با پولهایتان در فیس‌بوک پز ندهید!

پنجشنبه 11 خرداد 1391

بعضی کاربران فیس‌بوک برای اینکه از بقیه کم نیاورند یا داراییشان را به رخ بکشند، یا اصلاً محض خنده، با چیزهای گرانبها مثل ماشین، پول، زیورآلات و... عکس می‌گیرند و در فیس بوک می‌گذارند.غافل از اینکه...

دزد اینترنتی و فیسبوک تصاویری مثل حجم زیادی پول، زیورآلات، خودروی مدل بالا و... اغوا کننده و وسوسه‌انگیز است و می‌تواند دردسرهایی برای صاحب آن به دنبال داشته باشد. بنابراین تلاش کنید از آپلود کردن چنین تصاویری در شبکه های اجتماعی، خودداری کنید. جالب است بدانید دختر استرالیایی 17 ساله، دقیقاً شرایط را برای دزدان آماده کرد و آن‌ها را راهی خانه‌ی مادر بزرگ خود نمود!

داستان از اینجا شروع شد که : این دختر 17 ساله مدت کوتاهی را با مادربزرگ خود زندگی می‌کرد. در یکی از تعطیلات آخر هفته، در حالی که در گردگیری زیرزمین خانه به مادربزرگ کمک می‌کرد با حجم زیادی پول‌ مواجه شد که زیر یک کمد قدیمی به طرز ماهرانه‌ای جاسازی شده بود!

مادربزرگ برای او توضیح داد که این پول را خیلی وقت پیش، شوهر مرحومش اینجا مخفی کرده و قبلاً هر چقدر جستجو کرده بودند، آن را نیافتند و به مرور زمان کلاً فراموش شده بود. هر دو خیلی مشتاق بودند ببینند پولها چقدر است، بنابراین مشغول شمردن آن شدند.

دختر که از این ماجرا خیلی ذوق زده می‌شود، از خودش با پولها عکس می‌گیرد و در فیس‌بوک به همراه شرح ماجرا منتشر می‌کند. غافل از اینکه این قضیه ممکن است برای مادر بزرگ بیچاره حادثه ساز شود!

دو دزد شرور که اتفاقاً فعالیت بالایی در شبکه‌های اجتماعی داشتند، با دیدن این تصویر فکری به ذهنشان رسید. آنها از طریق بقیه عکس‌های خانه که آنها هم توسط دختر لو رفته بود، آدرس را شناسایی کرده و چاقو به دست، وارد خانه مادربزرگ شدند.

همین طور هم شد؛ مدتی بعد، دو دزد شرور که اتفاقاً فعالیت بالایی در شبکه‌های اجتماعی داشتند، با دیدن این تصویر فکری به ذهنشان خطور کرد. آنها از طریق بقیه عکس‌های خانه که آنها هم توسط دختر لو رفته بود، آدرس را شناسایی کرده و چاقو به دست، وارد خانه مادربزرگ شدند. ا

گر چه مادربزرگ به آن‌ها اطلاع داد که دختر پولها را به بانک داده و دیگر هم با او زندگی نمی‌کند، این دو تمامی خانه را زیر و رو کرده و چند وسیله‌ی شخصی و مقدار اندکی پول دزدیدند. خوشبختانه در این ماجرا به کسی آسیبی نرسید؛ اما قضیه می‌توانست خیلی بدتر از اینها تمام شود.

شاید این درس عبرتی برای همه باشد. به اشتراک گذاری هر چه بیشتر این مطلب در شبکه های اجتماعی، مطمئناً نتایج خوبی در پی خواهد داشت.

حواستان باشد اگر شما هم یک بی‌ام وی جدید خریده‌اید یا مایلید تصاویر تلویزیون جدید فلت خود را به نمایش بگذارید و یا حتی می‌خواهید با گردنبندی که دوستتان به شما هدیه داده، پز بدهید، بدانید که به اشتراک گذاری اطلاعاتی از این دست در فید خبری پروفایل فیس‌بوک، مثل قرار دادن اجناس، پشت ویترین فروشگاه است. همه آن را می‌بینند و بعضی‌ها ممکن است طمع کنند! از این‌ها که بگذریم عکس گرفتن با چیزهای گرانبها و منتشر کردن آن، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات کاربران است. حتی اگر این چیزهای گرانبها به آن‌ها تعلق نداشته باشد.

 


مت برنز
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت