امکان اشتراک گذاری فایل به گروه‌های فیس‌بوک داده می‌شود

یکشنبه 31 ارديبهشت 1391

اگر شما هم یک گروه فیسبوکی تشکیل داده باشید و یا در یکی از آن‌ها عضو شده باشید، جای خالی اشتراک گذاری فایل را احساس می‌کنید. اما مثل اینکه فیسبوک دست به کار شده و در حال پوشش دادن این نیاز است...

اشتراک گذاری فایل در فیس بوکبعد از انتشار این خبر، بعضی‌ها  می‌گویند فیسبوک پا توی کفش دراپ باکس کرده و بعضی دیگر هم گفته‌اند اگر این امکان فراهم شود پناهگاه امنی برای به اشتراک گذاری فایل، بدون نگرانی در مورد کپی رایت بوجود آمده است.

شبکه اجتماعی فیس‌بوک فاش کرده که به زودی به گروه‌های خود، قابلیت ارسال و اشتراک گذاری فایل را خواهد داد. این قابلیت در حال حاضر برای درصد کمی از گروه‌ها فعال شده اما فیسبوک قول داده که در آینده نزدیک این امکان را در اختیار سایر گروهها نیز قرار خواهد داد. 

ماه گذشته، گروه‌هایی اختصاصی برای مراکز دانشگاهی و آموزشگاهی، در فیس‌بوک راه اندازی و قابلیت اشتراک گذاری فایل نیز در آن‌ها ارائه شد. شما هم اگر آدرسی با پسوند edu دارید می‌توانید به این گروه‌ها ملحق شده و این امکان نوپا را تجربه کنید.

کاربران گروه‌ها می‌توانند فایل‌های با حجم حداکثر  25 مگابایت را آپلود کنند و آنها را با یکدیگر به اشتراک بگذارند. این قابلیت فعلاً برای برخی گروه‌های اختصاصی فعال است اما در آینده نزدیک در اختیار سایر گروه‌ها نیز قرار داده خواهد شد...

کاربران این گروه‌ها می‌توانند فایل‌های با حجم حداکثر  25 مگابایت را آپلود کنند که این رقم ، برابر همان محدودیتی است که در Gmail برای کاربران در نظر گرفته شده است. البته در آپلود فایل‌ها استثناهایی هم وجود دارد. به فایل‌های موسیقی و فایل‌های اجرای با پسوند exe، فعلا اجازه آپلود داده نمی‌شود. شاید علت آن ترس از هکرها باشد! اما فایل‌هایی مثل کتاب‌های الکترونیک، کومیک، موزیک ویدئوها، و فیلم‌های کوتاه مشکلی را در انتشار نخواهند داشت. 

برای جلوگیری از انتشار فایل‌های نامناسب با محتوای مخرب و فایل‌هایی که تحت قانون کپی رایت هستند، کاربران به سادگی می‌توانند با دادن گزارش انتشار فایل‌هایی از این دست، فیس‌بوک را در جلوگیری از انتشار محتواهای نامناسب یاری کنند.

بیش از 380 میلیون نفر از کاربران فیس‌بوک، در گروه های این وب سایت فعالیت می‌کنند. بنابر اعلام خود فیس بوک، قابلیت اشتراک گذاری فایل، یکی از خواسته‌های مهم و متداول این کاربران بوده است.

بد نیست بدانید فیس‌بوک، اکتبر 2010،  سرویس به اشتراک گذاری فایل drop.io را خریداری کرد. همان زمان، برخلاف Adobe Connect و Dropbox ، کاربران drop.io برای اشتراک گذاری فایل و استفاده از این وب سایت نیازی به ثبت نام نداشتند. آن‌ها به سادگی فایل مورد نظر خود را آپلود می‌کردند و لینک‌های مربوطه آن را با دیگران به اشتراک می‌گذاشتند. drop.io امکان کنفرانس‌های تلفنی را هم به کاربران خود می‌داد.

شاید بتوان انتظار داشت که به دلیل کارایی‌های مفیدی که از drop.io سراغ داریم، فیس‌بوک آن را در آینده ای نزدیک با سیستم اشتراک گذاری خود ادغام کند. به نظر شما این کار را می‌کند؟ آیا فیسبوک قصد رقابت با دراپ‌باکس یا گوگل درایو را دارد؟ عکس العمل گوگل و دراپ باکس را چگونه تصور می‌کنید؟

 


کیت فریمن
 
تعداد مقالات 4 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت