آیا کسب‌وکارها به صفحه ای برای هواداران خود درفیس‌بوک نیاز دارند؟

سه شنبه 18 بهمن 1390

کسب‌وکارها در تلاشند تا برای خود در فیس‌بوک صفحه ای ایجاد کنند تا به تبلیغ محصول خود بپردازند.James Yorke،در رابطه با اینکه چرا برخی از آنان موفق و برخی دیگر شکست می‌خورند به ارائه نکاتی پرداخته است.

فیس بوک و جیمز یورک

امروزه می‌بینیم که بسیاری از وب سایت‌ها در خود لینکی به فیس‌بوک قرار داده و آن را تحت عنوان صفحه طرفدارادن خود می‌نامند. شرکت‌های مختلفی که در زمینه های مختلف کاری هم چون ساخت و ساز، حسابداری، طراحی وب، توسعه بازی، حوزه های فناوری، شرکت‌های تولیدات تصویری و دیگران همگی در تلاشند تا در این جهت حرکت کنند.

با ورود به این صفحه و فشار دادن دکمه Like برای محصول به خصوصی، دوستان من و افرادی که با من در فیس‌بوک در ارتباط هستند متوجه می‌شوند که من به فلان محصول علاقه‌مند هستم. (اگرچه در صورتی که از تنظیمات پیچیده فیس‌بوک استفاده کنیم این فرایند به شکل دیگری خواهد بود که آن خود نیز نیاز به مقاله ای متفاوت دارد).

 

به روز رسانی هایی که در این صفحه‌ی طرفداران رخ می‌دهد ازاین پس در فیلد من ظاهر خواهد شد. به این معنا که ارتباط دائمی من با این کسب‌وکار، سازمان، رویداد، شرکت، باشگاه و یا هر که در پس این صفحه فیس‌بوک حضور دارد، ادامه خواهد داشت. با مراجعه به این صفحات اغلب در می‌یابیم که بیشتر آنان موفق به جذب بیشتر از 20 نفر برای فشردن دکمه Like نشده‌اند. اما این نکته قابل تأمل ما را به این فکر وا می‌دارد که چرا علی رغم عدم موفقیت قریب به اتفاق شرکت‌ها در جذب مخاطبین در فیس‌بوک، بیشتر شرکت‌ها، از داشتن این صفحات احساس رضایت می‌کنند؟

دوست داشتن و یا دوست نداشتن

آیا در میان دوستان شما کسی تا به حال درخواستی مبنی بر Like کردن کسب و کار او در فیس‌بوک را داشته است؟ این اتفاق برای من رخ داده است. اما چرا، چرا فشردن دکمه Like برای ما حائز اهمیت است و چه سودی برای ما در پی خواهد داشت. آیا ما، مایل به دیدن به روز رسانی های این صفحه در آینده هستیم؟ اغلب جواب به این سؤال منفی است. اما چرا؟ به این دلیل که اکثر کسب و کارها برای ما به عنوان کاربران، جذابیتی ندارند. بیشتر کسب و کارها و خدماتی که آن‌ها ارائه می‌دهند به این منظور مورد استفاده ما قرار می‌گیرند که به برآورده سازی نیازهای ما پرداخته و یا در شرایط سخت به کار آیند. به عبارت دیگر اگر ما خواهان آن هستیم که صفحه ای موفق و پر بازدید در فیس‌بوک داشته باشیم باید نسبت به بروز رسانی آن و جذابیت آن برای کاربران اهمیت زیادی قائل شده تا قابلیت متفاوت بودن آن را حفظ کنیم.

مخاطبین خود را بشناسید

اغلب کاربران علاقه و احساسی نسبت به وب سایت‌های شرکت‌ها ندارند. علی رغم این بسیاری از شرکت‌ها در کنار ایجاد وب سایت خود نسبت به ایجاد صفحه طرفداران فیس‌بوک نیز اقدام می‌کنند. معتقدم دلیلی که بسیاری از کاربران به سمت این گونه وب سایت‌ها نمی‌روند این است که آنان نیازی به مراجعه به این صفحات در خود احساس نمی‌کنند. خدماتی که ازاین شرکت‌ها به کاربران ارائه داده می‌شود فقط در زمان‌های خاصی مورد نیاز قرار می‌گیرند از این رو مطابق با امیال و احساسات کاربران نبوده و در حالات عادی آنان را به سمت خود جلب نمی‌کنند.

بر اساس مقاله ای از وب سایت socialtimes.com، دلایل مراجعه به فیس‌بوک از حیث روانشناسی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقاله ذکر شده که کاربران اغلب به دلیل نیاز احساسی تعلق داشتن به جایی و یا کسی و یا نیاز به ابراز خود در میان دیگران به این وب سایت مراجعه می‌کنند. اگرچه مثال‌های موفقیت آمیزی در فیس‌بوک وجود داشته‌اند که کسب و کارها توانسته‌اند برای خود صفحات موفقی داشته باشند. اغلب این مثال‌های موفق در زمره شرکت‌های B2C قرار می‌گیرند. شرکت‌هایی که به ارائه خدمات به کاربران خرد اقدام می‌کنند. در این صفحات می‌بینیم که ابزارهای استفاده شده چنان با مهارت مورد استفاده قرار گرفته‌اند که کاربران پتانسیل به این صفحات جذب می‌شوند. در مقالاتی که در این رابطه نوشته شده است می‌یابیم که چگونه می‌توان مشتریان را به این روش جذب کرد. به طور مثال در موردی، یکی از کاربران فیس‌بوک در رابطه با مشکلی که با کفش خود داشت مطلبی در صفحه خصوصی خود می‌نویسد. سرویسی که در این رابطه با نام Zappo بر روی فیس‌بوک قرار دارد پس از بررسی مشکل نسبت به جایگزینی آن اقدام کرده است. سپس کاربر مورد نظر با فشردن دکمه Thank You، نسبت به این اقدام تشکر خود را ابراز می‌دارد و این مراتب تشکر در طی سلسله مراتب توسط دوستان او نیز دیده می‌شود. در این جا متوجه می‌شویم که موردی که باعث ایجاد این اتفاق بوده است تفکر شرکت سازنده‌ی کفش در رابطه با نیازهای مشتریان و نه توجه به خواست‌های خود بوده است و این کاری است که اغلب، توسط شرکت‌ها انجام نمی‌گیرد و در نتیجه صفحات طرفداران آنان در وب سایت‌های شبکه های اجتماعی از قبیل فیس‌بوک با مخاطبین فراوانی روبه رو نیست.

تفاخر

شباهت زیادی میان بسیاری از تبلیغات و ارائه های متفاوت بر روی اینترنت وجود دارد. در مثالی از یک شرکت می‌بینیم که کارکنان آن، در حال رد و بدل کردن کارت ویزیت‌های خود به یکدیگر هستند. کارت ویزیت‌هایی که در بالای آن نام شخص و البته نام شرکتی که در آن مشغول به کار است، ذکر شده است این تبلیغات منجر به تبلیغ شرکت تأمین کننده و پشتیبان خواهد بود و در نتیجه تبلیغی که با قصد متفاوتی ایجاد شده است، نتیجه ای متفاوت و دگرگون خواهد داشت به این صورت، فرد تبلیغ کننده برای یک موسسه ثالث تبلیغ کرده و خود در این میان فدا خواهد شد.

نتیجه گیری

به عقیده من دلایل بسیار زیادی برای ایجاد به صفحه طرفداران در فیس‌بوک برای شرکت‌ها و کسب و کارها وجود دارد. ذکر این دلایل در این مقاله نمی‌گنجد. اما اگر باور دارید که کاربران و مشتریان خود در فیس‌بوک را نسبت به دریافت بروز رسانی های وب سایت و محصولات مورد علاقه خود، علاقه‌مند می‌کنید و اگر مایلید روزانه با آنان در ارتباط باشید و نظرات آنان را بشنوید، حتماً نسبت به ایجاد این صفحه اقدام کنید. اما در صورتی که مایلید فقط صفحه ای در این وب سایت داشته باشید، لیست دوستان و کارمندان شرکت خود را در آن به نمایش گذاشته و به روز رسانی هایی که مورد علاقه کاربران نیست را در آن دنبال کنید، معتقدم به این صفحه، نیازی نخواهید داشت.

 


مرتضی مطیعی
 
تعداد مقالات 6 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت