10 اشتباه رایج در کار با توییتر!

شنبه 10 فروردين 1392

استفاده از توییتر نیز مانند هر شبکه اجتماعی دیگر بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. گهگاه به دلیل تکرار اشتباهات توسط دیگر کاربران، اشتباه بودن آن فراموش شده و حتی عده ای در مقام دفاع از آن برمی آیند
در این نوشتار قصد دارم شما را با ده اشتباه رایج کاربران توییتر، که حتی توییتربازهای حرفه ای هم ممکن است مرتکب آن شوند، آشنا کنم. شما خواننده عزیز هم سعی کنید تا با درک این خطاها، از انجام شان خودداری کنید.

1. مخفی کردن پاسخ ها، بدون دلیل
هرگز این اشتباه را مرتکب نشوید. اگر می خواهید به گونه ای به یک کاربر پاسخ دهید که جواب شما در معرض دید همگان قرار گیرد، کافی است قبل از علامت @ یک نقطه درج کنید. در این حالت شما با .@businesspartner می توانید، مثلا با شریک تجاری تان چت کنید و دیگران هم در جریان گفتگوهای شما قرار گیرند؛ کافی است، یک نقطه اضافی قبل از @. بگنجانید. با استفاده از این شیوه، شما بیشتر در معرض دید قرار می گیرید.
2. من در توییتر تصویر Header ندارم
برخی کارشناسان، معتقدند کاربران توییتر حتماً و حتماً باید در پروفایل های خود از تصویر سرآیند (Header) استفاده کنند. ممکن است شما در توییتر با اصطلاحات تصاویر پیش زمینه و تصاویر پروفایل آشنا باشید اما بدانید و آگاه باشید که چیزی به اسم تصویر header هم در این شبکه اجتماعی وجود دارد.
البته این قابلیت تقریباً به تازگی در اختیار کاربران توییتر قرار گرفته است. محل نمایش این تصویر، در پروفایل شما، پشت تصویر پروفایل، نام و شناسه (handle) شماست.
برای انجام این کار کافی است، به قسمت ویرایش پروفایل رفته و گزینه Change Header را انتخاب کنید. سپس یک عکس مناسب آپلود کنید. لازم به توضیح است که به صورت پیش فرض، این تصویر به صورت رنگ ساده (Solid color) است، ولی به راحتی می توانید آن را تغییر دهید.

3. پروفایلم را ساده نگه داشته ام
ساده بودن، همیشه هم خوب نیست. شما باید پروفایلی داشته باشید که برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد. پروفایل شما معمولاً مکانی است که در آن به علاقه مندی ها و کارهای روزمره تان اشاره می کنید. بسیار به جاست، که در این قسمت از هشتگ-هایی همچون writer یا entrepreneur استفاده کنید و هر نوع لینک سازمانی مثل @Ink را به آن اضافه نمایید. در این صورت کاربران به راحتی با یک جستجوی ساده، شما را پیدا می کنند.

بد نیست مقالات و نوشته های دیگران را ری.توییت کنیم و فقط به فکر جذب مخاطب برای پست های خود نباشیم. به هر حال، توییتر یک شبکه اجتماعی است!


4. تصویر توییتر و گوگل پلاس من دوتاست
آیا شما هم بر این تصورید که توییتر از گوگل پلاس مهمتر است؟ واقعاً چرا چنین فکر می کنید؟! ممکن است هر کس پاسخ خاصی به این پرسش بدهد؛ ولی به هر حال اهل فن ترجیح می دهند که تصویر پروفایل آنها در توییتر و گوگل پلاس یکسان باشد. به یاد داشته باشید که گوگل از یک سیستم اعتبارسنجی بر اساس تصویر (Image Verification) استفاده می کند که در آن، پروفایل توییتر فرد را برای تایید هویت وی به کار می برد.

5. پست های من به طور خودکار در فیس بوک به روز می شود
پست های برخی کاربران توییتر، به طور خودکار در فیس بوک نیز نمایش داده می شود. این یک اشتباه رایج است که بسیاری از کاربران توییتر به آن آلوده اند!
اما چرا می گویم اشتباه؟ به دو دلیل:
  • اول این که کاربران ناآشنا با توییتر، ممکن است با هشتگ های متعدد و دیگر نشانه ها و علامت های خاص مربوط به این شبکه اجتماعی، گیج و سردرگم شوند.
  • دیگر این که توییتربازها، ممکن است تصور کنند شما تنبل و راحت طلب هستید (نیستید؟!) چرا که از دید آنها احتمالاً شما در فیس بوک با هیچ کس مستقیماً ارتباط و تعامل ندارید و همه چیز را به پست های خودکار توییتری سپرده اید.

6. من در استفاده از هشتگ صرفه جویی می کنم
به نظر من یک ایده خوب در استفاده از توییتر آن است که هشتگ های تان را در پست های داغی که می نویسید، درج کنید. جستجوگرهای اینترنتی با استفاده از این هشتگ ها بهتر و سریع تر می توانند شما را پیدا کنند.
البته ناگفته نماند که برخی توییتربازهای حرفه ای با این موضوع چندان موافق نیستند. بنابراین بد نیست که خود شما این پیشنهاد را محک بزنید و مفید یا غیرمفید بودن آن را آزمایش کنید.

7. تصویر پروفایلم را به روز نمی کنم
استفاده از تصویر قدیمی پروفایل، اشتباه رایج دیگری است که گریبانگیر اغلب کاربران توییتر است. برخی گمان می کنند که این موضوع چندان اهمیتی ندارد، ولی من به شما می گویم که این تصور اشتباه است! اصولاً تصویری که شما در توییتر به کار می برید، در ذهن مخاطب، با شرکت، سازمان و کسب و کار شما گره می خورد؛ به طوری که هر یک، دیگری را تداعی می کند. به این صورت که اگر کاربر، این تصویر کذایی را ببیند، به یاد برند شما می افتد و از آن طرف، اگر لوگو یا نام شرکت شما را مشاهده کند، تصویر توییتری تان در ذهنش نقش می بندد.
یک تصویر حرفه ای، معنادار و زیبا که در جای درستی از صفحه پروفایل قرار گرفته باشد، نشانگر آن است که شما یک توییترباز حرفه ای هستید و کار خود را به خوبی می دانید.

8. من در توییت هایم از ویدئو استفاده می کنم
اگر شما از ابزاری همچون HootSuite یا SproutSocial.com استفاده کنید، ممکن است از خواندن جمله فوق شگفت زده شوید.
در صفحه پروفایل شما در توییتر، قسمتی برای نگهداری تصاویر و فایل های ویدئویی که به تازگی پست کرده اید، وجود دارد. توصیه می کنم این بخش را به طور کامل پر نکنید چرا که شما با اضافه کردن لینک ها - به عنوان یک پست جدید – می توانید سریعاً شش تصویر یا ویدئو را به صفحه خود بیافزایید.
البته نباید از آن طرف بام بیافتید و این قسمت را کاملاً خالی بگذارید و یا آن را به مکانی برای فایل های قدیمی و منسوخ تبدیل کنید؛ چرا که در این صورت، شما فرصت بزرگی، برای برقراری ارتباطات سریع و بی درنگ با مخاطبان تان را از دست داده اید.

9. آدرس های اینترنتی را به طور کامل درج می کنم
بسیاری از ابزارهای مدیریتی مورد استفاده در رسانه های اجتماعی – از جمله SproutSocial.com – لینک ها را به طور خودکار کوتاه می کند، با این حال جای تعجب و سوال است که چرا بسیاری از کاربران توییتر، آدرس های اینترنتی یا همان URLها را به طور کامل درج می کنند؟!
شاید برخی از این افراد چنین می پندارند که گوگل قادر نیست لینک های کوتاه شده را بخواند و درک کند. این تصور، اشتباه است؛ گوگل و دیگر جستجوگرهای اینترنتی، کار با سرویس های کوتاه کننده آدرس های وب از جمله Bit.ly را به خوبی بلدند.
کوتاه نویسی URLها مزیت دیگری هم دارد: شما با استفاده از این شیوه، می توانید از یک سو، کسانی را که بر لینک ها کلیک کرده اند رصد و دنبال کنید، و از سوی دیگر فضا را برای ری.توییت کردن و کامنت گذاشتن افراد باز بگذارید.

10. فقط خودم!
و اما آخرین و کوتاه ترین توصیه: بد نیست مقالات و نوشته های دیگران را ری.توییت کنیم و فقط به فکر جذب مخاطب برای پست های خود نباشیم. به هر حال، توییتر یک شبکه اجتماعی است و فعالیت در چنین فضایی باید واقعاً با اندیشه های دموکراتیک و اجتماع-دوستانه همراه باشد.
 


مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت