پیوند گوگل پلاس و اورکات. آیا این پایان کار اورکات است؟

چهارشنبه 17 خرداد 1391

اورکات اولین شبکه اجتماعی طراحی شده توسط گوگل است. این شبکه اجتماعی سال‌ها قبل از پلاس کار خود را شروع کرده است. اما اکنون با ورود گوگل پلاس، به نظر می‌رسد که اورکات به پایان راه رسیده است...

اورکات و گوگل پلاساورکات اولین شبکه اجتماعی گوگل به حساب می‌آید. شبکه‌‌ای که سابقه قابل توجهی هم دارد. بر اساس آنچه امروز در وبلاگ رسمی Orkut منتشر شده، گوگل به کاربران خود اجازه می‌دهد که پروفایلشان در این شبکه‌ی اجتماعی را به گوگل پلاس خود لینک کنند. با این کار، کاربران Orkut از این پس می‌توانند، به طور همزمان پست‌های خود را در دو شبکه‌ی اجتماعی اورکات و گوگل پلاس منتشر کنند.

اگر چه این تصمیم، حرکت مناسبی به نظر می‌رسد، اما لینک شدن دو پروفایل از دو شبکه اجتماعی مستقل، تبعات خاص خود را دارد. با این حال گوگل مصرانه اعلام می‌کند که لینک شدن دو پروفایل به یکدیگر، مشکلات امنیتی در پی نخواهد داشت. شاید اتخاذ این تصمیم و فعالیت‌های این چنینی گوگل، به انگیزه پیشی گرفتن از فیس‌بوک  و امکانات آن انجام شده باشد.

لینک شدن اکانت Orkut شما به گوگل پلاس طوری صورت می‌گیرد، که اگر مطالبی را با دوستانتان در حلقه‌های مشخصی به اشتراک گذاشته باشید، این مطالب همچنان  با حفظ صحت و امنیت، در جای خود می‌مانند. لینک شدن این دو پروفایل به یکدیگر، می‌تواند فرصت مناسبی باشد برای اینکه دوستانتان اورکاتیتان را به گوگل پلاس دعوت کنید.

توسط تنظیمات اضافه‌ای که در گوگل پلاس، برای  لینک شدن اکانت‌ها در نظر گرفته شده، به راحتی می‌توانید تعیین کنید که پست‌های منتشر شده، در دسترس کدامیک از دوستانتان در Orkut قرار بگیرد.

در عین حال توسط تنظیمات اضافه‌ای که در گوگل پلاس، برای  لینک شدن اکانت‌ها در نظر گرفته شده، به راحتی می‌توانید تعیین کنید که پست‌های منتشر شده، در دسترس کدامیک از دوستانتان در Orkut قرار بگیرد.

اگر از دیدگاه وسیع‌تری به این موضوع بنگریم، سؤالاتی در رابطه با آینده‌ی Orkut ، ذهن ما را به خود مشغول می‌کند. چرا که از زمان ورود گوگل پلاس به عرصه‌ی شبکه‌های اجتماعی، سرنوشت Orkut، در هاله ای از ابهام قرار داشته است. باید دید که برای Orkut در استراتژی گوگل پلاس، چه نقشه‌ای کشیده شده است.

Orkut در کشورهای غربی، ناشناخته و یا فراموش شده است اما در کشورهای در حال توسعه، بخش مهمی از سهم شبکه‌های اجتماعی را به خود اختصاص داده است. این مطلب در برزیل و هندوستان بیشتر صدق می‌کند. اورکات هم اکنون مستقیماً توسط نمایندگی گوگل در برزیل اداره می‌شود. جایی که یکی از مهم‌ترین بازارهای Orkut به حساب می‌آید.

هر چند محبوبیت Orkut ، در حال کاهش است اما در هندوستان و برزیل کماکان به عنوان شبکه‌ی اجتماعی برتر شناخته می‌شود. با گذشت زمان و بر اساس برنامه ریزی‌های انجام شده، به نظر می‌رسد که محبوبیت Orkut در این کشورها هم رو به افول خواهد گذاشت. بر اساس گزارش‌هایی که در ماه‌های اخیر منتشر شده، پلت فرم‌های دیگر همچون Tumblr و گوگل پلاس، در حال ورود و تسخیر تدریجی این بازارها هستند.

با وجود اینکه بازدید از گوگل پلاس، بر اساس گزارشی از کام اسکور  در ماه دسامبر فقط 4.3 میلیون بوده و این رقم در مقابل با 34 میلیون بازدید از اورکات ناچیز به نظر می‌رسد، اما می‌توان انتظار داشت که بر اساس گرایشات جهانی کاربران به شبکه‌های اجتماعی، گوگل پلاس بتواند جایگاه اورکات را در برزیل بگیرد.

در عین حال عملکرد گوگل در رابطه با شبکه های اجتماعی در برزیل، برای کاربران کمی گیج کننده بوده، چرا که از یک سو امکانات جدیدی را به اورکات اضافه می‌کند و از سوی دیگر به ترویج و تبلیغ در مورد گوگل پلاس می‌پردازد.

البته گوگل از کاربران را مجبور به متصل کردن اکانت‌های خود در این دو شبکه اجتماعی نکرده و این امکان فعلاً به صورت یک آپشن تعریف شده است.

 


آنا هیم
 
تعداد مقالات 3 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: