فیس بوک و کمک به جریان موبایلیزه کردن وب

سه شنبه 16 اسفند 1390

فیس بوک پلن های جدیدی را برای حمایت از تکامل وب موبایل ارائه داده که موجبات تشویق توسعه دهندگان وب سایت‌ را فراهم کرده است.3 فاکتور کلیدی مورد توجه قرار گرفته‌ تا این هدف سریع‌تر به ثمر نشیند.

فیس بوکبحث شناسایی برنامه یا app discovery است که مستقیماً توسط پلتفرم فیس بوک اجرا می‌شود. به این معنی که توسعه دهندگان می‌توانند با اتصال برنامه خود به Open Graph، می‌توانند برنامه خود را در معرض دید تمامی کاربرانی که با موبایل در فیس بوک قرار دارند، ارائه دهند.

Bruce Lawson؛ کارشناس استاندارد در شرکت اپرا؛ از این حرکت فیس بوک استقبال کرده است. اما در عین حال بر همه گیر بودن و جامعیت داشتن این برنامه و لزوم آن تاکید کرده است. او می‌گوید هرچه فضای تست و میدان آن وسیع‌تر باشد، امکان پیاده سازی استانداردها سریع‌تر رخ خواهد داد. باید در نظر داشت که تمامی کاربران موبایل در این طرح به خوبی جای گرفته و بتوانند به عنوان مخاطبین شناخته شوند. کاربرانی که از موبایل‌های غیر هوشمند و ساده استفاده می‌کنند نباید از کاربران درجه 2 در نظر گرفته شوند. چرا که در این صورت ما میلیون‌ها نفر از کاربران خود را در این رابطه از دست خواهیم داد.

برای تسریع روند پرداخت موبایلی، فیس بوک در حال حاضر با اپراتورهای موبایل در شراکت است، تا این فرایند را ساده‌تر کند. در این صورت کاربران به سادگی می‌توانند در پرداخت‌های برنامه‌ها به سادگی عمل کرده و نیازی به واسطه‌ها نداشته باشند. در صورتی که شما از تکنیک شناسایی برنامه در فیس بوک استفاده کرده باشید، می‌توانید از درگاه پرداخت فیس بوک برای به فروش رساندن برنامه خود استفاده کنید.

نقاط چالش زا

Jonathan Stark؛ سخن گو و توسعه دهنده وب؛ معتقد است که فیس بوک قدم در مسیر صحیح گذاشته است. او تنظیم پرداخت‌ها و انسجام بخشی به آن را یکی از نکات کلیدی موفقیت این راه خواند. سه فاکتور اساسی که فیس بوک بر آنان تکیه دارد، یعنی شناساندن برنامه، گسترش ابعاد استفاده و درآمدزایی، سه عامل اساسی هستند که تمامی توسعه دهندگان وب موبایل با آن رو به رو هستند. این سه عامل به عنوان چالش‌های اصلی آنان شناخته می‌شوند، چرا که توسعه دهندگان موبایل تا کنون در این رابطه با مشکلات زیادی رو به رو بوده‌اند. از این سه مورد، مورد آخری از اهمیت بیشتری برخوردار است و در واقع نقش تعیین کننده‌ی بازی را دارد. اگرچه فیس بوک با این اقدام نشان داده است که، برای کارهای توسعه دهندگان برنامه ارزش قائل است. اما به نظر نمی‌رسد که تأثیر این حرکت فیس بوک برای دراز مدت پایدار باشد. Jonathan Smiley؛ طراح وب موبایل؛ این تغییرات را مفید ارزیابی کرده است اما احساس می‌کند که فیس بوک در زمینه طراحی وب موبایل حرفی برای گفتن ندارد، به این معنی که اگرچه آنان حمایت خود از جامعه توسعه دهندگان را با این حرکت اعلام کرده است، اما تعیین استراتژی کسب و کار و ابعاد قابلیت فنی کار دو شاخه کاملاً مجزا و دو مسیر متفاوت هستند. از این رو معتقد است که فیس بوک، گزینه مناسبی برای سرپرستی هدایت طراحی وب موبایل نیست. اما همین که به این فکر بوده و از این جامعه حمایت کرده است، ارزشمند است.

 


تانیا کامبرینک
 
تعداد مقالات 9 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت