ایده ی برتر ذهنتان

یکشنبه 21 ارديبهشت 1393

به نظر من هر شخصی در هر زمانی یک ایده ی برتر را در ذهن دارد. در شرایطی که ذهنتان بتواند آزادانه فکر کند، روی این ایده متمرکز می شوید و این ایده از تمام مزایای این شیوه ی غیرارادی تفکر بهره می برد...
به تازگی متوجه شدم که افکاری که هنگام دوش گرفتن در صبح به ذهن می رسند، اهمیت زیادی دارند.
به نظرم این بهترین زمان برای فکر کردندرباره ی ایده ها است. اما حالا پا را فراتر می گذارم و می گویم :
غیرممکن است بتوانید کاری رابه خوبی انجام دهید و هنگام دوش گرفتن به آن فکر نکنید. هر کسی که روی مسائل و مشکلات سخت کار کرده به خوبی با پدیده ی سخت کار کردن، شکست خوردن و بعد از آن رسیدن به جواب با استفاده از یک روش متفاوت آشنا است. یک نوع تفکر کردن وجود دارد که به صورت غیرارادی انجام می شود. من تقریبا اطمینان دارم که این شیوه ی تفکر به خودی خود به حل مساله کمک نمی کند اما نقش اساسی در این کار دارد. نکته اینجاست که تنها به صورت غیرمستقیم می توانید آن را کنترل کنید. به نظر من هر شخصی در هر زمانی یک ایده ی برتر را در ذهن دارد. در شرایطی که ذهنتان بتواند آزادانه فکر کند، روی این ایده متمرکز می شوید و این ایده از تمام مزایای این شیوه ی غیرارادی تفکر بهره می برد. به همین خاطر اگر ایده ی خطرناکی تبدیل به ایده ی برتر ذهنتان شود می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. وقتی استارت آپ ها در حال جذب سرمایه هستند، کمتر روی محصولشان تمرکز می کنند. اما مساله مقدار زمانی نیست که جذب سرمایه از تیم شما می گیرد. مساله این است که جذب سرمایه تبدیل به ایده ی برتر ذهنتان می شود. این همان ایده ای خواهد بود که هنگام دوش گرفتن در صبح مدام به آن فکر می کنید و همین باعث می شود نتوانید روی مسائل دیگر تمرکز کنید.
 

مراقب چیزهایی باشید که به آنها اهمیت می دهید. خود را در شرایطی درگیر کنید که مهم ترین مشکلات همانهایی باشند که می خواهید بیشتر از همه روی آن متمرکز شوید

من زمانی متوجه این قضیه شدم که ایده ای به طور غیرارادی تبدیل به ایده ی برتر ذهن من شد. زمانی که استارت آپ خودم را اداره می کردم از جذب سرمایه تنفر داشتم اما الان به یاد نمی آورم که علت تنفر من چه بود. مسائل مالی قدرت جاذبه ی زیادی دارند و به طور حتم بخش زیادی از ذهنتان را اشغال می کنند. این مساله واقعا عجیب نیست چون جذب سرمایه و کسب درآمد کار آسانی نیست. این جزو مسائلی نیست که به طور خودکار برای شما اتفاق بیفتد. تا زمانی که به ذهنتان اجازه ندهید به این مساله هنگام دوش گرفتن فکر کند نمی توانید در جذب سرمایه ی لازم موفق باشید. اما دوباره این مساله پیش می آید که تمرکز روی جذب سرمایه باعث می شود که نتوانید به خوبی روی محصولتان متمرکز باشید.
 

شما مستقیما نمی توانید افکارتان را کنترل کنید. اما با کنترل شرایطی که برای خودتان ایجاد می کنید، می توان این افکار را به صورت غیرمستقیم کنترل کرد. این درس بزرگی برای من بود: مراقب چیزهایی باشید که به آنها اهمیت می دهید. خود را در شرایطی درگیر کنید که مهم ترین مشکلات همانهایی باشند که می خواهید بیشتر از همه روی آن متمرکز شوید. البته هیچگاه نمی توان کنترل کاملی روی افکار داشت. مسائل ضروری می توانند به طور موقت افکار دیگر را از ذهن شما بیرون کنند. نکته ی اصلی این است که ذهن شما به صورت غیرمستقیم روی ایده ی برتر ذهنتان با تمام قدرت متمرکز است. در طول زمان متوجه شدم که دو نوع افکار هستند که باید با جدیت از آنها اجتناب کرد – افکاری که مدام باعث بروز ایده های جدیدتر می شوند و افکاری که به پول مرتبط هستند. پول به طور خودکار ذهن شما را منحرف می کند. برای موثرتر کار کردن باید مراقب ایده های مخرب باشید و از آنها دوری کنید.
 

حتی نیوتون هم چنین مشکلی داشت. بعد از اتشار تئوری رنگ ها در سال 1672، تا سال ها درگیر افکار مزاحم بود. تنها زمانی که دست از انتشار کتاب برداشت توانست از این مشکل رهایی پیدا کند. اگر کسی به شما صدمه ای بزند در اصل دو بار به شما ضرر رسانده : اینکه شما صدمه دیده اید و اینکه بعد از این واقعه فکر شما را تا مدتی درگیر آن می کند. اگر بتوانید آنها را نادیده بگیرید از ضرر دوم در امان خواهید بود. من با گفتن این جمله که "این مورد ارزش مشغول کردن ذهن من را ندارد" توانستم تا حدودی از صدمات ناشی از آن پیشگیری کنم. در این شرایط جزئیات چنین مسائلی در ذهنم نمی ماند چون مدتی را به فکر کردن درباره ی آن نگذرانده ام. همسرم فکر می کند که من از او بخشنده تر هستم اما در اصل از نیت خودخواهانه ی من خبر ندارد. من متوجه شده ام که بیشتر افراد نمی دانند ایده ی برتر ذهنشان چیست. من هم بعضی مواقع دچار اشتباه می شوم و فکر می کنم ایده ی مورد نظرم، ایده ی برتر ذهن من است نه ایده ای که واقعا در این جایگاه قرار دارد. برای پی بردن به حقیقت کافی است یک کار انجام دهید. زیر دوش بروید و ببینید چه افکاری به ذهنتان می رسند؟ اگر ایده های مورد نظرتان به طور آنی به ذهن نرسیدند، باید چیزی را تغییر دهید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 


پاول گراهام
 
تعداد مقالات 7 عدد
کسری خسروی
 
تعداد مقالات 43 عدد
       
کپی رایت