رسانه اجتماعی سبک مرگ و عزاداری ما را هم تحت تأثیر قرار می دهد

یکشنبه 21 خرداد 1391

شبکه‌های اجتماعی تمام شئونات زندگی اجتماعی انسان‌ها را تحت تاثیر قرار داده‌اند. اما به این موضوع فکر کرده‌اید که وقتی یک انسان امروزی می‌میرد، شبکه‌های اجتماعی چه نقشی می‌توانند ایفا کنند؟

شبکه های اجتماعی وقتی خدای ناکرده، بعد صد سال! شما دار فانی را وداع گفتید و به دیار باقی شتافتید، چه بلایی بر سر اکانت شبکه‌ی اجتماعیتان خواهد آمد؟ این سؤالی است که از مدت‌ها قبل مطرح شده است. اولین بار این سؤال 6 سال پیش به این شکل رایج شد : "وقتی شما می‌میرید تکلیف  اکانت مای‌اسپیس شما چه خواهد شد؟" اما امروز این سؤال را می‌توانید برای تمامی شبکه های اجتماعی که در آن عضو هستید، استفاده کنید.

پاسخ‌های متفاوتی که مردم به این سؤال می‌دهند، نشان می‌دهد که شبکه‌های اجتماعی، تغییرات مهمی در رفتارهای اجتماعی آنان به وجود آورده است. حجم وسیعی از تحقیقات به این موضوع اختصاص یافته که رسانه های اجتماعی حتی روان‌شناسی و رفتارشناسی مرگ و عزاداری را هم تحت تأثیر قرار داده‌اند.

چند محقق انگلیسی طی مقاله‌ای به این مطلب پرداخته‌اند و تغییراتی که رسانه های اجتماعی در نحوه‌ی عزاداری، مجالس یادبود، سوگواری و دیگر مراسمات بعد از مرگ مردم، ایجاد می‌کنند را بررسی کرده‌اند. محققین بر این عقیده‌اند که دنیای آنلاین تأثیرات زیادی بر استانداردهای مرگ‌ و میر انسان‌ها داشته است! تأثیرات ویژه ای مثل شکسته شدن مرزها بین خانواده های کوچک و بزرگ و اطلاع رسانی سریع در این رابطه.

تا پیش از این، بعد از مرگ یک نفر، همه به گرد مزار او جمع می‌شدند اما حالا یک صفحه‌ در فیس‌بوک، می‌تواند به عنوان صفحه‌ی یاد بود برای فرد متوفی، مورد استفاده قرار گرفته و دوستان و خانواده در آن به ابراز احساسات بپردازند.

تا پیش از این، بعد از مرگ یک نفر، همه به گرد مزار او جمع می‌شدند اما شبکه های اجتماعی در این زمینه نقش ایفا کنند. مثلاً یک صفحه‌ در فیس‌بوک، می‌تواند به عنوان صفحه‌ی یاد بود برای فرد متوفی، مورد استفاده قرار گرفته و دوستان و خانواده در آن به ابراز احساسات بپردازند.

معمولاً برای عزاداری برای عزیز از دست رفته، افراد معدودی مثل خانواده‌ی او و دوستان نزدیکش در مجلس یاد بود شرکت می‌کنند، اما با کمک شبکه های اجتماعی می‌توان این مجالس خصوصی را، به مجالسی بسیار بزرگ‌تر تبدیل کرد.

یا گاهی اوقات شاهدیم که وقتی فردی به یک بیماری لاعلاج مبتلا4 می‌شود، از جامعه جدا شده و ارتباط خود را با مردم از دست می‌دهد. تخصیص دادن یک صفحه به فرد بیمار و اطلاع رسانی در مورد او کمک می‌کند تا دیگران همچنان با او در ارتباط باشند.

تا این زمان تحقیقات زیادی در این رابطه صورت نگرفته است اما با افزایش تعداد افراد مسن در شبکه های اجتماعی، می‌توان انتظار داشت که انجام تحقیقات بیشتر در این رابطه نیز در دستور کار کارشناسان قرار بگیرد. میزان تأثیر گذاری شبکه های اجتماعی در مرگ و میر کاربران آن‌ها مطلبی است که در آینده‌ی نزدیک بیشتر از آن خواهیم شنید.

البته در این خصوص چالش‌های دیگری هم مطرح می‌شود. مثلاً اگر بناست جلسه‌ای آنلاین بین دوستان و آشنایان فرد بیمار برگزار شود و خود بیمار در آن جلسه شرکت نداشته باشد، چه فایده‌ای دارد؟

تا حالا به این فکر کرده‌اید که پس از فوتتان (البته خدا نکنه!) عکس العمل دوستان آنلاین‌تان چه خواهد بود؟ چه ایده‌ی خلاقانه‌ای به ذهنتان می‌رسد که با اجرا شدن آن بعد از مرگتان نام شما را سر زبانها بیاندازد؟

 


دیو کوپلند
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: