هفت گناه کبیره در بازاریابی ایمیلی

دوشنبه 30 ارديبهشت 1392

بنابه تعالیم مسیحیت هفت گناه کبیره وجود دارد که ارتکاب هریک از آنها میتواند انسان را به جهنم محکوم کند. همچون این گناهان؛ انجام برخی اعمال در ایمیل مارکتینگ شما را جهنمی کرده و کاربران را شاکی می کند
بنا به تعالیم آئین مسیحیت، هفت گناه کبیره وجود دارد که ارتکاب هر کدام از آنها، می تواند انسان را به جهنم محکوم کند.
 
این گناهان عبارتند از تکبر (Pride)، طمع (Greed)، شهوترانی (Lust)، حسادت (Envy)، خشم (Wrath)، شکم پرستی (Gluttony) و تن پروری (Sloth).
 
این گناهان در بحث «بازاریابی ایمیلی» یا همان ایمیل مارکتینگ نیز به نوعی موضوعیت دارد.
 
اگر شما قصد دارد یک طرح بازاریابی ایمیلی خوب و کارآمد برای خود تهیه کنید، بکوشید از این هفت گناه برکنار بمانید:
 
1. تکبر
 
تمام نتایجی که از ایمیل مارکتینگ اخیر خود به دست آورده اید، کاملاً موفقیت آمیز بوده و سود سرشار را نصیب شما کرده است.
 

اگر شما به این دلیل که یک طرح بازاریابی ایمیلی برای آقای ایکس کارساز بوده، بخواهید آن را تقلید کنید، به احتمال زیاد با نتایج دلسردکننده ای روبرو خواهید شد.

این نتایج نه تنها خوب بوده بلکه از تمام تلاش های قبلی شما نیز سرتر است.
 
در ظاهر خوب و قابل قبول است ولی در نگاه من، آمار فوق العاده خوب به اندازه آمار فوق العاده بد، هشداردهنده است.
 
آیا میزان کلیک خوری صفحه شما نیز بالا رفته است؟ آیا این کلیک ها توانسته مخاطب را به مشتری تبدیل کند؟ آیا اوضاع همیشه بر همین روند خوش باقی خواهد ماند؟
 
به یاد داشته باشید که نرم افزارها و کاربران می توانند به شیوه های غیرمعمول و گاه شگفت آوری عمل کنند، به طوری که گاه محاسبات قبلی کارشناسان را کاملاً با چالش و دگرگونی روبرو سازند.
 
2. طمع
 
برخی اینگونه عادت کردند که به محض موفق شدن طرح بازاریابی ایمیلی خود، به صرافت می افتند که لیست گیرندگان را توسعه دهند.
 
آنها با خود می اندیشند: چرا دایره این موفقیت را گسترش ندهم؟
 
کسانی که در خبرنامه سایت یک شرکت عضو می شوند و یا آن را در توییتر دنبال می کنند، احتمالاً نسبت به افرادی که محصول شرکت را خریده اند و خودشان به طور دستی ایمیل شان را درج کرده اند، رفتار کاملاً متفاوتی از خود نشان می دهند.
 
اگر شما با هدف افزایش کمیت، قصد دارید بر تعداد رکوردهای لیست گیرندگان ایمیل های خود بیافزاید، بدانید که با این کار، خودتان را در معرض برخی مشکلات و ریسک هایی قرار می دهید که از آن جمله می توان به کاهش تعداد مشترکان و اسپم شدن ایمیل ها اشاره کرد.
 
3. شهوترانی
 
در امر فروش استفاده از جذابیت های جنسی معمولاً جواب می دهد.
 
این موضوع احتمالاً از قرن ها پیش تا کنون رواج شده است ولی استفاده از عناصر جنسی در ایمیل های شرکتی و تبلیغاتی با ریسک بسیار بالایی همراه است.
 
این امر از آنجا ناشی می شود که سرویس دهنده های ایمیل معمولاً به هر چیزی که رنگ و بوی جنسی داشته باشد، مشکوک هستند و آن را دیوار به دیوار «اسپم» تلقی می کنند.
 
حتی اگر ماهیت کار شما، فروش کالاهای جنسی است، باید با زبانی نرم و مودب سخن بگویید تا بتوانید از دست فیلترهای اسپم رهایی یابید.
 
4. حسادت
 
«چرا زحمتش رو من می کشم ولی اونها اینقدر سود می کنن؟»
 
شاید شما یا هر بازاریاب ایمیلی دیگر چنین سوالی را از خود پرسیده باشد.
 
قدری منصف باشید زیرا موفقیت رقبا ممکن است دلایل زیادی داشته باشد.
 
مثلاً شاید آنها برای تبلیغات یک شرکت بزرگ کار می کنند؛ شاید مخاطبان انبوهی دارند، شاید آنها از یک آی.پی معتبر استفاده می کنند و شایدهای دیگر.
 
همانطور که مشاهده می کنید احتمالاً رقیب شما از قابلیت ها و امکانات ویژه ای برخوردار است بنابراین دست از «حسادت» بردارید و بدانید که این خصلت منفی نه تنها هیچ کاری را برای شما به سامان نمی رساند بلکه فقط زمان تان را هدر می دهد.
 
اگر شما به این دلیل که یک طرح بازاریابی ایمیلی برای آقای ایکس کارساز بوده، بخواهید آن را تقلید کنید، به احتمال زیاد با نتایج دلسردکننده ای روبرو خواهید شد.
 
به جای این کارها، بر برند و هویت خودتان متمرکز شوید و با طرح و برنامه و بر اساس اطلاعات و پیش بینی های کارشناسی شده، به جلو گام بردارید.
 
5. شکم پرستی
 
در ایمیل مارکتینگ، من پرخوری و شکم پرستی را نقطه مقابل حرص و طمع می دانم.
 
یک ایمیل مارکتینگ طمعکارانه، می کوشد لیست ایمیل مخاطبان خود را در زمانی بسیار کوتاه، طولانی و طولانی تر کند تا از این طریق بتواند بیشتر و بیشتر مشتری به چنگ آورد.
 
در حالی که در ایمیل مارکتینگ مبتنی بر شکم پرستی تلاش می شود که با استفاده از راهکارهایی همچون چندگانه فروشی (Cross Selling) به معنای فروش محصولات متنوع و جانبی، فروش بالا (Up selling) به معنای فروش محصولات ارتقا یافته و جدید، و عدم توقف در امر فروش، جیب مخاطبان اصلی خود را خالی کنند.
 
انجام این کارها در حد اعتدال و معقول پسندیده است ولی افراط در آنها، خیر.
 
6. خشم
 
توضیح چندانی برای این مورد ندارم ولی تذکر این مطلب بد نیست که اگر شما به بازاریابی می پردازید (هر نوع بازاریابی و نه فقط ایمیل مارکتینگ) نباید به زودی از کوره در روید و با مخاطبان پرخاش کنید.
 
اگر با مشتری عصبانی، تندی کنید و شما هم در مقابل عصبانی شوید، عملاً راه به جایی نخواهید برد.
 
7. تنبلی
 
هنگامی که طرح ایمیل مارکتینگ شما، مدت های مدید فقط بخش اندکی از مخاطبان را هدف قرار گرفته است و شما هم به همان سود بخور و نمیر آن قانع هستید، اینجاست که باید گفت: تنبلی و تن پروری را کنار بگذارید!
 
اصولاً بازاریابی مجموعه فعالیت هایی است که با داده ها، تلاش ها و بررسی های مختلفی همراه است و افراد تنبل شاید چند صباحی موفقیتی به دست آورند ولی به نظر می رسد اغلب آنها دیر یا زود عرصه را ترک خواهند گفت. یا این که تنبلی را ترک می گویند.
 
شما باید با توجه به بازخوردی که از مخاطبان خود می گیرید، ایمیل های تان را تغییر دهید: آنها را جذاب تر و به روز تر کنید و عناصری همچون لینک و تصویر را نیز به کار گیرید.
 
کنجکاو باشید و پرتلاش، تا گیرندگان ایمیل های شما نیز ناخودآگاه همین گونه شوند!
 
از گناهان خود توبه کنید
 
اگر شما به یک، چند و یا حتی تمام این خلاف های بازاریابی آلوده هستید، خود را از شر آنها برهانید.
 
این کار معمولاً با انجام دادن کارهایی در عکس این گناهان صورت می گیرد.
 
مثلاً اگر «تنبل» هستید، خودتان را به فعالیت بیشتر وادار سازید.
 
مهم این است که شما این خطاها را تشخیص دهید و بر لزوم مبارزه با آنها متعهد باشید، در غیر این صورت احتمال این که در جهل مرکب بمانید، زیاد است.
 
امیدوارم این گونه نباشد.
 


جیمز دوال
 
تعداد مقالات 1 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت