طراحان لازم است. در کار بر روی اینترنت زبان مشترک در حقیقت کد نویسی و علامت گذاری است. در صورتی که شما در جایی کار می‌کنید که به عنوان طراح و یا سرپرست طراحی مطرح هستید، مطمئناً افرادی در کنار شما قرار دارند که، کارهای جانبی را انجام دهند. اما در صورتی که در مراحل یادگیری کار قرار دارید و تخصص لازم را در خود نمی‌بینید و یا این که همیشه الگوهای از پیش تعیین شده برای خود در پیش روی می‌بینید، مطمئناً نیاز به یادگیری کد نویسی را احساس کرده‌اید. در ادامه 3 روش برای کد نویسی در حد نیاز، ارائه شده است. البته روش سوم اختیاری است. در صورتی که با تمرکز بر این 3 روش ادامه دهید احتمالاً ظرف کمتر از یک ماه خواهید دید، به سادگی وارد کار برنامه نویسی شده‌اید. ظرفیت‌های خود را بشناسید، باید بدانید یادگیری html تقریباً کمتر از 10 ساعت امکان پذیر است؛ و css زمان زیادی از شما صرف نخواهد کرد.

1: کمی html و Css یاد بگیرید

برخی از افرادی که این روزها با ان‌ها هم صحبت می‌شوم، به عقیده من اعتقادی ندارند. اما باید بدانید در صورتی که مایل به کار در حوزه اینترنت هستید، حداقل باید قادر به نوشتن یک صفحه وب با استفاده از hml و css باشید. این دو، دو عنصر مهم برای ورود به این صنعت هستند. منابع آنلاین بسیار زیادی برای یادگیری html و css وجود دارد. شخصاً وب سایت W3schools را در این زمینه می‌پسندم.

2: با برنامه نویسی آشنا شوید

منظور از برنامه نویسی، ایجاد وب سایت و یا نوشتن یک برنامه iOS نیست. منظور من فقط کسب احساسی است که شما با بدست آوردن آن، نگاهی کلی و جامع از برنامه نویسی بدست می‌آورید. پروژه‌ی جالبی که در این رابطه ارائه شده است، با نام " Codecademy "، معروف است. نگاهی به آن بیندازید. در صورت علاقه‌مند شدن می‌توانید یکی از کتاب‌های یادگیر جاوا اسکریپت در 10 دقیقه را مطالعه کرده و یا با یک کتاب PHP شروع کنید. کتاب‌های رایگان بسیار زیادی در این جا وجود دارند. هدف در اینجا تنها آشنایی با آنچه کامپیوترها در پاسخ به نیازهای شما انجام دارند، معطوف شده است.

3: یک برنامه آموزشی توسعه واقعی را دنبال کنید

برنامه های آموزشی توسعه زیادی وجد دارند که در حال حاضر می‌توانند مورد نیاز شما قرار گیرند. در صورتی که مایلید این مرحله را دنبال کنید، برنامه آموزشی Michael Hartl را با عنوان " Ruby on Rails " به شما معرفی می‌کنم. بخش مقدمه آن را حتماً بخوانید. اگرچه ممکن است در ابتدا کمی عمقی به نظر برسد، اما در ادامه خواهید دید که برای شما بسیار مفید بوده است. برنامه های آموزشی جذاب دیگری وجود دارند که با جستجو می‌توانید برنامه مورد نظر و مورد علاقه خود را بیابید.

تا اینجای کار چگونه بوده است؟ آیا کد نویسی را دوست دارید؟ مطمئن باشید در صورتی که به آن علاقه‌مند نشوید، همیشه جای بازگشت به طراح بودن که شغل قبلی شما بوده است، وجود دارد. اما حتی اگر شما در زندگی خود یک خط برنامه نویسی ننویسید، به نتیجه مهمی دست یافته‌اید. اول این که ارزش و قدر کدنویسانی که در اطراف شما وجود دارند و با شما کار می‌کنند را فهمیده‌اید و دوم این که متوجه می‌شوید، زمانی که وظیفه اجرای طراحی بر دوش شما گذاشته می‌شود، سطح توانایی برقراری ارتباط شما بالاتر می‌رود. این دو مورد مزایای حداقلی شما برای آشنایی با کد نویسی خواهد بود.

 


آرام عالیپور
 
تعداد مقالات 5 عدد
       
کپی رایت