جنگ جدید، این بار در مرورگرها

دوشنبه 1 اسفند 1390

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که، جنگ بین مرورگرها دوباره شکل خواهد گرفت. اما این بار بر روی پلتفرم موبایل. بازاری که اکنون توسط وب کیت انجام گرفته است، رقبای زیادی را در خود جای داده است.

امروزه حتی مایکروسافت در حال تغییر شکل و به روز رسانی Internet Explorer خود برای استفاده در سیستم عامل موبایل است.

Arley McBlainworries، معتقد است این فرایند در نهایت موجب وقوع نزاع مرورگرها خواهد شد. جدالی که قبلاً در پلتفرم دسک تاپ رخ داده بود، هم اکنون در حال انتقال به موبایل است. عمر مرورگرها هم اکنون در حدود 20 سال است. اما تفاوت‌های رندرینگ و کار متفاوت مرورگرها از نکاتی است که هنوز گریبان گیر دنیای آن‌ها است.

 

Arley McBlainworries، فردی است که در پروژه های سایت‌های موبایل بسیار فعال بوده است، به ویژه در سیستم عامل BlackBerry، iOS و اندروید. او امیدهای زیادی برای ویندوز فون دارد، او معتقد است که نسخه جدید IE، تغییرات بهتری نسبت به قبل داشته است. McBlain، امیدوار است که پلتفرم موبایل نیز مشابه دیگر پلتفرم‌های وب کیت، توانایی رندرینگ وب سایت‌ها را در خود ایجاد کند. در نسخه قبلی IE موبایل، باگ های بسیار فراوانی یافت می‌شد. احساسی که در استفاده از این مرورگرها دست می‌داد، مشابه زمان کار با IE6 و IE7 در پلتفرم دسک تاپ بود. McBlain، معتقد است مرورگرهای وب کیت، اگرچه بر روی پلتفرم هویت مشخصی ندارند، اما مسائل و مشکلاتی که به وجود می‌آید راحت‌تر قابل حل خواهد بود. سرعت سازگاری و به‌روزرسانی آن‌ها از نسخه های مورد استفاده های مایکروسافت، سریع‌تر است. دیگر مرورگرهای موبایل هم چون فایرفاکس و اپرا، مشخصات ویژه ای به خود اختصاص داده‌اند. اما McBlain، معتقد است که مشکل آن‌ها، به خوبی در سیستم عامل موبایل رفع نشده و کاربران ساده و تازه کار نمی‌توانند، با آن‌ها به خوبی کار کنند. بهترین امیدی که می‌توان در رابطه با مرورگرهای موبایل داشت این است که، زمانی تمامی آن‌ها از استاندارد بهینه و یکپارچه ای بهره‌مند باشند.

بازنده، وب است

در رابطه با نزاع بین مرورگرها در پلتفرم موبایل با Aral Balkan، به صحبت نشستیم. او امیدوار است که جنگی بین مرورگرهای موبایل رخ ندهد، چرا که بازنده اصلی در این میان، وب خواهد بود. در این حال وب، روزهای سختی را برای بقا و تغییر شکل از حالت سنتی به مدرن می‌گذراند. دسترسی جهانی به آن هرروز افزایش می‌یابد و چالش‌های جدیدی برای آن به وجود می‌آید. علاوه بر این رقابت در آن بسیار پیچیده شده است. پلتفرم‌های چند موضوعه، با قابلیت‌های فراوان حرف‌های تازه ای برای گفتن دارند. او معتقد است آخرین چیزی که نیاز خواهد بود، جنگ بین مرورگرهاست. این جنگ باعث به هم ریختگی و پراکندگی تجربیات کاربران شده و آنان را با نقاط ضعفی مواجه خواهد ساخت. Aral Balkan، پراکندگی را نمی‌پسندد. او علاقه‌مند است که یک موتور برای مرورگرهای مختلف مورد استفاده قرار گیرد و پیاده سازی و اجرا به صورت یک پارچه اعمال شود.

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت