YouTube و رقبای تازه نفس

پنجشنبه 4 خرداد 1391

انگار نسل جدید وب در راه است! این را رشد چشمگیر دو سایت نوپا، نوید می‌دهد! سایت‌هایی که شاید رقبای یوتیوب محسوب شوند! آیا دوره یوتیوب به همین زودی تمام شد؟! وب به کدامین سو می‌شتابد؟!

ویدی در برابر یوتیوبSocialCam و Viddy که دو رسانه اجتماعی جدید برای به اشتراک گذاری ویدئو بر روی تلفن‌های هوشمند هستند، رشد بسیار سریعی داشته‌اند. این رشد تا حدی است که می‌توان انتظار داشت در آینده نه چندان دور، با بزرگ‌ترین وب سایت به اشتراک گذاری ویدئو یعنی یوتیوب که تحت تملک گوگل نیز قرار دارد، به مقابله بپردازند! البته معیارها و شاخص‌های فعلی از وقوع چنین رخدادی در زمان حال، خبر نمی‌دهند اما شاید در آینده ای نزدیک شاهد وقوع یک سونامی در این زمینه باشیم.

از ژانویه تا مارس 2012 ، کاربران ده درصد کمتر به تماشای ویدئوی آنلاین در یوتیوب پرداخته‌اند در حالی که کاربران اپلیکیشن‌های ویدئو در موبایل، تا 52 درصد افزایش یافته‌اند. بر اساس تحقیقات Flurry در ماه مارس، هر کاربر فعال به طور متوسط 425 دقیقه بر روی سایت یوتیوب و 231 دقیقه برای اپلیکیش های نمایش دهنده‌ی ویدئو در موبایل، صرف کرده است.

ابزارهای ویرایش ویدئو و اشتراک گذاری در SocialCam و Viddy به قدری جذاب، سرگرم کننده، ساده و پرکاربرد هستند که شاید کاربران، نیاز به استفاده از گزینه های دیگر را اصلاً حس نکنند!

اگر چه این اعداد جالب به نظر می‌رسند، اما Peter Farago معاون بازاریابی در Flurry تأیید می‌کند که: "نمی‌توان اثبات کرد که بینندگان ویدئو در اپلیکیشن های موبایل، از زمان تماشای ویدئو در یوتیوب کاسته‌اند. اگر بخواهیم چنین ادعایی بکنیم، باید با اسناد آماری و دقیق سخن بگوییم."

با این حال Farago به این نکته هم اشاره می‌کند که : "این اعداد بالا زنگ هشداری برای یوتیوب است. با افزایش قدرت پردازش، افزایش پهنای باند و دوربین‌های با کیفیت، تلفن‌های هوشمند در حال تبدیل شدن به پلت فرم خوبی برای ضبط لحظات ماندگار و سپس انتشار و اشتراک گذاری آن‌ها هستند. بنابراین می‌شود انتظار داشت که افراد، زمان کمتری را به تماشای ویدئوی آنلاین اختصاص دهند و به جای آن این زمان را صرف ساخت و اشتراک گذاری کلیپ‌ها کنند."

از نظر Farago ابزارهای ویرایش ویدئو و اشتراک گذاری در SocialCam و Viddy به قدری جذاب، سرگرم کننده، ساده و پر کاربرد هستند که شاید کاربران، نیاز به استفاده از گزینه های دیگر را اصلاً حس نکنند!

اما راز افزایش کاربری SocialCam و Viddy چیست؟! پاسخ ساده است! سادگی در کاربرد همیشه قابلیتی مهم و محبوب بوده است. یوتیوب هم یک اپلیکیشن موبایل دارد، اما برای پست یک ویدئو باید مراحل متعددی در آن طی شود. اگر چه طی این مراحل سخت نیست ولی همین چند مرحله ای بودن، بعضی کاربران را از انجام آن باز می‌دارد؛ و اینجا همان نقطه ضعفی است که دیگر اپلیکیشن های ویدئو در موبایل، به دنبال رفع آن هستند.

برای مثال SocialCam شما را مجبور نمی‌کند برای آپلود ویدئو، از بخش مستقلی وارد شوید. اکثر مراحل کار به طور اتوماتیک در سرورهای SocialCam انجام و پس از آن، اشتراک گذاری بر اساس سلایق کاربران ممکن می‌شود.

مؤسس و یکی از مدیران Ironfire Capital گفته : "امروزه فعالیت و پیشرفت برای شرکت‌هایی که جدیداً وارد میدان می‌شوند، ساده تر از کسانی است که از گذشته و از روزهای اولیه‌ی پیدایش وب در آن حضور داشته‌اند. شرکت‌هایی که کار خود را بر مبنای تلفن‌های هوشمند و تب لت‌ها قرار می‌دهند، برنده این میدان‌اند."

تغییرات در وب و گرایش از pcها به موبایل‌ها با سرعت زیادی در جریان است و باید در نظر داشت که حتی شرکت‌های بزرگی همچون فیس‌بوک و گوگل اگر خود را با این تغییرات وفق ندهند، ممکن است در کمتر از 5 سال، سقوط کنند! رقابت بی پایانی که بین شرکت‌های وب در جریان است، به قدمت و سابقه‌ی کمپانی‌های بزرگ هم رحم نمی‌کند!

ما در اینترنت، ظرف کمتر از 20 سال با سه نسل متفاوت، روبرو بوده‌ایم. نسل اول که پورتال‌های وب همچون Yahoo، AOL، Amazon، eBay  و Google بودند؛ نسل دوم را با ظهور شرکت‌های رسانه اجتماعی مثل Facebook، LinkedIn و Groupon می‌شناسیم و حالا شاهد ورود موبایل به این عرصه هستیم.

هر نسل جدید، با خود تغییراتی را به وجود می‌آورد که معمولاً در اکثر مواقع، نسل قبلی از تطبیق پذیری با آن ناتوان است. البته آنهایی که سردمدار قدرت هستند، همیشه با پرداخت پول می‌توانند راه خود را باز کنند؛ مانند فیس‌بوک که با مبلغ 1 میلیارد دلار، اینستاگرام را خرید! اما پیاده سازی و پلت فرم‌های جدید بر روی پلت فرم‌های قدیمی، همیشه مشکلی دائمی برایشان خواهد بود.

درحالی‌که شرکت‌های قدیمی، به نو سازی تکنولوژی‌های خود می‌پردازند و در این راه به پرداخت هزینه های کلان روی می‌آورند، شرکت‌های جدیدی که از راه می‌رسند، فقط کافی است روی کار خود تمرکز داشته باشند. SocialCam و Viddy هم اکنون در این جایگاه قرار گرفته‌اند. این دو، هم اکنون بیش از 60 میلیون کاربر دارند!

البته میلیاردها دلار سرمایه گوگل که پشت یوتیوب را خالی نخواهد کرد!!! تامین منابع برای نوسازی اپلیکیشن موبایل، برای گوگل مثل آب خوردن است!!! اما مطمئناً حتی داشتن میلیون‌ها نفر کاربر و پول زیاد هم در برخی موارد نمی‌تواند جلوی سرعت تغییرات رقابتی را بگیرد و ضامن بقا باشد. شکست یاهو و AOL در این عرصه‌ی رقابتی، دو نمونه مناسب در همین رابطه است.

شما آینده وب را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟ آیا گوگل و فیس‌بوک در نسل جدید وب جایگاهشان را حفظ خواهند کرد؟ شما هم شرکت وبی دارید؟ هم اکنون در چه رسته‌ای مشغولید؟ وقت آن نرسیده که استراتژی‌هایتان را بازنگری کنید؟

 


آنتونی گونسالو
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت