دشمنان آنلاین خود را در فیس‌بوک بیابید

دوشنبه 21 فروردين 1391

در شبکه اجتماعی مجازی Facebook، که بر اساس دوست‌یابی و تعیین علاقه مندی های کاربران شکل گرفته، این بار اپلیکشنی سر برآورده که درست برعکس و متضاد پایه‌های آن، رفتار می‌کند.

فیس بوک

از این به بعد می‌توانید در Facebook دشمن یابی کنید! یکی از application های جدید فیس‌بوک به شما اجازه می‌دهد مردم، اشیا و مکان‌های مختلف را به عنوان دشمنان خود، شناسایی کرده و آنان را در معرض دید کاربران دیگر قرار دهید. این اپلیکشن، EnemyGraph نام دارد و به شما اجازه می‌دهد هر آنچه در فیس‌بوک وجود دارد را به عنوان دشمن در یک لیست قرار دهید.

محتویات این لیست می‌تواند از جمع دوستان، غذاها، محصولات، فیلم‌ها، کتاب‌ها و... مورد نظر شما انتخاب شود و به عنوان دشمن به دیگران معرفی گردد. این ابزار در تاریخ 15 مارس 2012 معرفی شده است و انتظار می‌رود علاقه‌مندان زیادی پیدا کند.

 

Dean Terry : انگیزه اصلی از ساخت این ابزار، فراهم کردن فرصتی برای کاربران فیس‌بوک جهت ابراز نگرانی‌ها و ناخرسندی‌ها بوده است.

این برنامه توسط یکی از اساتید و دو نفر از دانشجویان دانشگاه Texas طراحی شده است. Dean Terry در ایجاد مفاهیم و بروز رسانی برنامه‌های رسانه‌ای این پروژه نقش مهمی داشته و دو دانشجو با نام‌های Bradley Griffith و Harrison Massey، اجرای آن را بر عهده داشته‌اند. تری گفته است که انگیزه او از ساخت انمی گراف، این بوده که فرصتی برای ابراز ناراحتی‌ها، نگرانی‌ها و ناخرسندی‌ها، در اختیار کاربران فیس‌بوک قرار دهد.

کلمه‌ی دشمن، مقابل دوست، که در فیس‌بوک کاربرد زیادی دارد، انتخاب شده است. بازاریابان همیشه به دنبال منابع جدید اطلاعاتی از کاربران شبکه‌های اجتماعی هستند. بنابراین فهرست عدم علاقه‌مندی‌های کاربران، در فیس‌بوک می‌تواند به عنوان منبعی جدید مورد استفاده آنان قرار گیرد. موارد ناخوشایند و ناخواستنی، ممکن است در افراد متفاوت، مشابه باشد و سلیقه‌ای یکسان میان تعداد زیادی از افراد تلقی شود؛ این موضوع می‌تواند افرادی را گرد هم آورده و جامعه جدیدی را تشکیل دهد.

Terry و Griffith قبلاً نیز در پروژه‌ای با نام Undetweetable در وب سایت Twitter مشغول به کار بوده‌اند. این پروژه به کاربران کمک می‌کرد که تویت های پاک شده خود را بازیابی کنند. این امکان توجه کاربران تویتر را به خود جلب کرد و علاقه مندان زیادی پیدا کرد. اما این پروژه پس از چندی، توسط مسئولین وب سایت تویتر متوقف شد. دلایل توقف این پروژه به طور واضح و دقیق اعلام نشده است.

آیا پروژه دشمن یاب، سرنوشت Undetweetable را خواهد داشت؟ به نظر شما، عکس‌العمل مسئولان و صاحبان فیس‌بوک چه خواهد بود؟ آیا این ابزار، فلسفه‌ی دوست یابی و تشکیل وب سایت فیس‌بوک را زیر سوال می‌برد؟

 


حمیدرضا سلیمیان
 
تعداد مقالات 4 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: