چگونه سایت خود را موبایل پسند کنیم؟

یکشنبه 5 خرداد 1392

امروزه که تب مناسب سازی سایت برای موبایل فراگیر شده من پیشنهاد متفاوتی میدهم:به جای موبایل پسند کردن سایت را به گونه ای طراحی کنید که در تمام دستگاه ها از موبایل تا مانیتورهای بزرگ قابل استفاده باشد.
هر نوع کسب و کاری که در اینترنت حضور دارد، باید به تمام مشتریان خود بها بدهد.
 
امروزه بیش از یک میلیارد نفر، از طریق ابزار همراه به وبگردی می پردازند و پیش بینی می شود روز به روز بر تعداد این دسته از کاربران افزوده شود.
 
هیچ صنعتی نمی تواند – و نباید – این واقعیت مهم را نادیده بگیرد.
 
وبمسترهایی که می خواهند سایت های خود را برای نمایش در ابزار همراه بهینه کنند، باید سایت خود را به دو تکنیک مجهز سازند: آنها باید سایت خود را واکنش گرا (responsive) و انطباقی (Adaptive) کنند.
 
طراحی واکنش گرا (که برخی آن را «پاسخگو» ترجمه کرده اند) راهی است برای این که یک وب سایت در همه نمایشگرها به خوبی دیده شود.
 
در این شیوه، همه عناصر صفحه از متن گرفته تا تصاویر، با توجه به اندازه صفحه نمایشگر در جای خود چیده می شود.
 
برای کسب و کارهای کوچک، معمولاً سایت های واکنش گرا بهترین سایت ها به شمار می روند.
 
حداقل کار
 
حداقل کاری که می توانید انجام دهید این است که سایت فعلی تان را برای اغلب کاربران امروزی وب تنظیم کنید.
 

معمولاً اهداف کاربرانی که از طریق موبایل به سایت شما وارد می شوند، به مواردی همچون «صرفه جویی در زمان»، «برقراری ارتباط با دیگران» و «سرگرم شدن و وقت گذرانی» خلاصه می شود.

اگر شما در حال حاضر قصد ندارید سایت خود را بازطراحی کنید، حداقل این یک مورد را در سایت کنونی تان رعایت نمایید: ظاهر سایت را ساده نگه دارید.
 
وب سایت خود را در یک گوشی همراه هوشمند مشاهده کنید.
یک شیوه دیگر، استفاده از GoMoMeter گوگل است.
 
این سرویس یک شبیه ساز ساده تلفن همراه است.
 
احتمالاً متوجه خواهید شد که برخی تغییرات اجتناب ناپذیر است.
 
اصولاً بخشی از توصیه کارشناسان برای نمایش خوب یک سایت در موبایل عبارت است از: طراحی ساده، بزرگ کردن اندازه فونت ها، قرار دادن اطلاعات مهم در بالای صفحه، استفاده از دکمه های بزرگ و لمسی که در مقابل چربی انگشتان دست مقاوم است.
 
نسخه موبایلی سایت
 
به جای این که بخواهید در ظاهر فعلی سایت خود دست ببرید و طراحی آن را ویرایش کنید، می توانید یک نسخه موازی برای سایت ایجاد کنید: نسخه موبایلی یا همان نسخه همراه سایت.
 
برای این کار از سرویس هایی که در این خصوص در اینترنت معرفی شده، استفاده نمایید.
 
جالب اینجاست که استفاده از بسیاری از این سرویس ها رایگان است و هزینه ای برای مشترک در بر ندارد.
 
اما اینجا یک مشکل دیگر ممکن است ظاهر شود: اگر نسخه موبایلی سایت شما دارای یک آدرس ثانویه باشد، مثلاً با زیردامنه .m همراه باشد، شاید موتورهای جستجو نتوانند آن را به راحتی پیدا و ایندکس کنند.
 
یک پیشنهاد: اگر شما سایت فعلی خود را دوست دارید و یا در حال حاضر امکانات، بودجه و یا قصد بازطراحی آن را ندارید، یک راه خوب این است که یک نسخه موبایلی از سایت را که به وب سایت اصلی شما لینک می دهد، ایجاد نمایید.
 
به هر حال نباید کابران بالقوه و بالفعلی را که از موبایل برای دیدن وب سایت شما استفاده می کنند، نادیده بگیرید.
 
بازطراحی
 
با همه این تفاصیل، بهترین شیوه آن است که سایت خود را برای نمایش در ابزارهای مختلف «دوباره» طراحی کنید.
 
اینجاست که به توضیح دو مفهومی که در بالا اشاره کردم، نیاز پیدا می شود:
 
طراحی انطباقی (Adaptive design) یکی از برترین شیوه های طراحی وب سایت ها به شمار می رود.
 
البته انجام این کار به سرمایه گذاری های کلان نیاز دارد و معمولاً از عهده شرکت های معظم بر می آید.
 
امریکن ایرلاینز یک نمونه خوب در این خصوص است.
 
طراحی انطباقی به گونه ای است که می تواند ابزار مورد استفاده کاربران را شناسایی کرده و بر همان اساس عناصر صفحات سایت را بچیند.
 
طراحی پاسخگو (Responsive design) یک راه حل مقرون به صرفه است که با استفاده از فناوری سی اس اس (CSS، مخفف Cascading Style Sheets) کار می کند.
 
در این شیوه، یک نسخه ساده از وب سایت که به طور خودکار جهت نمایش در همه ابزارها (به جز تلفن های همراه قدیمی) تنظیم می شود، تولید می گردد.
 
The Boston Globe یک نمونه از سایت هایی است که با این روش طراحی شده است.
 
نگاهی به آینده
 
هنگامی که شما برای کسب و کار خود بودجه ریزی می کنید، طراحی وب سایت شرکتی تان را یکی از اولویت های مهم این بخش قرار دهید و با اختصاص بودجه کافی، سعی کنید در نهایت به وب سایتی برسید که کاربران ابزارهای مختلف از جمله موبایل ها، تبلت ها، رایانه های رومیزی، تلویزیون ها و به زودی درهای یخچال، آیینه حمام ها و غیره نیز بتواند به سادگی از آن استفاده کند.
 
حتی انواع مختلف پلتفورم های سایت سازی - از GoDaddy.com گرفته تا وردپرس - شروع به ارائه تم هایی کرده اند که در نمایشگرهایی با سایزهای مختلف، به خوبی کار می کند.
 
کافی است مطمئن شوید که از تم های دارای برچسب Responsive استفاده می کنید.
 
همچنین با صرف چند هزار دلار می توانید طراح های باتجربه و آشنا با اصطلاح Responsive را به استخدام خود درآورید و از آنها تولید صفحات اینترنتی مناسب را خواستار شوید.
 
پس از مرحله طراحی سایت، تلاش خود را بر تولید محتواهای جذاب، مفید، سرگرم کننده و حرفه ای متمرکز کنید.
 
معمولاً اهداف کاربرانی که از طریق موبایل به سایت شما وارد می شوند، به مواردی همچون «صرفه جویی در زمان»، «برقراری ارتباط با دیگران» و «سرگرم شدن و وقت گذرانی» خلاصه می شود.
 
بنابراین شما با در اختیار گذاشتن امکان دسترسی سریع و آسان به وب سایت خود، وبگردی را برای آنها لذتبخش سازید.
 


باربارا فیندلی شنک
 
تعداد مقالات 1 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت