کارمندان سازمان یکی از بهترین منابع تولید محتوای وبسایت تان هستند

سه شنبه 29 اسفند 1391

برای آن دسته از شرکت ها، سازمان ها و کسب و کارهایی که می خواهند در فضای وب حضور پررنگ و قابل توجهی داشته باشند، «تولید محتوا» یک دغدغه همیشگی است. در این مقاله راه حلی عملی پیشنهاد کرده ایم.
شما به عنوان مدیر یک کسب و کار که صاحب وب سایت اینترنتی هم هستید ، قطعا به محتواهای آنلاین متعددی نیاز دارید، زیرا : دوست دارید هرچه بیشتر در مورد محصولات ، خدمات و فلسفه کاری شرکت تان اطلاع رسانی کنید ، می خواهید تبلیغات غیرمستقیم داشته باشید ، قصد دارید رتبه سایت خود را در جستجوگرهای اینترنتی بالا ببرید ، برای شما جالب است که در جمع رقبا حرفی برای گفتن داشته باشید و نهایتاً آرزو دارید به یک مرجع علمی آنلاین بین همکاران خود تبدیل شوید.
اگرچه می توانید این کار شاق و مهم – یعنی تولیدمحتوا - را به فریلنسرها بسپارید و به عبارت دیگر این موضوع را برون سپاری کنید (شاید هم اکنون هم یک یا چند فریلنسر برای شما کار کنند) ولی نکته اینجاست که این فریلنسرها معمولاً در فضای کاری شما ، قرار ندارند و با حال و هوای کسب و کار شما ، فلسفه وجودی شرکت شما و خلق و خوی مشتریان شما ، چندان آشنا نیستند.
از سوی دیگر هر جا سخن از تعامل با مشتری ها به میان می آید، «اصالت» حرف اول را می زند. اصالت یعنی واقعی بودن، تقلبی نبودن، رل بازی نکردن و صادق بودن. از خود بپرسید چه کسی بهتر از همه مشتری های شما را می شناسد و می تواند به گونه ای بهتر و حرفه ای تر با آنها سر و کله بزند؟ پاسخ در نزدیکی شماست: کارمندان تان

بهترین کسانی که می توانند به رایگان ، محتوایی با کیفیت برای شما تولید کنند ، کارمندان شما هستند!


Compendium ، یک پلتفرم بازاریابی محتوای بین المللی است که کسب و کارها با استفاده از آن می توانند محتواهای خاص مربوط به برند خود را تولید ،  گردآوری و مدیریت کنند.
من با جیمز پادن (James Paden) و لی یورگنسن (Lee Jorgenson) ، دو تن از دست اندرکاران Compendium صحبت کرده ام و از آنها در مورد تولید محتوای کارمندی - یعنی محتواهایی که نیروهای درون سازمانی تولید می-کنند - راهنمایی هایی خواستم.
نتایج مذاکرات ما به این شرح است:خودخواهانه عمل نکنید

در شرکت شما به احتمال زیاد کارکنان مختلفی در بخش های گوناگون مشغول به کار هستند و هر یک نیز با مخاطبین مختلفی تعامل دارند. سعی نکنید سبک و شیوه خاصی را در شرکت تحمیل کنید. اجازه دهید کارکنان شما به شیوه خود با مشتری ها ارتباط برقرار کنند. به قلم خود در وب سایت شما بنویسند. بهتر است تعامل انسان ها با یکدیگر به صورت «واقعی» انجام شود. در این عرصه، نقش بازی کردن و ادای کسی را در آوردن مطلوب نیست. مطمئن شوید که کارکنان شما ، با دیگران ، به طور حرفه ای ارتباط برقرار میکنند در غیر این صورت این کار را از آنها «بخواهید».


شما هم وارد گود شوید

در بسیاری از شرکت ها «مدیر عامل» ، خود نیز در حوزه ارتباطات درون و برون سازمانی، فعال است. این امر خود یک امتیاز مهم و مثبت برای بازاریابی شرکت به شمار می رود. چه خوب است که شما به عنوان مدیر عامل، با دیگر دپارتمان ها - از قبیل خدمات مشتری، مهندسی، فناوری اطلاعات، توسعه محصول و... - مشارکت و رایزنی فکری آشکاری داشته باشید. خودتان هم دست بقلم شوید و دیدگاه های خود را بنویسید و منتشر کنید. انسان های مختلف، علایق و دلبستگی های مختلفی دارند. از این رو هر چه تعداد افراد شرکت کننده در طرح-ها، نظرخواهی ها و پروژه های کاربردی بیشتر شود، شانس شما برای پاسخگویی به نیازهای مختلف و تعامل با افراد گوناگون افزایش می یابد. در وب سایت خود دموکراسی را به نمایش بگذارید.

به دیگران بها دهید

هنگامی که از افراد خواسته شود در مورد نظرات و ایده های خود سخن بگویند، در وب سایت شما قلم بزنند ، احساس ارزش و اعتبار بسیاری به آنها دست می دهد.  در این صورت آنها احساس می کنند که نقش کلیدی در ترویج برندی خاص – که در مورد آن مطلب می نویسند – ایفا می کنند. دستورالعمل های مفیدی وضع کنید و سپس چند گام به عقب برداشته و اجازه دهید کارها پیش رود. 
شما می توانید محتواهای رایگان زیادی به دست آورید، به این شرط که فضا را برای چنین کاری آماده کرده و کارمندان تان را به این مهم تشویق و ترغیب نمایید. پس از مدتی از این که می بینید کارمندان شما چه نویسندگان چیره دستی هستند، شگفت زده خواهید شد! 

شخصیت افراد را برجسته کنید

نام، عنوان و عکس نویسندگان را نیز در کنار مطالب آنها منتشر کنید. کمک کنید که آنها در معرض دید قرار گیرند، تا از این طریق بتواند برند شخصی شان را نیز بسازند و ترویج نمایند. اجازه دهید کارکنان تان برجسته و قابل مشاهده شوند. این امر تاثیر مثبتی بر سازمان شما بر جای می گذارد. همچنین این سیاست باعث می-شود آنها به تولید محتواهای خارق العاده ای بپردازند زیرا این محتواها را از آن خود می دانند.

از روابط شخصی کارمندان به سود خود بهره ببرید

شرکت ExactTarget، فعال در زمینه تولید نرم افزارهای تعاملی بازاریابی، مثالی خوب در این زمینه است که حدوداً هفتاد نویسنده فعال دارد! آنها با استفاده از شبکه های اجتماعی ، محتواهای ExactTarget را با دوستان و آشنایان پرسنل خویش به اشتراک می گذارند. بد نیست بدانید که وبلاگ ExactTarget (به آدرس blog.exacttarget.com) مثالی عالی از محتواهای رنگارنگ و متنوعی است که توسط کارمندان یک شرکت تهیه شده است. شما نیز کارمندان خود را تشویق کنید که «به اشتراک بگذارند». آنها از روابط و شبکه های اجتماعی خاص خود برخوردارند. از این روابط به سود خود استفاده کنید.

از مزایای رتبه نویسنده (author rank) در گوگل بهره ببرید

اجازه دهید که نویسندگان با پروفایل شان در گوگل مرتبط شوند. این کار از یک سو بین موضوعات مختلف رابطه برقرار می کند و از سوی دیگر بهبود سئوی سایت را در پی دارد. به عبارت دیگر در این روش آسان و کم هزینه، رتبه سایت شما نیز ارتقاء می یابد.

به اشتراک بگذارید

یک پلتفرم بازاریابی محتوا که بتوان آن را خوب و قابل اعتماد نامید، پلتفرمی است که آمار بازدیدکنندگان - از قبیل تعداد بازدیدها، کامنت ها، ترافیک اجتماعی و ترافیک جستجو – را رصد کند و ارائه دهد. این روش یک راه عالی برای دادن بازخورد دادن به خود نویسندگان مطالب و نیز ترغیب آنها به تولید محتواهای بیشتر و بهتر است.

فراتر از بازاریابی

سایت و وبلاگ شما می تواند یک ابزار عالی برای «شناسایی و استخدام نیروهای تازه نفس و زبده» به شمار رود. محتواهای کارمندی می تواند نمایش دهنده فرهنگ، امکانات، فعالیت های جانبی و ارتباطات شما باشد. علاوه بر این، پست های وبلاگی کارمندانِ بعد از این، می تواند کارکردی مشابه یک رزومه دیجیتالی داشته باشد.

دستور دادن موقوف!

در روزگار کنونی ، تولید محتوا توسط کارمندان باعث شده رویکرد تک صدایی در ارتباطات سازمانی منسوخ و باطل گردد. اتفاقاً به همین دلیل است که این روش به خوبی کار می کند و با استقبال افراد مواجه می شود. گاهی اوقات سبک منحصر به فرد یک نویسنده (کارمند) ممکن است به یک صدای رسا و شنیدنی برای سازمانی که در آن کار می کند، تبدیل شود.
 


جف هادن
 
تعداد مقالات 5 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت