• در فاز پیاده سازی پرتال و اتال دیزاین گرافیکی به نرم افزار داده ورزان، چه کارهایی انجام می پذیرد ؟

  • در این فاز ، طرح گرافیکی برش خورده و تبدیل شده به HTML در اختیار برنامه نویسان شرکت قرار می گیرد ، تا طی مراحل زیر و با لحاظ برخی از استانداردها ، طرح شما بر روی سرور آپلود شده و آماده دیتااینتری گردد :

    

   1. برنامه‌نویسی سمت سرور : در این بخش می بایست ، کد نویسی سمت سرور انجام پذیرد و کدهای PHP در بین تگ های اچی تی ام ال ، طوری جاسازی شود که بخش های دیتایی سایت ، محتوای خود را از دیتابیس MySQL دریافت نمایند. در این کار می بایست قواعد زیر رعایت شود :

   • سرعت بارگزاری صفحات سایت : کدها می بایست ، با حساسیت بالا ، طوری بهینه نوشته شوند که سرعت بارگزاری صفحات سایت ، در حداکثر ممکن بوده و از هرگونه معطلی بازدیدکنندگان جلوگیری گردد. ایجاد Loop های بی دلیل ، استفاده از کدهای بازگشتی و ... می تواند سرعت بارگزاری صفحات سایت را کاهش داده و در بازدید بالا ، به شدت موجب کاهش کارایی سایت گردد.
   • تحمیل کمترین فشار به CPU و Ram : همانطور که می دانید ، همیشه استفاده از منابع محدود و با ارزش ، پر هزینه بوده و می بایست طوری برنامه ریزی شود که از این منابع استفاده کمتری صورت پذیرد. از با ارزش ترین منابع سرور ، نیز رم و سی پی یو هستند ، لذا در این بخش از کار می بایست طوری کد نویسی صورت پذیرد که کمترین استفاده از این منابع با ارزش انجام پذیرد.

   2. برنامه‌نویسی سمت کلاینت (مرورگر کاربران سایت) : بخشی از کدهای سایت می بایست بر روی کامپیوتر کاربران سایت و به وسیله مرورگرشان اجرا گردد. این کار علاوه بر حیات بخشیدن به وب سایت و زیبا کردن آن ، موجب می شود تا تمام پردازش سایت ، به سرور تحمیل نگردد. در این بخش از کار ، استانداردهای زیر لحاظ می شود :

   • کدهای جاوااسکریپت و JQuery : کدهای جاوااسکریپت و JQuery ، معمولا شامل بخش هایی از سایت می شود که بسته به عملکرد کاربر ، عکس العمل نشان می دهد ، مانند منوهای سایت که با حرکت ماوس بر روی آن باز شده و زیر منوها را نمایش می دهند. این کدها علاوه بر آن که می بایست بسیار سبک و کم حجم نوشته شوند ، باید در مرورگرهای مختلف نیز کارایی خود را حفظ کرده و به هم رییختگی نداشته باشد. چرا که نحوه برخورد هر مرورگر با کدهای جاوااسکریپت و جی کوئری متفاوت بوده و بنابراین می بایست کد نویسی به شکلی انجام پذیرد که همخوانی کاملی با همه مرورگرها و ورژن های مختلف آن ها داشته باشد. علاوه بر آن همخوان بودن این کدها با دیزاین گرافیکی و رنگ بندی سایت نیز از شروط لازم برای تولید کدهای جاوااسکریپت می باشد.
   • کدهای فلش داینامیک : همانگونه که مستحضرید ، امروزه توقع بینندگان سایت‌ها بسیار بالا رفته و دیگر مرور سایت‌هایی با صفحات ثابت و راکد هیجانی در آنها ایجاد نمی‌کند. امروز کاربران به‌‌دنبال سایت‌هایی می‌گردند که بتواند با ارائه مطالب و اطلاعات جدید ، در هر بار رجوع کاربران ، آنها را پایبند سایت نماید. یکی از بهترین ابزارهای پویانمایی وب سایت های اینترنتی فلش می باشد. اما طراحی فایل های فلش معمولا به صورت ایستا انجام می پذیرد ، به شکلی که یکباره توسط گرافیست طراحی شده و بر روی سایت قرار خواهد گرفت و در آینده امکان تغییر آن وجود نخواهد داشت. اما این کار در تیم فنی شرکت توسعه مجازی به شکلی انجام می پذیرد که خود شما می توانید بدون داشتن اطلاعاتی از برنامه نویسی موسوم به اکشن اسکریپت یا دانستن فلش و صرفا با قراردادن تعدادی عکس و نوشتن چند جمله متن ، فلش های زیبا و جذاب سایت تان را مدیریت و بروزرسانی نمایید.

   3. ارتباط با پایگاه داده : در این قسمت ، می بایست برنامه نویسی موسوم به اس کیو ال در دیتابیس MySQL انجام پذیرد ، تا اطلاعاتی را که شما در بخش مدیریت سایت وارد می نمایید ، در قالب دیزاین گرافیکی سایت تان نمایش دهد . در این قسمت نیز می بایست موارد زیر مد نظر گرفته شود :

   • کمترین مراجعه به دیتابیس برای واکشی اطلاعات : هر چقدر ، مراجعه کدهای برنامه نویسی به هارد سرور کمتر صورت پذیرد ، سرعت بارگزاری سایت بیشتر بوده و تمنیت آن افزایش می یابد ، بنابراین کد نویسی سایت ، می باید به شکلی انجام پذیرد که کمتر ، به دیتابیس MySQL مراجعه شده و در هر بار مراجعه به آن صرفا چکیده اطلاعات مورد نیاز بازیابی گردد و از واکشی اطلاعات سربار خودداری شود.
   • امنیت پایگاه داده : یکی از اصول بسیار اساسی در ارتباط با پایگاه داده ، رعایت امنیت آن و جلوگیری از باز ماندن دسترسی ها و سوء استفاده های احتمالی از طریق SQL Injection و امثال آن خواهد بود. در این بخش ، برنامه نویسان سیستم با نوشتن دستورات Stored procedure به جای Embedded SQL (که در بین برنامه نویسان ایرانی مرسوم و معمول می باشد) ، از مزایای متعدد آن ، از قبیل سرعت و امنیت استفاده می نمایند.

   4. رفع ایراد سایت در مرورگرهای مرسوم : نهایتا یک بار دیگر ، علاوه بر مرحله قبلی (برش طرح گرافیکی و تبدیل آن به فایل HTML) ، خروجی کار در مرورگرهای مرسوم ، از قبیل IE ، Firefox ، Chrome و در ورژن های مختلف از این مرورگرها مشاهده شده و خروجی آن به لحاظ به هم ریختگی ها و عدم بارگزاری صحیح آبجکت های گرافیکی صفحه ، چک شده و رفع ایراد می گردد ، چرا که این بار کدهای متعدد جاوااسکریپت و فلش و پی اچ پی ، در آن کار شده و احتمال به هم ریختگی ، وجود دارد ، لذا یک بار دیگر هم سایت به لحاظ نمایش در مرورگرهای مختلف تست می شود.