دانستنی‌های الزامی برای مشتریان وب سایت‌ها

چهارشنبه 5 بهمن 1390

در اختیار گذاشتن اطلاعات به مشتریان در مورد پیچیدگی‌های کار طراحی وب، در برخی موارد الزامی ست. دو مغز متفکر در پشت صحنه Wee nudge (پدی دونل و جک آسبرن)، به معرفی این اطلاعات لازم پرداخته‌اند.

ما در کار طراحی وب، همیشه با مشکلی ابتدایی روبرو بوده‌ایم: سلب مسئولیت از خود و سرزنش نابجای دیگران، تبدیل به امری روزمره و عادی برای ما شده است. در این رابطه سعی می‌کنیم تمامی مسئولیت‌ها را به عهده شخصی خاص گذاشته و از قبول آن سر باز زنیم.

Wee Nudge راه اندازی شد، در حالی که ما آن را به عنوان یک پلت فرم آموزشی می‌شناختیم، نه فقط برای مشتریان، بلکه برای تیم طراح و توسعه دهنده آن نیز، در بر دارنده همین معنا بود. نبود اعتماد و فهم متقابل میان مشتریان و تیم طراح، باعث ایجاد چالش‌های ناخواسته خواهد شد. طراحی وب برای اغلب مشتریان، موضوعی پیچیده و ناشناخته است. در صورتی که خواهان برطرف کردن سوء تفاهم‌های فی مابین هستیم، بایستی به توضیح برخی امور و مفاهیم بدیهی برای مشتریان، خو گرفته و از انجام آن خودداری نکنیم.

اگرچه در این صنعت مدیرانی وجود دارند که با توانایی منحصر به فرد خود، به راحتی از عهده حل مشکلاتی از این دست، بر آمده و به سادگی قادر به برقراری ارتباط لازم با مشتریان هستند، اما تکلیف دیگرانی که مشکلاتی از این دست را چون موانعی بزرگ می‌پندارند، چه خواهد شد؟ آیا زمانی که 4 کلمه برای پاسخ کافی به نظر می‌رسد، ما از 10 کلمه استفاده نمی‌کنیم؟ آیا زمانی که تصور می‌کنیم توضیحات ما برای متقاعد کردن مشتریان، موثر واقع شده، به دام پندارهای غلط نیفتاده ایم؟ و نتیجه عکس نخواهیم داشت؟

به منظور داشتن ارتباطی موثرتر، غلبه بر مشکلات احتمالی پروژه‌ها و برای تعامل بهینه با درخواست‌های اربابان رجوع، در ادامه به مواردی مهم اشاره شده است.

1 – قرارداد

استفاده از قرارداد، پیش از ورود به مذاکرات کاری با مشتری، الزامی ست. این قرارداد، باعث شفاف سازی هرچه بیشتر و تبیین مشکلات احتمالی که در آینده میان شما و مشتریان رخ می‌دهد، خواهد شد.

اندی کلارک در سال 2008، پس از هفته‌ها جستجو برای یافتن قراردادی جامع و دربرگیرنده نیازهای فروشنده و خریدار، و پس از ناکامی این تلاش‌ها، تصمیم به نوشتن قراردادی به قلم خود گرفت و سپس آن را به 24 فرم متفاوت عرضه کرد.

2 - ارزش گذاری

قیمت گذاری صحیح بر روی محصول از اهمیت بیشتری نسبت به دریافت پول از مشتری، برخوردار است. تخمین قیمت‌ها به صورت گمانه زنی، کاری ساده است. اما زمانی که شما در پروژه های مختلف صرف کرده و باوری که نسبت به ارزش محصول خود دارید، می‌تواند شما را در تصمیم گیری دقیق در قیمت گذاری صحیح محصول یاری کند. بسیاری از طراحان کم تجربه، ارزش کاری خود را درنیافته و در موارد متعددی اقدام به دریافت مبالغ کمتر از حد نیاز خود می‌نمایند.

قیمت گذاری بدون در نظر گرفتن شرایط کاری و زمانی ذکر شده در بالا به معنای این است که شما و دیگر طراحان وب، موظف به اتمام کار خود در زمان تعیین شده بوده و برای آنچه انجام می‌دهید، ارزشی قائل نیستید؛ لذا همیشه تلاش کنید با استفاده از منطق، فرایند قیمت گذاری را همان‌گونه که شایسته است، انجام داده و مشتریان را نسبت به ارزش کاری خود واقف سازید. به تعداد افرادی که به ارج نهادن بر کار طراحان وب مشغولند، روز به روز افزوده می‌شود. شما نیز با اعتماد به نفس خود از کسانی باشید که به رشد این رویه کمک می‌کنند.

3 – محتوا

محتوا، از اهمیت بیشتری نسب به طراحی برخوردار است. متأسفانه شاهدیم اغلب طراحان، کار طراحی را با وسواس زیادی انجام داده اما از محتوا غافل می‌شوند. باید دانست که طراحی به منظور ارائه بهتر محتوا صورت می‌گیرد. در حالی که برخی بر این باورند که محتوا را می‌توان به هر نحو ممکن در مربع‌ها و دایره‌هایی که در طرح وجود دارد، گنجانید. اما محتوایی که به این شکل به کاربر ارائه می‌شود، نتیجه های غیر منتظره ای در پی خواهد داشت.

معمولاً تهیه محتوا در قدم‌های پایانی پروژه انجام می‌گیرد. اما امروزه به لطف برنامه‌هایی همچون Acquire می‌توان این وظیفه را در کنار دیگر مراحل پروژه به خوبی زمان بندی کرده و از انجام آن لذت برد.

4 – وایر فریم‌ها(wireframes)

وافریم از ابتدای کار طراحی، همراهی همیشگی برای آن بوده است. امروزه روش‌ها و پلت فرم‌های مختلفی برای ساخت آن‌ها وجود دارد.

طرح‌ها و وافریم ها از اولین شاخصه‌ها و نشانه های به خصوص پروژه‌ها هستند. آن‌ها به کاربران نشان می‌دهند که یک پروژه از چه نوع پیکربندی تشکیل شده و اهداف ظاهری آن کدامند.

ابزارهایی همچون Onotate، هم اکنون به یاری طراحان آمده و کار ساخت وافریم و پیشبرد نحوه استفاده از آن را به خوبی امکان پذیر کرده‌اند. با استفاده از این ابزارها می‌توانید به سادگی از عهده حاشیه نویسی و تصاویر کناری در کار خود بر آمده و از کامنت‌های دریافتی از بازخورد کار خود مطلع شوید. استفاده از برنامه‌ها و ابزارهایی از این دست، باعث استفاده بهینه از وافریم شده و آن را به بخشی مطلوب از پروژه تبدیل کرده است.

هیچ یک از مشتریان به پرداخت هزینه های پیش بینی نشده رضایت نمی‌دهند. اشتباه در برنامه ریزی باعث تحمیل این هزینه‌ها در پروژه خواهد شد. بنابراین همیشه آنان را نسبت به اهمیت وایر فریم مطلع کنید.

Onatate با زمینه سازی برای طرح بندی و حاشیه نویسی طرح‌ها، به شما کمک می‌کند تا پیش طرح مورد نظر خود را آماده تحویل کرده و در معرض دید مشتریان قرار دهید. مشتریان نیز می‌توانند نظرات خود در مورد طرح را بیان کنند.

5 – تحویل فایل‌ها

پس از گذشت هفته‌ها از دیدار قبلی با مشتری، ناگهان فایلی فشرده از او به ایمیل شما ارسال می‌شود. فایلی که قرار است، تصویرهای لازم برای شروع کار را در اختیار شما قرار دهد. اما پس از باز کردن فایل، با محتوایی غیر قابل انتظار مواجه می‌شوید. در این زمان، سختی کار خود را دوچندان خواهید یافت.

لازم است در توافقات ابتدایی با مشتریان، فایل‌های مورد نیاز خود را به جزئیات برای آنان شرح داده و از هدر رفت زمان، جلوگیری کنید. از این طریق از امکان وقوع اتفاقات ناخواسته ناشی از عدم درک متقابل نیز خواهید کاست.

معرفی سرویس‌های اشتراک فایل به مشتریان از قبیل سرویس Dropbox می‌تواند فرایند اشتراک گذاری را بین شما و آن‌ها را ساده تر کند. بعلاوه اینکه، همه از داشتن فضای بیشتر برای ذخیره سازی فایل استقبال می‌کنند.

6 – رنگ

معرفی تئوری رنگ‌ها به مشتریان به گونه ای متفاوت انجام خواهد شد. وظیفه‌ی مهم شما، مطلع ساخت مشتری از دلایل خود برای استفاده از رنگ‌های مختلف در طراحی است. به طور مثال؛ چرایی استفاده از رنگ آبی در بخش خاصی از صفحه، بایستی برای او مشخص شود. در صورتی که رنگ‌های پیشنهادی آنان را مناسب صفحه نمی‌دانید، دلایل فنی خود را به روشنی شرح دهید.

وب سایت adobe's kuler، نمونه ای مناسب برای معرفی به مشتریان برای شناخت هرچه بیشتر پالت‌های رنگی مختلف است.

امکان جستجو، انتخاب و درج نظرات در مورد تم‌های مختلف رنگ در kuler، وجود دارد

7 – فضای خالی

در صنعت چاپ، فضای خالی به عنوان فضای هدر رفته تلقی می‌شود. اما فضایی که ما در وب با آن روبرو هستیم، متفاوت از دنیای چاپ است. در وب ما با فضایی بدون محدودیت مواجهیم. برای اهمیت بخشیدن به محتوا در وب، کافی ست آن را در موقعیتی مناسب قرار داده و در اطراف آن از فضای خالی، به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

گفته مشهوری نیز در این زمینه نقل شده، که حکایت از این موضوع دارد؛

«اگر به همه چیز اهمیت دهید، محتوای مهم از غیر مهم، قابل تشخیص نخواهد بود».

مشتری ممکن است بر این باور باشد که فضای خالی موجود در وب سایت او می‌تواند با محتوایی پر شده و ظاهری پربار تر پدید آورد. اما فضای بی انتهای صفحه وب سایت و در جایی که خالی بودن آن می‌تواند نقش زیبایی شناسی در بر داشته باشد، این نکته محلی از اعراب ندارد.

8 – سئو (SEO)

علاقه به جلب ترافیک بیشتر، در نهایت برای تمامی صاحبان وب سایت‌ها، تبدیل به موضوعی جذاب خواهد شد. بهینه سازی وب سایت برای موتور جستجو (SEO)، راهی است که اغلب برای دستیابی به این منظور به آن‌ها پیشنهاد می‌شود. اگرچه امروزه سئو در بازی‌های اخلالگرانه برخی وب مسترها بدنام شده است، اما در طراحی وب، نقشی مهم ایفا می‌کند. یکی از اصول ساده سئو بیانگر این نکته است که: برای ارتقاء رتبه وب سایت خود در موتور جستجو کافی ست، محتوای خوب تولید کرده و نتیجه را با چشمان خود ببینید. از مشتریان خود بخواهید بجای تلاش برای استفاده از میانبرها و فعالیت‌های غیرقانونی سئو، به تولید محتوای ارزشمند همت گمارده و به طور طبیعی از نتایج تلاش‌های خود بهره‌مند شوند.

برای مطالعه بیشتر در مورد سئو، به آدرس زیر مراجعه نمایید:

http://www.hobo-web.co.uk/seo-ebook

9 – بازخورد

این مقوله، بیان گر موضوعی فراگیر است که نه تنها مشتریان و صاحبان وب سایت‌ها موظف به رعایت آن بوده، بلکه شما به عنوان طراحان و توسعه دهندگان وب نیز بایستی قابلیت انتقادپذیری را در خود تقویت کنید. همیشه در سراسر پروژه، از نظرات مشتریان در مورد پیشرفت کار، استفاده کنید. نقاط ضعف و قوت پروژه از دیدگاه آنان را جویا شوید تا در کارهای بعدی با تجربیات بیشتری وارد گود شوید.

ارتباطات، کلید موفقیت پروژه‌هاست. در نظر گرفتن مشتریان به عنوان یکی از اعضای تیم و نه به عنوان دشمنان پر ادعا، شما را در انجام سریع‌تر و ساده تر کارها یاری خواهد کرد و نتیجه کار شما را تبدیل به محصولی مطلوب برای دو طرف خواهد نمود. اگر مشتری از دلایل شما در انجام کارها مطلع باشد، به طور طبیعی با نظراتتان موافقت می‌کند. بنابراین تلاش کنید با ایجاد کانال ارتباطی مناسب با مشتریان از بروز اصطکاک‌های ناخواسته پیشگیری کنید.

 


       
کپی رایت

مقالات مرتبط: