کودکان زیر 13 سال هم اجازه‌ی ورود به فیس بوک پیدا می‌کنند

یکشنبه 28 خرداد 1391

مارک زاکربرگ، مدیر فیسبوک، شبکه اجتماعی مجازی محبوب، که به تازگی ازدواج کرده تصمیم گرفته بچه دار شود! البته نه از همسر آسیایی خود بلکه...

کودکان و فیسبوک مارک زاکربرگ مدیر عامل فیس بوک، دوست دارد بچه‌دار شود! البته نه الزاماً از همسر آسیایی خود، بلکه از وب سایت بزرگ شبکه‌ی اجتماعی‌اش! بر اساس گزارش Wall Street Journal ، فیس بوک در حال توسعه‌ی فناوری است که به کودکان 12 ساله و پایین‌تر اجازه می دهد تا تحت کنترل والدین خود، به فعالیت در فیس بوک بپردازند.

در این گزارش آمده است که فیس بوک با این حرکت، در واقع راه جدیدی از درآمدزایی را برای خود باز کرده است. بر اساس گزارش Consumer Reports ، قبل از اتخاذ این سیاست هم، کودکان زیادی در فیس بوک حضور داشتند که البته سن خود را به دروغ 13 یا بالاتر اعلام کرده‌اند.

فیس بوک این مشکل را تاکنون، با چشم پوشی از این عدم صداقت، جدی نگرفته بود. اما از آنجایی که می‌بایست با قانون COPPA ، - قانونی که در رابطه با حفظ حریم خصوصی کودکان صحبت می کند- هماهنگ شود، هم اکنون نیاز به ایجاد تغییرات در این رابطه را حس کرده است.

والدین می توانند فعالیت های دوست‌یابی کودکانشان را نیز تحت نظر قرار دهند. این که چه اپلیکیشن‌هایی اضافه می‌کنند و یا چه بازی‌هایی در دسترس آنان قرار دارد و مهم‌تر از آن اینکه چه اعتباری را می توانند در فیس بوک خرج کنند.

مدیران این شبکه اجتماعی تا امروز،  بر این سیاست که فیس بوک متعلق به افراد 13 سال به بالاست، پافشاری کرده و علاقه ای به طراحی وب برای کودکان نداشتند. اما با توجه به این که قانون گذاران هم دریافته بودند که کودکان به طور غیر قانونی از این وب سایت استفاده می کنند، به مسئولین سایت فشار آورده شد که در این رابطه به راهکاری بیاندیشند.

در سال گذشته هم، مارک زاکربرگ گفته بود که امیدوار است بتواند طرحی برای ورود کودکان به وب سایت و برطرف کردن نیازهای آموزشی آنها پیاده کند. البته این اقدام، برای فیسبوک خیلی هم ساده نیست. برخی منتقدان معتقدند که فیس بوک با این حرکت در نظر دارد تا از کودکان هم به سود خود بهره برداری کند.

حقیقت این است که دنیای دیجیتال همه را به سوی استفاده از خود، سوق خواهد داد و همگان باید سواد کار و معاشرت در آن را داشته باشند. اگرچه ممکن است ورود کودکان به فیس بوک مخالفانی نیز داشته باشد اما به هر حال شروع کودکان با این رسانه‌ی اجتماعی بهتر از گذراندن ساعت‌های طولانی پای تلویزیون است.

همانطور که می دانیم، میلیون ها کودک هم اکنون از فیس بوک استفاده می کنند. فعلاً راه عقلانی و صحیحی برای جدا کردن کودکان از این وب سایت، وجود ندارد شاید بهترین روش در این رابطه، مهیا کردن بستری امن برای ورود آنان به این پلت فرم باشد. کودکان می توانند تجربه‌ی معاشرت با دوستان و خانواده ی خود را به دست آورده و دیگر لازم نباشد در رابطه با سن خود، دروغ بگویند. فیس بوک هم قول می دهد الگوریتم‌های لازم، برای حفظ امنیت کودکان را تهیه کرده و به کاربران غریبه، اجازه‌ی برقراری ارتباط با آنان را ندهد. بر اساس قوانین فدرال، اینکه وب سایت ها چگونه با کودکان زیر 13 سال باید در تعامل باشند، کاملاً به کسب اجازه از والدین آنها مربوط است. در رابطه با جمع آوری اطلاعات مربوط به نام ، سرگرمی ها و علایق و موارد دیگر مربوط است. وب سایت ها اجازه ندارند اطلاعات مربوط به کودکان، اعم از نام، سرگرمی‌ها، علایق و... را به صورت عمومی نمایش داده و این اطلاعات را قابل پیگیری برای دیگرکاربران، قرار دهند. به علاوه اینکه انتشار این اطلاعات و اشتراک گذاری آنها، با افراد و وب سایت‌های دیگر، ممنوع است. به این معنی که اپلیکیشن‌ها و صفحات فیس بوک، باید به طور گسترده‌ای کنترل شوند تا  از انجام اقداماتی از این دست خودداری کنند. بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، احتمال دارد که فیس بوک نرم افزاری رایگان، برای کنترل کودکان را در اختیار والدین آنها قرار دهد. البته نرم افزارهای دیگری مانند Safely’s Social Monitor که لوکیشن لبس آن را ارائه کرده است، گزینه‌های مناسب در این زمینه هستند. این گزارش می افزاید که : "والدین می توانند فعالیت های دوست‌یابی کودکانشان را نیز تحت نظر قرار دهند. این که چه اپلیکیشن‌هایی اضافه می‌کنند و یا چه بازی‌هایی در دسترس آنان قرار دارد و مهم‌تر از آن اینکه چه اعتباری را می توانند در فیس بوک خرج کنند. همه و همه تحت کنترل والدین قرار خواهد داشت." به عبارت دیگر می توان گفت که فیس بوک در نظر دارد، حریم خصوصی کودکان و امنیت آنان  را از طریق کنترلی که به والدین آنها می دهد، تأمین کند.

 


کشمیر هیل
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: