چرا انقدر لیست قیمت شما طولانی است ؟

این موضوع به دلیل زیاد بودن ماژول هاست. حتی سعی کرده ایم تا با معرفی پکیج های مختلف شما را در انتخاب راهنمایی کنیم. چنانچه ایده ای داشته باشید که کار مشتریان عزیز ما را راحت تر کند ، سخت استقبال می کنیم.

چگونه می توانم مطمئن شوم که قیمت شما نسبت به رقبایتان مناسب تر است ؟

اگر چه نمی توان قیمت های موجود در بازار را با یکدیگر مقایسه نمود ، اما ابتدا باید بررسی شود که شما ملاک قیمت پروژه را چه می دانید. در نگاه سنتی ، قیمت پروژه ، معادل مبلغی بود که برای اجرای آن هزینه می شد. بدون شک برپایی سیستم ناکارآمد مناقصه نیز ، بر اساس همین طرز فکر اشتباه بنیان گذاری گردیده است. اما امروزه و در نگاه مدرن ، دیگر ملاک تشخیص به صرفه بودن یک پروژه ، Cost یا قیمت نبوده و امروزه ،TCO و به عبارتی Total Cost Ownership یا هزینه نهایی مصرف را ملاک تشخیص به صرفه بودن اجرای آن توسط یک شرکت می دانند.

به عبارت دیگر ، بسیاری از مشتریان این شرکت ، سازمان ها ، ارگان ها ، موسسات ، شرکت ها و اشخاصی هستند که چندین بار تجربه طراحی وب داشته و از آنجا که متاسفانه در انتخاب های قبلی خود ، تنها ملاک خود را Costیا قیمت پروژه در نظر می گرفته اند ، هیچگاه نتیجه مطلوب نگرفته و پس از صرف هزینه های گزاف و مهم تر از آن ، از دست رفتن زمانی ارزشمند که هیچ ارزش ریالی نمی توان برای آن تعیین نمود ، مجبور به بازنگری در شیوه انتخاب شرکت طراح خود شده و این بار TCOیا هزینه نهایی مصرف را ملاک انتخاب خود قرار داده اند.

یکی از مولفه های TCO، یا هزینه نهایی مصرف ، عبارت است از هزینه زمان استفاده و کاربری نرم افزار. به عنوان نمونه چنانچه کاربری یک نرم افزار ، پیچیده بوده و مستندات کافی برای کار با آن وجود نداشته باشد ، لاجرم مدت زمان زیادی از شما یا نیروهای تان مصروف خواهد شد و نتیجه نهایی کار نیز ، مطلوب شما نخواهد بود. بنابراین یک محاسبه سرانگشتی ، از زمان تلف شده نیروها و مقاومت های بعدی شان در کارکردن با نرم افزارهای مشابه ، نشان خواهد داد که هزینه نهایی مصرف ، بسیار بالاتر از نرم افزاری است که از این چنین مشکلاتی رنج نمی برد.

به عبارت دیگر ، چنانچه کمی با تعمق بیشتر بیاندیشیم ، درک خواهیم نمود که شرکت طراح وبی که دارای واحدهایی همچون ،  تحقیق و توسعه ، امنیت ، تولید محتوا ، بهینه سازی برای موتورهای جستجوگر و ... می باشد ، قطعا هزینه چنین واحدهایی را ، در مبالغ دریافتی از مشتری خود لحاظ خواهد نمود. اما سوال اینجاست که آیا کار کردن با شرکتی که چنین دپارتمان هایی را در بدنه خود تشکیل نداده ، نهایتا منجر به این نخواهد شد که محصول خریداری شده ، از نیازهای بازار عقب بوده و پارامتر های درون کاری همچون امنیت و سئو در آن لحاظ نشده باشد ؟

یکی از پارامترهای مهم دیگر در انتخاب مجری یک پروژه ، Rol ، Return Of Investment یا بازگشت سرمایه است ، که در آن انواع راهکارهای پیاده سازی و اجرای یک پروژه ها ، به لحاظ بازگشت سرمایه با یکدیگر مقایسه خواهند شد و راهکاری برگزیده می شود که سریعترین نرخ بازگشت سرمایه را به همراه خواهد داشت. به عنوان نمونه هرچقدر رتبه وب سایت اینترنتی شما در موتورهای جستجوگر بالاتر بوده و صفحات شما ، سریعتر در این موتورها کش شوند ، بازگشت سرمایه برای شما سریعتر اتفاق می افتد.

متاسفانه در ایران ، عموما شرکت ها سرمایه گذاری خود را مصروف پارامترهایی می نمایند که با چشم دیده می شود ، مانند قابلیت های نرم افزار ، گرافیک آن و ... ، این در صورتی است که پشت این ظاهر زیبا ، گهگاه نرم افزاری دیده می شود که هیچگونه بهره ای از استانداردهای تحلیل و طراحی نرم افزار نبرده و در مواقعی همچون بازدید بالا ، حملات امنیتی ، مراجعه موتورهای جستجوگر به سایت و ... ، کیفیت اصلی خود را نشان خواهند داد.

از طرف دیگر ، یکی از تکنیک های نه چندان اخلاقی اجرای پروژه در کشور ما ، که در شرکت ها به یک شعار مرسوم نیز بدل شده است ، عبارت است از : "ورود با قیمت کم و افزایش مبلغ پروژه ، پس از عقد قرارداد و نهایی شدن آن ". بدین ترتیب ، شرکت ها به محض نهایی شدن پروژه و قطعی شدن قرارداد ریال به ازای هر درخواست کوچک و بزرگ کارفرما ، شروع به هزینه تراشی نموده و به زودی ایشان را به این نتیجه می رسانند که مبلغ پرداختی ، بیش از مبلغی است که روز اول پرتال داده ورزان، به شما پیشنهاد داده بود و در قرارداد خود تعهد می نمود که به این مبلغ نخواهد افزود.

البته این شرکت شکی ندارد که شما مشتری عزیز ، از آن دسته مدیران و تصمیم گیرندگانی نیستید ، که هزینه های مستقیم را در نظر گرفته و هزینه های پنهان را از نظر دور می دارند. اگر اینچنین مدیری بودید ، برای مطالعه این متن ، این فرصت را نمی گذاشتید.

نحوه پرداخت به چه شکلی است ؟
 1. مبلغ 40% کل پروژه به عنوان پیش پرداخت ، پس از عقد قرارداد ، برای شروع کار ، به صورت نقدی دریافت می گردد .
 2. مبلغ 30% کل پروژه به تاریخ اتمام فاز طراحی دیزاین گرافیکی و تایید تم سایت توسط کارفرما ، به حساب پیمانکار واریز می شود.
 3. مبلغ 30% کل پروژه به تاریخ تحویل نرم افزار ، به حساب پیمانکار واریز می شود.
پارامترهای انتخاب یک سیستم مدیریت محتوای مناسب

سیستم مدیریت محتوای قوی سامانه ای است که به این پرسش ها , پاسخی مناسب دهد :

 • سیستم مدیریت محتوا یا CMS دارای چه میزان تنوع قابلیت و امکانات است ؟
 • آیا این سیستم مدیریت محتوا یا CMS جزء cms های رایگان یا منبع بازی است که فارسی شده است ؟
 • مصادیق پشتیبانی از سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست ؟این پشتیبانی تا چه زمانی ادامه دارد؟
 • آیا کارشناسان فنی برای پشتیبانی دائما در دسترس هستند ؟روش پشتیبانی چگونه است ؟
 • کار کردن با نرم افزار مدیریت محتوا یا CMS برای یک آدم مبتدی غیر حرفه ای تا چه حد آسان است ؟
 • چه امکاناتی برای سریعتر و قوی تر کار کردن یک کاربر حرفه ای تدارک دیده است ؟
 • آیا امکان افزودن قابلیت های اختصاصی برای کاربر که در سامانه مدیریت محتوا نیست وجود دارد ؟
 • سرعت لود صفحات اولیه و صفحات داخلی آن چقدر است ؟
 • جستجوی آن چه مطالبی را جستجو می کند؟ این جستجو تا چه حد سریع و قوی است ؟
 • هنگام طراحی گرافیکی ساختار کلی سایت تا چه حد دست گرافیست باز است ؟
 • پس از راه اندازی تا چه حد به مدیر سایت امکان ایجاد تغییر در شما گرافیکی را می دهد ؟
 • ادیتور متن آن , به عنوان موتور ورود اطلاعات در سایت , چه امکاناتی دارد ؟
 • آموزش مدیریت آن چگونه است ؟ آیا جلسات آموزشی , cd آموزشی دارد ؟
 • آیا راهنما ,help, دارد ؟ این help تا چه حد جامع است ؟
 • آیا امکان تعامل دو سویه با کاربر را ایجاد می کند؟
 • آیا سیستم مدیریت محتوا یا CMS می تواند به زبان های مختلف asp , php , jsp و ... خروجی بگیرد؟
 • سیستم مدیریت محتوا یا CMS چه تمهیدی برای ارتقاء رتبه در موتور های جستجواندیشیده ؟
 • آیا می تواند خودبخود , محتوای خود را از طریق اینترنت و با استفاده از سایت های دیگر بروز کند ؟
 • تبلیغات سایت را چگونه مدیریت می کند ؟
 • آیا امکان ایجاد سایت به زبان های مختلف فارسی , روسی , انگلیسی , عربی و ... را دارد ؟
 • آیا مرورگرهای اینترنتی مختلف مردم دنیا اعم از mozila , ie , safari , firefox را پشتیبانی می کند ؟
 • چه تمهیدی در مورد امنیت سایت اندیشیده است ؟
 • آیا نرم افزار مدیریت محتوا زنده است ؟ هر چند وقت یکبار قابلیت های آن ارتقاء پیدا می کنند؟
 • آیا محدودیت خاصی در میزان فضا و حجم اطلاعات دارد؟یا می توان سایت را بی نهایت گسترش داد؟
 • آیا امکان مدیریت توزیع شده را فراهم می سازد ؟ یعنی آیا تنها یک نفر همه کاره سایت است ؟
 • نمونه کارهای انجام شده با آن چه سایت هایی است ؟
چرا نباید ، یک سیستم نرم افزاری مدیریت محتوا را از ابتدا برای خودم طراحی کنم ؟

اگر شما برای راه اندازی وب سایت اطلاع رسانی خود ، بعد از بررسی سیستم های مدیریت محتوای موجود و محصولات شرکت های معتبر در این زمینه ، بین استفاده از نرم افزارهای سی ام اس آماده و برنامه نویسی اختصاصی مرددید ، این نشانگر آن است که به زعم شما ، مجموع امکانات سیستم های مدیریت محتوای موجود ، گرچه بخش زیادی از اندیشه های شما را پوشش می دهد ، اما لااقل بخشی از ایده آل های شما ، که نمی توانید از خیرش بگذرید را ، پوشش نمی دهد. لذا فکر برنامه نویسی یک سیستم کاملا اختصاصی ، در ذهن شما شکل گرفته است. ابتدا مطمئن شوید:

 • آیا سیستم های مدیریت محتوای موجود را ، عمیقا بررسی کرده اید؟ ماژول های آنها را از نزدیک دیده اید؟ پرزنت شده اید؟ برداشت صحیح از ماژول های هر سیستم دارید؟ یا صرفا بر اساس عناوین ماژول ها یا تعاریف کلی که از یک ماژول در ذهن دارید ، حکم کرده اید که آنچه می خواهید در سیستم های مدیریت محتوای موجود نیست؟!
 • آیا همه سیستم های مدیریت محتوای موجود را بررسی کرده اید؟ نکند سیستم مدیریت محتوای قوی و کاملی را ، از قلم انداخته باشید؟!
 • بر فرض که مطمئن هستید قابلیت های خاصی که می خواهید در سیستم های موجود ، تعبیه نشده است. آیا از خود شرکت طراح ، پرسیده اید که آیا ، حاضر به برنامه نویسی اختصاصی و افزودن ماژول های مورد نظر شما ، بصورت یکپارچه با نرم افزارش ، هست یا خیر؟ نکند خود شرکت طراح ، افزودن ماژولی مشابه را ، در دستور کار داشته است؟ نکند شرکت طراح بتواند راه حلی منطقی ، ارائه کند که با ترکیب چندین ماژول موجودش ، کارکرد خاص مدنظر شما را ، بنحوی قابل قبول ، بدست دهد؟
 • آیا ممکن است شما بتوانید با ماژول های SDKیا توسعه سیستم ، که سیستم های مدیریت محتوای قوی ، نظیر داده ورزان، در اختیار می گذارند ، بدون نیاز به برنامه نویسی اختصاصی ، خودتان تحت چارچوب کلی نرم افزار و مستقل از تیم طراح شرکت صاحب سی ام اس ، نیازهای اختصاصی خود را به پرتال آماده ، بیفزایید؟

اما ، بر فرض منفی بودن پاسخ سوالات و بررسی های فوق ، تصمیم درست و انتخاب صحیح شما که بین استفاده از سیستم های مدیریت محتوای آماده شرکت ها و یا برنامه نویسی اختصاصی خود مخیرید ، بستگی کامل به تعاریف شما از سایت تان دارد. اگر 80 یا 90 درصد از ایده آلی که شما ، از سایت اطلاع رسانی خود ترسیم می کنید ، می تواند با نرم افزارهای آماده پرتال یا سیستم های مدیریت محتوای موجود پیاده شود ، به صرف آنکه 10 یا 20 درصد از ایده ال شما ، در این سیستم ها موجود نیست ، توسعه یک سایت از صفر و برنامه نویسی نرم افزار مدیریت محتوای بصورت اختصاصی ، ولو دارای یک تیم برنامه نویسی و توسعه نرم افزاری درون سازمانی باشید ، اشتباه محض است. زیرا :

 • اصولا تولید و توسعه یک سامانه مدیریت محتوای سایت ، کاری فردی نیست. بلکه نیازمند تیمی با تخصص های گوناگون است. چنین تیمی می بایست حداقل متخصصین زیر را در خود داشته باشد :
 • گرافیست وب :گرافیست وب ، نه تنها یک گرافیست رایانه ای مسلط است ، بلکه می بایست به اصول و تکنیک های طراحی وب نیز مسلط باشد. در مورد استفاده از ابزارهای فتوشاب ، کارل ، دریم ویور ، فایرورک حرفه ای باشد ، فلش ، اچ تی ام ال ، سی اس اس و جاوااسکریپت را کاملا بشناسد ، تفاوت مرورگرها ، سلیقه عمومی ، آخرین متدهای طراحی وب و ... را بشناسد ، تا نه تنها برای وب سایت منظور ، تمپلتی آماده کند ، بلکه در توسعه ماژول های دینامیک گرافیکی ، که نقش بسزایی در زیباسازی سایت ، ایفا خواهند کرد ، با برنامه نویسان تشریک مساعی کند.
 • برنامه نویس : برنامه نویسان وب ، ملسط به یکی از زبان های توسعه وب ، مانند پی اچ پی یا دات نت ، دارای سابقه طراحی سامانه های تحت وب ، آشنا به الگوهای برنامه نویسی وب ، آبجکت های وب ، محدودیت ها و توانمندی های رسانه وب ، مسلط به معماری نرم افزار ، طراحی رابط های کاربری آسان و قابل فهم و  برنامه نویسی آبجکتیو خواهد بود تا بتواند سیستم مدیریت محتوایی خلق کند ، که برای نیازهای آتی شما ، قابل توسعه ، کاستم سازی و انعطاف پذیر باشد و از آخرین فناوری های وب ، که دائما هم درحال تغییر و تبدل است بی بهره نماند.
 • مدیر پایگاه داده : طراحی و راهبری بانک های اطلاعاتی سامانه های تحت وب ، اصلا به سادگی طراحی چندین جدول در یک پایگاه داده نیست ، بلکه چگونگی معماری سیستم ، ایندکس گزاری جداول ، نوشتن بهینه آپدیت ها و کوئری ها ، طوری که در بازدید های بالا و یا تحت شرایطی که سایت مکرر بروزرسانی می گردد ، از کارایی آن کاسته نشود و معماری بانک داده ، انعطاف پذیری گسترش تعاریف ، توسعه های آینده و اتصال به دیگر پایگاه داده های سازمانی را درا باشد.
 • متخصص امنیت : فردی که در تمامی مراحل طراحی بانک اطلاعاتی و برنامه نویسی سمت سرور و یا سمت کلاینت ، بر رعایت نکات و عدم نقض استانداردهای امنیتی نظارت می کند و با تسلط و اشرافی که بر آخرین تکنیک ها و روش های هک دارد ، در لایه های مختلف نرم افزار ، پایگاه داده و سرور ، مانع از ایجاد برنامه های ضعیف ، آسیب پذیر و دارای منفذ ، برای نفوذ هکرها می شود.
 • متخصص پشتیبانی : که در طول بهره برداری از سیستم ، با آشنایی و تسلطی که به بخش های مختلف نرم افزار دارد ، بتواند پاسخگوی سوالات و مسوول رفع ایرادات و اشکالات احتمالی باشد ، درباره آپدیت ها و نصب پچ ها و ارتقاهای نرم افزاری متعهد باشد و مجهز به هلپ دسک ، برای پذیرش تقاضای پشتیبانی ، پیگیری حل مشکل ، ارسال پاسخ برای مشتری  ، تمدید پشتیبانی و ... باشد. ،
 • متخصص مستند سازی و آموزش : فردی که بتواند کتاب آموزشی را تولید کند ، سایت آموزشی را راه اندازی نماید و سیستم هلپ آنلاین را توسعه دهد. همچنین بتواند احیانا ، دوره های آموزش حضوری را برگزار کرده و نسبت به جا انداختن مفاهیم و جزئیات کار برای افراد ناوارد ، مسلط باشد.
 • اذعان خواهید کرد که تشکیل یک تیم حرفه ای وب ، برای توسعه یک سیستم مدیریت محتوا ، کاری بس دشوار است زیرا:
 • اولا یافتن افرادی اینچنینی ، که هریک در حوزه کاری خود متخصص باشند ، دشوار است. افراد کمی هستند که این تخصص ها را دارا باشند و همین تعداد کم ، همه مشغول به کارند و به ندرت شرکت هایی که در حال حاضر از ایشان بهره می گیرند ، راضی می شوند که نیروهای متخصص خود را به راحتی از دست بدهند!
 • آیا فرد متخصصی که قرار است برای انجام کاری ، در یک تیم به کار گرفته شود ، علاوه بر تخصص ، اخلاق حرفه ای هم دارد؟ آیا به خاطر ادامه تحصیل ، رفتن به خارج از کشور ، ازدواج و یا به خاطر پیشنهاد کاری دیگری با مبلغ اندکی بالاتر ، وسط کار و نیمه کاره ، تیم و پروژه را رها نخواهد کرد؟ آیا تعمدا کدها یا دسترسی هایی در سیستم آنلاینی که توسعه می دهد ، کار نخواهد کرد تا بعدا بتواند از هرجایی به سیستم خودش نفوذ کرده ، شما را تحت فشار قرار دهد؟ 
 • ثالثا برفرض پیدا شدن این افراد ، تشکیل تیمی پایدار از ایشان ، مدیریت پروژه و نظارت بر روند کار هر یک ، هماهنگ کردن این تخصص ها با یکدیگر ، ایجاد روحیه کار تیمی که از معضلات توسعه نرم افزاری در کشور ماست و ایجاد فرهنگ کاری تعهد ، کیفیت ، همکاری و پاسخگویی ، کاری بمراتب دشوارتر است.
 • بر فرض توفیق شما در تشکیل چنین تیمی ، می دانید پروسه توسعه یک سیستم مدیریت محتوا ، در همان حدودی که الان بعضی شرکت های معتبر آماده دارند ، چه زمان و هزینه گرافی را در بر خواهد داشت:
 • در مورد داده ورزان، تیم توسعه دهنده نرم افزار که شش سال است کنار یکدیگر فعالیت می کنند و بارها و بارها ، نرم افزار را ، بر اساس نیازهای جدید بازار و اصلاح کلی دیدگاه شان در مورد توسعه سامانه ای قوی ، بازنویسی کرده اند |، بیش از یکسال و نیم مشغول بازنویسی نسخه نهایی نرم افزار بوده اند!  و البته روند توسعه ماژول ها و افزودن ماژول جدید به فهرست نود ماژول موجود ما ، همچنان ادامه دارد.
 • افراد یاد شده با تخصص های مذکور ، مهندسین توانمندی هستند که به مبالغ حقوق اندک راضی نخواهند شد و تنها در صورتی می توان از ایشان انتظار خروجی با کیفیت داشت که دل شان هم با پروژه باشد و این به معنای چندین میلیون تومان هزینه ، صرفا برای پرداخت حقوق و مزایای ایشان است.
 • به علاوه ، هرگونه تصور اینکه ، این افراد می توانند از راه دور ، و یا مقطعی ، با یکدیگر کار کنند  و پس از اتمام توسعه نرم افزاری ، دیگر نیازی به باقی ماندن ایشان نیست ، تصوری غلط است. همچنان افرادی متخصص را ، برای مدت طولانی در کنار یکدیگر نگه داشتن ، صرفا به آسانی پرداخت حقوق مناسب نیست:
 • سیستم مدیریت محتوا ، نرم افزاری حسابداری نیست که توسعه آن تمام شود ، بلکه از آنجا که سایت اطلاع رسانی شما ، شأن آنلاین شما و اعتباز مجازی سازمان شماست ، نرم افزار مدیریت محتوای شما هم می بایست همپای تحولات وب و اینترنت ، همزمان با به عرصه آمدن یا از رده خارج شدن فناوری ها  و پا به پای تمایلات و سلایق کاربران ، که دائما در حال تغییر است و انتظارات و توقع ایشان که همیشه در حال بالا رفتن است ، پیشرفت کند و توسعه یابد وگرنه زودازود باشد که سایت قدیمی و امکانات آن ناکارامد شده و پس از اولین ارتقاء سامانه های نرم افزاری شما ، وصله ای ناهمخوان ، جداافتاده و متروک شود.
 • بعلاوه اصولا بسیاری از نیازها یا کارکردها ، در آینده و در حین بهره برداری از سامانه ، به ذهن صاحبان آن خواهد رسید. اصلاحات و بهبود های زیادی را تقاضا خواهند کرد و خواهان رفع اشکالات خواهند شد. و این امور ، مستلزم باقی ماندن و از هم نپاشیدن همیشگی تیمی است که نرم افزار را توسعه داده است. اگر این افراد پس از اتمام پروژه ، متفرق شوند ، چه کسی قرار است این سیستم را در آینده پشتیبانی کرده ، بهبود بخشیده یا ارتقاء دهد؟
 • مراتب بهبود کار جمعی ، بهتر مچ شدن تخصص های مختلف ، ارتقاء همگون و هماهنگ تخصص ها و تکنیک های بکار رفته در نرم افزار ، ایجاد تغییرات و بهبودهای زیربنایی در نرم افزار ، همه و همه مستلزم آموزش دائمی تیم نرم افزاری و ایجاد سازوکارهای فرهنگ سازمانی و انگیزشی ، برای ایشان است تا به تیم ، وفادار باقی بمانند.
 • با فرض تحقق تمامی این شرایط  و تکمیل تولید سامانه مذکور توسط شما ، آیا نرم افزاری که در انتها تولید خواهد شد ، قابل مقایسه با توانمندی های فعلی سیستم مدیریت محتوای ما ، به عنوان یک شرکت توسعه دهنده وب ، خواهد بود؟
 • آیا نرم افزاری که شما با تیم خودتان توسعه داده اید ، دیباگ شده است؟ زیر بار رفته است؟ کارامدی آن در بازدیدهای بالا ، سرعت لود ، استقبال کاربران ، جذابیت بصری ، کارکرد منطقی و رابط های کاربری آسان ، امتحان پس داده است؟ آیا در معرض هک های جدی و هدف دار قرار گرفته و دوام آورده است؟
 • آیا قابلیت اتصال به دیگر نرم افزارها و پایگاه داده های سازمانی ، قابلیت اتصال به سرویس های کش کننده گوگل ، قابلیت تولید انواع خروجی های پی دی اف ، اکسل ، ورد و ... ، قابلیت یکپارچه شدن با انواع وب سرور ، میل سرور و ... را دارد؟  قابلیت هایی که وجود آنها در سیستم مدیریت محتوایی مثل داده ورزان، که برای مشتریان فراوان ، مورد استفاده قرار خواهد گرفت ، منطقی است ، اما برای یک سیستم منفرد ، فقط هزینه زا خواهد بود.
 • آیا تکنیک های سئو و بهینه سازی نتایج در موتور جستجو در نرم افزاری که شما با تیم خودتان توسعه داده اید ، لحاظ شده است؟ سرعت لود مناسب نسبت به پهنای باند کاربران ایرانی چطور؟ نمایش یکسان و بدون ذره ای تفاوت در مرورگرهای مختلف و ورژن های جدید آنها چطور؟  الگوهای مدیریت کش و فشرده سازی صفحه و صفحات چطور؟ و صدها تکنیک و روش دیگر
 • آیا سیستم مدیریت محتوای شما ، مانند آنچه داده ورزان، هم اکنون دارد ، سی دی آموزشی خواهد داشت؟ کتاب آموزشی؟ سایت هلپ با بیش از هزار مدخل؟ سامانه پرسش و پاسخ با آرشیوی غنی از سوالات و جواب های قبلی؟ پشتیبانی دائمی شبانه روزی؟ ارتقاهای دوره ای؟

 

راه حل منطقی در این گونه موارد که شما نمی توانید از خیر آن 10 درصد یا 20 درصد اختصاصی بگذرید و بر انجام آن اصرار دارید ، این است که اگر مطمئن هستید خود شرکت طراح سی ام اس منتخب شما ، حاضر به انجام این بخش اختصاصی نیست ، بررسی کنید ، آیا راه کاری را ارائه می دهد که شما بتوانید صرفا برای پیاده سازی این بخش کاستم ، فردی برنامه نویس و توسعه دهنده وب را جذب کنید؟ آیا شرکت مذکور در ارائه سورس نرم افزار و در اختیار گذاشتن مستندات توسعه سیستم و ارائه آموزش به برنامه نویس شما ، برای فراگرفتن معماری سیستم و فلسفه توسعه ، مساعدت خواهد کرد یا خیر؟

اگر پاسخ مثبت بود ، راه حل استفاده از پکیج آماده و راه اندازی سایت در فاز اول و سپس برنامه نویسی اختصاصی و افزودن قابلیت های اختصاصی درخواستی شما در فاز دوم است. البته در انجام این راه حل می بایست نکات زیر را رعایت کنیدک

 • می بایست با شرکت طراح شرط کنید که متعهد شود در آینده و حتی بعد از افزوده شدن برنامه نویسی اختصاصی شما نیز ، پکیج خود را آپدیت کند. به عبارتی هیچگاه سیستم مذکور ، از شرکت طراح جدا نیفتد و متروک نشود.
 • می بایست حدود توسعه برنامه توسط برنامه نویس خودتان را مشخص کنید تا تداخلی پیش نیاید. زیرا قاعدتا اگر برنامه نویس شما ، ماژولی را افزود یا مازول موجودی را دستکاری کرد ، آن ماژول از شمول پشتیبانی شرکت طراح سی ام اس ، خارج می شود.

تنها در صورتیکه 90 درصد از ایده آل های شما ، متمایز از سیستم های مدیریت محتوای موجود باشد ، معقول خواهد بود که تن به تشکیل تیم برنامه نویسی اختصاصی بدهید.

پرتال داده ورزان نسبت به سیستم های مدیریت محتوای کشور چه مزیاتهای خاصی دارد

آخرین ویرایش سیستم مدیریت محتوای داده ورزان، برای راه اندازی انواع وب سایت های تجاری و پرتال های اطلاع رسانی دارای بروزترین امکانات طراحی سایت های نرم افزاری و قوی ترین سیستم های گردش کار است ولی بعضی ویژگی های منحصربفرد ان ، سیستم مدیریت محتوای داده ورزانرا از سایر سیستم های مدیریت محتوا متمایز می کند. این ویژگی ها عبارتند از :

سیستم گردآوری اتوماتیک اطلاعات : در مکانیزمی هوشمند و قوی ، این امکان فراهم شده است که در موارد استفاده از منبع یا منابع محتوایی دیگر ، که شما محتوا را خود تولید نمی کنید بلکه از منبع محتوایی دیگری عینا و یا با کمی تغییرات نقل قول می کنید ، بتوانید این منابع محتوایی را ، اعم از وب سایت های داخلی و یا بین المللی ، فارسی یا هر زبان دیگری ، محتواهای رسمی یا هر سایت محتوایی ، با استفاده از نرم افزار طوری هدف گیری کنید که موتور خزنده داخلی نرم افزار ، هر روز با رصد این منابع ، جدیدترین آپدیت های محصولات و نیازهای ایشان را از RSS و یا از صفحات بی توبی بدون RSS ، دریافت کرده و نه تنها خلاصه مطلب را ، بلکه متن کامل مطلب ، عنوان مطلب ، نویسنده مطلب ،عکس یا عکس های مطلب و دیگر جزئیات را ، در بانک اطلاعاتی شما ذخیره کند ، تا پس از تایید شما و احیانا پذیرش تغییراتی از جانب شما ، در دسته محصولات و یا نیازهای دلخواه از سایت شما منتشر شود.
تعیین کلیدواژه ها و بهینه سازی برای موتور جستجو : یکی دیگر از قابلیت های متمایز کننده نرم افزار مدیریت محتوای داده ورزان از سیستم های مدیریت محتوای دیگر ، فناوری وب 3 است. ساز و کاری هوشمند که امکان تشخیص و انتخاب کلیدواژه های محتوا را بدون نیاز به نیروی انسانی ، فراهم می آورد و با بکارگیری آخرین تکنیک های قانونی و نه فریبکارانه ، رتبه صفحات این کلیدواژه ها را در موتورهای جستجو به شدت بهینه سازی می کند طوری که می توانید مطمئن باشید اگر در موضوعی یا عبارتی به انتشار مطلب در سایت خود پرداختید ، هر کسی عبارت یا موضوع مورد نظر را در گوگل یا دیگر جستجوگرها جستجو نمود در صفحه اول و جزء ده نتیجه اول صفحه ای از صفحات سایت شما را خواهد دید که حاوی آن مطلب باشد. از آنجا که هدف از راه اندازی هر پرتال پر محتوا ، اطلاع رسانی و رسیدن به بازدید حداکثری است ، این ویژگی متضمن موفقیت سایت در نیل به این هدف اساسی خواهد بود.
شخصیت شناسی کاربر در حوزه محتوایی سایت : با توجه به مجهز بودن سامانه مدیریت محتوای داده ورزان، به فناوری ثبت ردپای کاربران و با عنایت به تشخیص هوشمندانه کلیدواژه های متن مطالب ، سامانه داده ورزان دارای گزارشاتی قابل تامل از گرایشات فکری و مطالعاتی کاربر است ، به نحوی که سایت می تواند در عکس العمل به شناخت نرم افزاری که از شخصیت کاربر خود ، طی مدتی از زمان ، بدست اورده می تواند سرویس های ویژه ای به هر کاربر داده ، صفحه اول را خاص او رندر کرده و پیشنهادات خاصی به او می دهد که کاملا مطابق با سلایق اوست.
توزیع مدیریت و سطوح دسترسی : یکی از قابلیتهای پیشرفته این نرم افزار ، مدیریت چندگانه پورتال محتوایی و تعیین میزکارهای ویژه مدیران ، اپراتورها ، خوانندگان ، اعضا ، صاحبان مشاغل و ... می باشد. که این امکانات برای سایت هاید محتوایی بسیار حیاتی و ویژه بوده و مدیریت پرتال های سازمانهای بزرگ را بسیار بهینه تر و آسان تر می نماید. امکان تعیین دسترسی هر گروه از کاربران ، تایید چندمرحله ای مطالب ، مشخص بودن ویرایش های گوناگون مطلب ، معماری چندلایه امنیتی و سیستم پیشرفته لاگ ، از کارکردهای این ویژگی پیشرفته است.
ارتباط با دیگر ماژول های سیستم مدیریت محتوا ی داده ورزان: این ویژگی ، به معنای ارتباط سامانه اطلاع رسانی دیگر توانمندی های پرتال داده ورزان و قابلیت گسترش آن به روشی بسیار انعطاف پذیر است طوری که قابلیت گسترش سایت و توسعه ان از یک پرتال صرفا محتوایی به سامانه تجارت الکترونیک ، درآمدزایی ، تبلیغات ، فروش اینترنتی و یا شبکه اجتماعی را تضمین می نماید. این جدای از ویژه سازی پورتال و سفارشی سازی ، تولید پورتلت ها و کلیه امور امنیتی و حفاظتی است که توسط متخصصین ما و برای هر مشتری انجام خواهد گرفت.
سیستم فرم ساز الکترونیک پیشرفته : بهره مندی از ماژول فرم ساز الکترونیک که امکان تعریف انواع EForm ، از ایفرم های ساده Flat تا ایفرم های پیشرفته Master-Detail ، و همچنین بکارگیری سامانه گزارش ساز پیشرفته که امکان تعریف انواع گزارش های کلی و یا خاص بر اساس فیلدها و با پشتیبانی از شرایط را می دهد ، به سامانه بی تو بی داده ورزان امکان استفاده از اطلاعات ارسالی کاربران را داده است. استفاده از مطالب ارسالی اپراتورهای دورکار ، امکان ثبت نام یا فرم دریافت اطلاعات یا فرم تقاضای عضویت و یا فرم های نظرسنجی پیشرفته از مزایای بهره مندی از این امکان است. از دیگر ویژگی های Report Generator ، امکان چاپ گزارش ، دانلود گزارش در فرمت مایکروسافت ورد یا جداول اکسل و یا در قالب فایل تکست قابل ایمپورت در انواع دیتابیس ها می باشد.
استفاده از اخرین فناوری های روز : معماری شی گراء و ساختار چند لایه ای پیشرفته نرم افزار پورتال بی تو بی داده ورزان ، امکان استفاده از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا در حوزه وب را فراهم آورده است. استفاده از فناوری آژاکس ، امکان به اشتراک گذاری محتوای تجاری با تمامی سرویس های خبرخوان و شبکه های اجتماعی دنیا ، امکان مشاهده عناوین و متن مطالب روی گوشیهای تلفن همراه ، پشتیبانی از پخش مولتی مدیا و صوت و فیلم علاوه بر عکس ، رادیو و تلویزیون اینترنتی ، خصوصی سازی رنگ و جای باکس ها در صفحه اول و دیگر صفحات به میل کاربر و ده ها فناوری دیگر ، باعث خواهد شد سایت شما همپایه قوی ترین سایت های بی تو بی دنیا بتواند به کاربران سرویس به روز و رضایت بخش ارائه کند.

چرا باید نرم افزار داده ورزانرا در برابر سیستم های مدیریت محتوای اپن سورس انتخاب نمایم ؟

مهمترین پارامتری که شما مشتری عزیز را بر آن می دارد تا با یک شرکت طراح وب همکاری نمایید ، خدمات ایشان بود و نه نرم افزارشان. در واقع نرم افزارهای مدیریت محتوا کم و بیش از قابلیت های مشابهی برخوردار هستند و شما بیشتر باید دقت خود را بر روی خدمات ایشان و به ویژه پشتیبانی شان از نرم افزار بگذارید.بر همین اساس نیز ، با اینکه سیستم های مدیریت محتوای متن باز ، در سطح بین المللی طراحی و پیاده سازی شده اند و از قابلیت ها و امکانات خوبی برخوردارند ، اما استفاده از این نرم افزارهای رایگان و اپن سورس اشکالاتی دارد که ذیلا به آن اشاره خواهد شد :

 1. اینگونه نرم افزارها بنا به دلایلی که در این پرسش به آن اشاره شده ، به لحاظ امنیتی اشکالات و ایراداتی دارند که نرم افزار داده ورزاناز اینگونه اشکالات و ایرادات رنج نمی برد.
 2. معمولا با توجه به اینکه اینگونه نرم افزارها توسط تیم های داخلی خود شرکت ها نوشته نشده ، بنابراین تسلط کافی برای پشتیبانی ، در آن مجموعه نبوده و برای هرگونه رفع اشکال یا ایرادی ، منتظرشرکت مادر می مانند که خود باعث تلف شدن زمان زیادی در پشتیبانی و حتی در پاره ای از موارد لاینحل ماندن اشکالات سایت خواهد شد.
 3. با توجه به اینکه این نرم افزارها در اختیار همگان هست و هر فردی با هر دانش فنی جزئی می تواند یکی از این نرم افزارها را نصب و راه اندازی نماید ، بنابراین نمی توانید از تخصص تیم فنی پشت سر آن مطمئن باشید. ممکن است چند نفر تازه کار ، مدعی راه اندازی سایت شما با یکی از این نرم افزارها شوند و پس از مدتی نیز در اجرای درخواست های شما مانده و نتوانند نیازهای تان را مرتفع سازند. این در حالی است که شرکتهای تولید کننده سی ام اس ، خودشان اینگونه نرم افزارها را تولید کرده اند و به راحتی می توان از توان فنی ایشان مطلع شد.
 4. لزوما نمونه کارهای چندان قدرتمندی توسط خود این شرکتها طراحی نشده و معمولا نمونه کارهای قوی ای که به شما نشان داده می شود ، از برخی از شرکت های فعال در این زمینه می باشد که علیرغم اینکه با همان نرم افزار اپن سورس راه اندازی شده اند ولی قدرت خود را مرهون تیم فنی قوی آن شرکت می باشند. این در حالی است که تیمی که با شما تعامل می کند توان اجرایی پروژه ای همانند آنچه به شما پرزنت می شود را ندارد. اما پرتال داده ورزان ، تمامی نمونه کارهایی را که به شما پرزنت می کند ، خود شخصا توسعه داده و توان اجرایی و فنی بازطراحی آنها ، برای شما را دارد.
 5. اینگونه نرم افزارها معمولا از مشکلات ترجمه به زبان فارسی نیز رنج می برند! چرا که در ترجمه عبارات از زبان های مختلف اشکالات و ایراداتی وجود دارد که انجام این کار را بسیار دشوار و در پاره ای از موارد نا ممکن می کند. به عنوان نمونه ، در زبان انگلیسی هنگام لاگین در پنل ، پیغام خوش آمدگویی به این شکل نمایش می یابد که ابتدا کلمه Welcome نمایش میابد و سپس نام فرد در مقابل آن. اما در زبان فارسی معمولا ابتدا نام فرد می آید و بعد کلمه خوش آمدید چاپ می شود. مثلا محمدجان به پنل اعضا خوش آمدید. پس این پس و پیش بودن افعال و عبارات در زبان فارسی و انگلیسی عموما موجب می شود که جملات و پیغام های سیستم های مدیریت محتوای اپن سورس فارسی سازی شده ، گنگ و غیر قابل فهم باشند.
 6. عموما بومی سازی صحیحی روی این نرم افزارها ضورت نپذیرفته. به عنوان نمونه پرداخت الکترونیک اینگونه سایت ها با بانک های ایران کار نمی کند و مبتنی بر پی پال نوشته شده که در ایران تحریم است.
 7. با عنایت به این مهم که هر سایتی به لحاظ گرافیکی ، شان خود را داشته و سلایق افراد خاص بوده و می بایست برای هر مشتری ، دیزاین گرافیکی مجزا و اختصاصی طراحی گردد ، اما معمولا تم اختصاصی برای این سیستم های مدیریت محتوا طراحی نمی شود. در اینگونه نرم افزارها ، معمولا از تم های آماده از قبل که در سطح بین المللی وجود دارند استفاده شده و دانلود و فارسی سازی شده و برای شما راه اندازی می گردد. بنابراین در برخی از سایت های راه اندازی شده با اینگونه نرم افزارهای مدیریت محتوا ، شاهد چپ به راست بودن دیزاین کلی سایت های فارسی هستیم. مثلا می بینیم که منوهای سایت در سمت چپ نمایش میابد! که اصلا برای کاربر مانوس نیست.
 8. عموم این افراد به صورت شخصی فعالیت می کنند و شرکت رسمی ثبت شده ، تیم فنی ، تیم گرافیک و ... در اختیار ندارند. چرا که استفاده از نرم افزار آماده ای که قبلا فارسی سازی هم شده است ، نیاز به استخدام تیم فنی خاصی نداشته و حتی گرافیک کار نیز از تم های آماده و دانلود شده بهره می برد. بنابراین لزومی به کار تیمی در اینگونه شرکتها نیست و دلیل اصلی پایین بودن قیمت این سیستم های مدیریت محتوا نیز همین است. اما مشکل اینجاست که با یک فرد طرف حساب هستید و چنانچه خدای ناکرده هر مشکلی برای ایشان پیش بیاید ، دیگر کسی پاسخگوی کار شما نبوده و این موضوع آنقدر تکرار شده که در بین شرکت های معتبر طراحی وب به این اصطلاح بدل شده که سایت فلان سازمان یا شرکت یتیم شده!
 9. اکثر این نرم افزارها پرتالی نبوده و قابلیت هایی هماند ورک فلو ، ارتباط با پایگاه های داده سازمانی و ... را ندارند.
 • نکته : لزوما تمامی این اشکالات و ایرادات به یک سیستم مدیریت محتوای اپن سورس یا هر شرکتی که از اینگونه نرم افزارها استفاده می کند ، وارد نیست ، اما عموم شرکت های فعال در این زمینه ، لااقل دچار برخی از این اشکالات می باشند.
 • البته نباید بی انصافی کرد. قیمت اینگونه نرم افزارها مناسب بوده ، چرا که هزینه تولید خاصی برای مشتری نداشته و چنانچه هزینه ، پارامتر اصلی شما در انتخاب است و کیفیت کار برای شما الویت کمتری دارد ، لذا استفاده از این نرم افزارها بهترین گزینه است.
آیا برای کار با داده ورزان، نیاز به دانش فنی خاصی دارم ؟

نرم افزار داده ورزان، یک سیستم مدیریت محتوای قوی است که به شما این قابلیت را می دهد تا بتوانید ، مستقلا و بدون وابستگی به این شرکت ، هر زمان که اراده کردید ، تمامی محتوای خود را ، بدون محدودیت آپدیت و به روزرسانی نمایید و یک دی وی دی مولتی مدیای آموزشی قدرتمند نیز ، برای شما مهیا شده و به قدری کامل است که شما را در کار کردن با تمامی پنل های کاربر پسند داده ورزان، حرفه ای خواهد کرد. اما شما برای کار با پنل های پرتال داده ورزان می بایست حداقل این اطلاعات را داشته باشید :

 1. آشنایی برای کار با میل باکس های آنلاین ، مانند یاهو یا جیمیل
 2. آشنایی با تکمیل فرم های آنلاین مانند فرم های ثبت نام تحت وب
 3. تسلط بر جستجو در موتورهای جستجوگر مانند گوگل
 4. سابقه کار با یکی از نرم افزارهای ادیتورمتن ، مانند مایکروسافت وورد

اما پرتال داده ورزان ، برای وبمسترهای حرفه ای و برنامه نویسان نیز امکانات اضافی در نظر گرفته تا توانند توانمندی هایشان را به کار گرفته و حرفه ای تر از یک کاربر عادی از امکانات نرم افزار استفاده نمایند. این تخصص ها نیز عبارتند از :

 • تسلط بر اچ تی ام ال
 • آشنایی با سی اس اس
 • آشنایی با جاوااسکریپت و جی کوئری
 • تسلط بر نرم افزارهای گرافیکی مانند فتوشاپ
انواع روش های طراحی وب سایت ، کدام ها هستند ؟

سایت های اینترنتی از لحاظ روش طراحی ، به دو دسته طراحی سایت استاتیک و طراحی سایت داینامیک تقسیم بندی می شوند. طراحی سایت استاتیک به معنای طراحی سایت به شکلی است که بعدها اطلاعات سایت ، توسط خود مدیر قابل تغییر نباشد. در واقع ، در اینگونه از وب سایت ها ، هرگونه تغییر ، وابسته به شرکت طراح می باشد ، اما در سایت های داینامیک ، تغییرات توسط مدیر سایت و بدون نیاز به داشتن دانش عمیق فنی انجام پذیر است. کلا طراحی سایت های استاتیک ، منسوخ شده و هم اکنون تنها برای سایت هایی استفاده می شود که بعهدها اطلاعات آن هیچ تغییری نخواهد کرد ، به عنوان نمونه سایت مربوط به یک فیلم سینمایی ، بعدها نیازی به تغییر اطلاعات نداشته و می توان به شیوه استاتیک طراحی کرد. اما در کل طراحی سایت استاتیک ، هیچ برتری محسوسی بر طراحی سایت دینامیک ندارد. سابق بر این ، می توان قیمت ارزان سایت های استاتیک را دلیل ارجحیت آن بر سایت های داینامیک دانست ولی با بروز و ظهور سیستم های مدیریت محتوا ، این خصیصه یا برتری سایت های استاتیک نیز از میان رفت.

تفاوت های پرتال با سی ام اس در چیست ؟

پرتال یا پورتال ، در واقع همانگونه که از نامش پیداست ، درگاه ورودی یک سازمان یا تجارت محسوب می شود. البته خود عبارت پورتال نیز به معانی زیادی به کار می رود ، مثلا وب سایت هایی که مانند یاهو میزبان اطلاعات بسیار زیادی در درون خود می باشند و در زمین های مختلف اقدام به انتشار محتوا نموده اند. اما در ایران معمولا به سایت های سازمانی که یک نوع یکپارچگی بین سیستم های مختلف سازمان را فراهم آورده است ، پرتال می گویند. در پورتال های سازمانی ، معمولا دینابیس نرم افزارهای درون سازمانی با پرتال داخلی یا سایت اطلاع رسانی سازمان مرتبط شده و تمامی پرس و جوهایی که مدیران قصد در اختیار قرار دادن آن را دارند ، پس از کسب مجوز (مثلا با لاگین) ،  در اختیار افراد قرار می گیرد. به عنوان نمونه چنانچه فردی در سایت ، یک فرم را پر نماید ، بلافاصله اطلاعات آن در دیتابیس مورد نظر در سازمان ثبت شده و نرم افزار مربوطه عملیات درون سازمانی را آغاز می کند. اما سیستم مدیریت محتوا فاقد اینگونه از قابلیت هاست و صرفا برای راه اندازی سایت های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد. البته نرم افزار داده ورزان، ابتدا یک سیستم مدیریت محتوا بود ، اما با افزوده شدن قابلیت هایی از قبیل ارتباط با پایگاه داده سازمانی ، ارتباط با وب سرویس های مختلف ، فرمساز و گزارش ساز پیشرفته با قابلیت ارائه نمودار و درج در پایگاه های داده سازمانی ، کوئری ساز ، فیلد ساز ، قابلیت ساز و ... ، به نرم افزار پرتال مبدل گردید.