جامعه مجازی خود را بسازید

شنبه 24 فروردين 1392

فیس بوک، گوگل پلاس و لینکدین، مکان های جالبی است که می توانند مخاطبان شما را گرد هم جمع کنند. این جوامع قادرند فرصت های شگفت انگیزی برای شناسایی، جذب و آموزش مخاطب در اختیار کسب و کارها قرار می دهند.
به همین دلیل است که در حال حاضر، شرکت ها و برندهای بسیاری به تشکیل جامعه مجازی خود، در این شبکه ها روی آورده اند. با این حال ساخت و مدیریت این جوامع مجازی در شبکه های اجتماعی، همانند بسیاری از کارهای فنی دیگر، با فوت و فن ها و ظرافت های خاصی همراه است که من در این نوشتار به بخش هایی از آن اشاره می کنم.
 انتخاب بین سه برتر
فیس بوک، گوگل پلاس و لینکدین سه شبکه اجتماعی برتر محسوب می شوند، که در آنها می توان بسته به اهدافتان، جوامع مجازی مختلفی تشکیل داده و مدیریت نمایید.
شما باید از بین این سه پلتفرم، یکی را انتخاب کنید، اما کدامیک را؟
برای داشتن یک انتخاب حساب شده، باید این سوالات را از خود بپرسید و بر اساس پاسخ آنها اقدام کنید:
 
1. کسب و کار من، با کدامیک سنخیت بیشتری دارد؟
اگر مدل فعالیت سازمان شما – به عنوان مثال – از نوع B2B است، به نظر می رسد لینکدین بهتر از فیس بوک برای شما کار خواهد کرد.
اگر هم سازمان تان به صورت B2C - که با واکنش های غیرقابل پیش بینی کاربران فیس بوک چندان سر سازگاری ندارد - عمل می کند، می توانید گوگل پلاس را که دارای گزینه های بهتری است محک بزنید.
 
2. آیا در حال حاضر هیچ جمعه مجازی موجودی که بتوانم از آن استفاده کنم، ساخته نشده است؟

گاهی اوقات ممکن است «تشکیل یک جامعه مجازی» ایده خیلی جالبی نباشد! چرا که کافی است به یک گروه بزرگ که در حال حاضر فعالیت دارد، بپیوندیم و از قابلیت های آن استفاده نماییم.

گاهی اوقات ممکن است «تشکیل یک جامعه مجازی» ایده خیلی جالبی نباشد! چرا که کافی است به یک گروه بزرگ که در حال حاضر فعالیت دارد، بپیوندیم و از قابلیت های آن استفاده نماییم.
در چنین حالتی، به نظر می رسد گوگل پلاس بهترین گزینه باشد زیرا در این شبکه شما می توانید فراتر از قالب یک «کاربر» و با عنوان یک «برند» وارد عرصه شوید.
 
3. ظاهر شدن در  لیست پاسخ جستجوگرها، تا چه حد برای من مهم است؟
اگر این سه شبکه در دیگر گزینه ها با هم برابر باشند، بهتر است از گوگل پلاس استفاده کنید زیرا ارتباط نزدیکتری با بزرگترین جستجوگر اینترنتی جهان دارد. در این صورت گوگل، گوش به زنگ تمام به روزرسانی ها و محتواهای جدیدی که به مرور زمان در جامعه مجازی شما تولید و منتشر می شود، خواهد بود.
این امر مسلماً پیامدهای مثبتی برای سازمان به دنبال خواهد داشت چرا که باعث ارتقای سایت و برند شما در نتایج جستجوها در گوگل می شود.
با این حال اگر مخاطبان شما به یک پلتفرم دیگر وابستگی و ارتباط دارند، استفاده از گوگل پلاس – فقط به خاطر بهره مند شدن از قابلیت های موتور جستجوی گوگل - چندان ضروری به نظر نمی رسد. در این حالت بهتر است همان جایی بروید که مخاطبان شما رحل اقامت افکنده اند.
 
ایجاد یک جامعه مجازی
در ساخت جامعه مجازی مورد نظر خود، باید از استانداردها و تکنیک هایی که در این زمینه وجود دارد، مطلع باشید.
سایت Social Media Examiner پست جالبی در مورد نحوه ایجاد یک جامعه مجازی در لینکدین نوشته است.
نکست وب نیز مقاله کوتاه و قشنگی درباره مراحل ساخت یک جامعه مجازی در فیس بوک منتشر کرده است.
 
مدیریت جامعه مجازی
در مرحله بعد شما باید برای «تولید و نشر محتوا» در جامعه مجازی تان، یک سری دستورالعمل ها و قوانین وضع کنید و بر اساس همان ها، محتواهای خود را در فضای وب درج نمایید.
این خط مشی ها نحوه تولید و نمایش مقالات شما را سازمان یافته می کند؛ بنابراین از یک سو باعث می شود محتواهای شما شکل و شمایل خاصی به خود بگیرد و از سوی دیگر با تزریق نظم و انضباط به کار، مخاطبان را تا حدودی مطمئن می سازد که با یک جامعه مجازی منضبط و حساب شده روبرو هستند. حتی این امر می تواند به عنوان شاهدی بر منظم بودن شرکت شما تلقی گردد.
از آن طرف، توجه داشته باشید که اگر جامعه مجازی خود را با محتواهای مرتبط، به صورت مرتب و منسجم به روز نکنید، جامعه شما و مخاطبانی که چه بسا با زحمت دور هم گرد آورده اید، به مرور از هم می پاشد و تلاش های شما به باد می رود.
برای ایجاد فرمول مشخصی در تولید و نشر محتوا، و نیز آشنایی با دیگر تکنیک های وابسته، می توانید از راهنمایEnterprise Blog Optimization  در سایت Slingshot SEO کمک بگیرید.
 
سخن پایانی
این که شما در نهایت به کدام پلتفرم روی می آورید و قابلیت های کدام یک از شبکه های فیس بوک، گوگل پلاس یا لینکدین را به خدمت می گیرید، چندان مهم نیست. حتی دستورالعمل های شما برای درج محتوا نیز چندان اهمیتی ندارد.
آنچه که مهم است این است که: به جامعه آنلاین خود بها بدهید، اعضای آن را محترم بشمارید و با محتواهای حرفه ای، سرگرم کننده و جذاب گروه خود را تغذیه و به روز کنید.
در این صورت گروه مجازی شما روز به روز رشد می کند و گسترش می یابد و شما به عنوان یک منبع عالی و قابل اعتماد، می توانید نیازهای علمی بخشی از همکاران خود و کسانی که در صنعت شما مشغول به کسب و کار هستند را پوشش دهید.
نتیجه همه اینها افزایش شهرت و فروش شماست.
 


آرون آدرز
 
تعداد مقالات 5 عدد
مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت