آیا دوران طلایی وبلاگ نویسی به پایان رسیده است؟

سه شنبه 19 ارديبهشت 1391

آیا زمانی را به خاطر دارید که وبلاگ نویسی، به عنوان ابزاری هیجان انگیز و جدید، جای خود را در وب باز کرده بود؟ پس از گذشت چند سال، ویژگی تازگی و طراوت این ابزار از میان رفته اما...

 وبلاگ نویسی و شبکه های اجتماعیزمانی بیش از 14% شهروندان امریکایی، وبلاگ نویسی می‌کردند. این زمان به عنوان دوران طلایی آن شناخته می‌شود. اگر چه اینترنت تغییر نکرده و همان اینترنت سابق است، اما نسل‌هایی که از آن استفاده می‌کنند تغییرات شگرفی را با خود به دنیا می‌آورند.

یک موسسه‌ی تحقیقاتی، اخیراً در رابطه با اینکه آمریکایی‌ها چگونه از اینترنت استفاده می‌کنند و اینکه سنین مختلف افراد، چه تأثیری در استفاده آنان از اینترنت دارد، به عمل آمد. در جدول پیش رو در دسته بندی‌های متفاوت، می‌بینیم که چه گروه های سنی، چه استفاده های متفاوتی از اینترنت به عمل می‌آورند.

آیا دوران وبلاگ نویسی به سر آمده است؟

یکی از جالب‌ترین نتایج تحقیق به عمل آمده، این است که در مقایسه با سال 2006 ، تعداد نوجوانانی که به وبلاگ نویسی مشغول بوده‌اند، در سال 2010 به نصف کاهش یافته است. اگرچه وبلاگ نویسی در سنین بالاتر و افراد میان‌سال، رشد قابل ملاحظه ای داشته و تقریباً می‌توان گفت که این گروه سنی، علاقه‌ی بیشتری به وبلاگ نویسی از خود نشان داده‌اند؛ به طوری که نرخ رشد وبلاگ نویسی در اواخر سال 2008، 11% بوده و در سال 2010 به 14%، افزایش یافته است.

در مقایسه با سال 2006 ، تعداد نوجوانانی که به وبلاگ نویسی مشغول بوده‌اند، در سال 2010 به نصف کاهش یافته است. اگرچه وبلاگ نویسی در سنین بالاتر و افراد میان‌سال، رشد قابل ملاحظه ای داشته است

دلایل زیادی وجود دارد، که جوان ترها علاقه‌ی خود به وبلاگ نویسی را از دست داده‌اند. یکی از مهم‌ترین این دلایل، به وجود آمدن و پدیدار شدن شبکه های اجتماعی هستند. در این شبکه‌ها، شما می‌توانید فعالیت‌های زیادی را انجام دهید و وبلاگ نویسی فقط بخشی از آن خواهد بود. به طوری که تقریباً نیاز به داشتن یک وبلاگ، برای شما مرتفع می‌شود.

اگر چه امروز نوجوان‌ها و جوان‌ها، به عنوان نویسندگان اصلی وبلاگ‌ها شناخته نمی‌شوند، اما بدون شک هنوز در زمره‌ی خوانندگان این صفحات قرار دارند. به طوری که 49% از خوانندگان وبلاگ‌ها را، هنوز نوجوانان تشکیل می‌دهند.

همه در حال اجتماعی شدن هستند

شبکه های اجتماعی، حوزه‌ی جدید نسل‌های جوان هستند. اما از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها و همچنین والدین نمی‌شود غافل شد. آنان نیز خود را به فرزندانشان می‌رسانند و همگی در نهایت، در کنار هم در این حوزه‌ی جدید به فعالیت خواهند پرداخت.

در حال حاضر، پس از مشاهده‌ی ویدئو در فضای آنلاین، کار در شبکه های اجتماعی، به عنوان دومین فعالیت محبوب کاربران اینترنت به حساب می‌آید. اما به هر حال در گروه های سنی مختلف، هنوز تعداد زیادی هستند که در سایت‌های شبکه های اجتماعی عضویت ندارند و این شاید نشان دهنده‌ی فرصت رشد شبکه های اجتماعی در آینده های نزدیک باشد.

 


احمد ربیعی
 
تعداد مقالات 5 عدد
       
کپی رایت