• چرا پس از انتقال سایت از سرور قبلی به سرور جدید ، سایت را نمی بینیم

  • اساسا ، انتقال یک وب سایت از یک سرور به سرور جدید ، از طریق تغییر در دی ان اس های آن اتفاق می افتد. این تغییر دی ان اس ، به دو شکل کلی است :

   1. تغییر در آدرس دی ان اس : مثلا دی ان اس قبلی ست شده برای دامنه شما ، این بوده : ns1.hostiran.net ، اما هم اکنون دی ان اس های شما ، روی مورد ns1.webexir.com ست کرده اید.
   2. تغییر آی پی پشت دی ان اس : این یک کار فنی است و توسط شرکت های ارائه خدمات هاست انجام می شود که طی آن ، آی پی های پشت آدرس دی ان اس شما ، به آی پی سرور جدید تغییر می یابد.

   در هر دو حالت ، مدت زمانی به طول خواهد انجامید ، تا سایت شما بر روی سرور جدید نمایش یابد. این مدت زمان از حداقل 2 ساعت ، تا حداکثر 48 ساعت ، بسته به پارامترهای زیادی از قبیل روترهای موجود در مسیر و ... متغیر خواهد بود. به هر حال در طی این مدت زمان ممکن است دفعاتی به سرور قبلی متصل شده و سایت قبلی را مشاهده نمایید و باری دیگر ، همین اتفاق برای سرور جدید بیافتد.

   اما سوال اینجاست که برای تسریع در حل این مشکل ، چه راهکاری می توان اندیشید ؟

   برای حل این مشکل ، سه راهکار وجود دارد :

   • به کمک دستورات ویندوز: به این منظور ، مراحل زیر را دنبال نمایید:
   1. بر روی منوی Start کلیک نمایید.
   2. روی لینک Run کلیک فرمایید.
   3. در فیلد مربوطه cmd را تایپ کنید.
   4. در صفحه مشکلی رنگ command prompt ویندوز ، این دستور را تایپ فرمایید : ipconfig /flushdns
   5. کلید اینتر را بفشارید.
   • تغییر دی ان اس سرورهایتان: به این منظور ، طبق دستورالعمل زیر می بایست ، آدرس های دی ان اس خود را روی دی ان اس سرورهایی قرار دهید که به سرعت جدول اطلاعات خود را آپدیت می نمایند ، مانند دی ان اس سرورهای شرکت سان مایکروسیستم.

   در ویندوز XP :

   1. بر روی منوی Start کلیک نمایید.
   2. وارد بخش کنترل پنل ویندوز شوید.
   3. بر روی گزینه  Network Connections کلیک فرمایید.
   4. بر روی Local Aria Connection راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب فرمایید.
   5. بر روی گزینه Internet Protocol IP V4 دوبار کلیک فرمایید و در بخش مربوط به آدرس های DNS ، موارد زیر را وارد فرمایید :
    • Preferred DNS Server : 4.2.24
    • Alternate DNS Server : 8.8.8.8

   در ویندوزهای Vista & 7 :

   1. بر روی منوی Start کلیک نمایید.
   2. وارد بخش کنترل پنل ویندوز شوید.
   3. بر روی گزینه network & sharing center کلیک فرمایید.
   4. بر روی Local Aria Connection کلیک کرده و دکمه Properties را بفشارید.
   5. بر روی گزینه Internet Protocol IP V4 دوبار کلیک فرمایید و در بخش مربوط به آدرس های DNS ، موارد زیر را وارد فرمایید :
    • Preferred DNS Server : 4.2.24
    • Alternate DNS Server : 8.8.8.8

   نکته : چنانچه در شبکه داخلی سازمانی خود فعالیت می نمایید ، یا از طریق ADSL به اینترنت متصل هستید ، بهتر است قبلا با مدیر شبکه سازمان تان یا نیروی فنی شرکت مذکور هماهنگی نمایید تا اعمال این تنظیمات اختلالی در کار شما به وجود نیاورد.

   • تماس با مدیر شبکه ، یا شرکت فراهم کننده خدمات اینترنت : کافی است با مدیر شبکه سازمان تان و یا با متخصص فنی شرکت فراهم کننده خدمات اینترنتی خود تماس گرفته و از ایشان درخواست کنید ، تا دامنه سایت شما را از پشت کش برداشته و کش دی ان اس خود را آپدیت نمایند.

   اما در توضیح اینکه دقیقا چه اتفاقی می افتد ، باید عرض کنم ، در برخی از شرکت های ارائه خدمات اینترنت ، سروری به نام کش دی ان اس بسته می شود که کارش این است که آدرس های دی ان اسی که معمولا مشتنریان این آی اس پی ، به آن نیاز دارند را در جداولی ذخیره می کند تا بتواند با سرعت بیشتری مشتریان خود را به سرورشان هدایت کند. این یک خدمت ارزشمند است ، اما مشکل از آنجاست که به دلیل گران بودن قیمت پهنای باند در ایران ، آپدیت این سرور ، دیر به دیر انجام پدیرفته و متاسفانه در مواردی ، حتی تا یک ماه نیز به طول خواهد انجامید. به همین دلیل است که توصیه می شود ، با ایشان تماس گرفته و درخواست نمایید تا جدول دی ان اس مربوط به دامنه شما را آپدیت نمایند.


دیگر پرسش ها پیرامون : هاست