15 گرایش مهم توسعه و طراحی وب در سال 2012

چهارشنبه 5 بهمن 1390

کریگ گرانل در مورد سیر اتفاقات قریب الوقوع در روند توسعه و طراحی وب در سال 2012 توضیحاتی داده، که توجه به آن برای طراحان وب، می تواند مفید باشد. آیا سال 2012 سالی موفق برای طراحان وب خواهد بود؟

سقوط ارزش‌های بنگاه های بزرگ اقتصادی و نبود چشم اندازی روشن در این رابطه، مؤسس‌های کوچک و بزرگ را بعضاً به سانسور اینترنت و تلاش برای نمایش وضعیتی مطلوب و غیر واقعی از خود واداشته است.

توسعه و طراحی وب در سال 2012 نیز با آشفتگی در بازار خود روبرو خواهد بود. در حال حاضر، موبایل در حال ربایش سهم بازار دسکتاپ است. پراکندگی اپلیکیشنها، بازار وب را تهدید می کندو ... همه اموری که در این میان در حال وقوع هستند، قضاوت و پیش بینی در مورد آنچه در آینده نزدیک رخ می‌دهد را دشوار می‌سازد.

اما در عین حال برخی از توسعه دهندگان و طراحان وب که کار خود را به خوبی در این میدان ادامه داده و در فرایندهای کاری خود خللی ندیده‌اند، توجه ما را به پیش‌بینی‌های خود از فرایند های مهم و قریب‌الوقوع سال 2012، جلب نموده‌اند. شما نیز برای کسب نتایج موفقیت آمیز و دلخواه خود، لازم است نسبت به آنچه در اطرافتان رخ می‌دهد، مطلع بوده در اتخاذ تصمیمات صحیح، به درستی عمل کنید.

 

1 – توسعه روزافزون

بر اساس نظر جفری زلدمن، مؤسس Happy Cog؛ تسلط موبایل و برتری تلفن‌های هوشمند مبتنی بر webkit نسبت به مدل‌های سنتی دسکتاپ، سرعت توسعه روزافزون این پلتفرم‌ها را افزایش داده و استاندارد طراحی توسط HTML5, CSS3 را به طور چشمگیری تحت تأثیر خود قرار داده است. IE نیز به افزایش توان خود در این استانداردها کوشیده و تلاش می‌کند تا خود را با تغییرات جدید و پرطرفدار این صنعت وفق دهد.

2 – طراحی واکنشی

زلدمن معتقد است که در کنار تغییرات مناسب و پیشرو، ما با «کابوس استانداردها» مواجهیم که بیشتر در فضای سخت افزاری نمود خواهد داشت. ابزارهای سخت افزاری که هم اکنون در حال ارائه شدن به بازار هستند، هر یک دارای توانایی‌های متفاوت و دارای استانداردهای گوناگونی هستند که بعضاً، باعث عدم هم‌خوانی در قطعات خواهد شد. ساخت نرم افزارهای واسط که توانایی کار با تمامی این سخت افزارها را در خود داشته باشند، روز به روز مشکل‌تر می‌شود. بنابراین وی معتقد است که طراحی واکنشی می‌تواند نقش بسزایی در سال 2012، ایفا کرده و پُلی میان پلتفرم‌های متفاوت باشد.

اندی باد، مؤسس Clearleft در ادامه می‌گوید؛ می‌توان انتظار داشت که انتهای این سال، با سیلی از وب سایت‌های مبتنی بر طراحی واکنشی به پایان رسد و استانداردها دوباره با تغییراتی شگرف روبرو شوند. اما ارین جو ریکلی، طراح و استراتژی ست، نظری متفاوت داشته و معتقد است؛ طراحی واکنشی نمی‌تواند به توفیق بزرگی دست یابد. چرا که اگر قرار است یک وب سایت در ابعاد کوچک‌تر بر روی موبایل ارائه شود، الزاماً به این معنا نیست که تمامی اطلاعات آن نیز به همراه نسخه کوچک شده وجود خواهد داشت. نوع اطلاعات نیز بایستی دقیقاً به انعطاف پذیری ابعاد وب سایت شبیه بوده و امکان تغییر و استفاده در شرایط متفاوت را داشته باشد. به اعتقاد او، کاربران با تغییر ابعاد پلتفرم‌ها، انتظار ایجاد تغییرات در محتوا را خواهند داشت که این می‌تواند به عنوان نیازی جدید، مورد بررسی متخصصین امر قرار گیرد.

بنا به گفته الیوت جی استاکس؛ طراحی واکنشی وب در پایان سال 2012، تبدیل به تجربه ای فراگیر شده و عمومیت خواهد یافت.

3 – فلش راه خود را باز خواهد کرد

در سال 2011، سخنان زیادی در مورد به پایان رسیدن عمر فلش شنیده شد. بسیاری استفاده از آن را در طراحی وب سایت توصیه نمی‌کنند. اما تام مولر، پیش بینی می‌کند که تکنولوژی ادوبی، راه خود را در سال 2012 خواهد یافت و کماکان حرفه‌ای زیادی برای گفتن دارد. مولر می‌گوید در سال 2011 در سه پروژه بزرگ طراحی وب سایت مبتنی بر فلش حضور داشته است. او توان فلش در ویدئوی تعاملی، انیمیشن و دنیای سه بعدی آنلاین را بی رقیب می‌داند.

ممکن است برندهای بزرگ‌تر بر ای استفاده تکنیک‌های کاری به سمت HTML5 و CSS3 بروند. اما نقش فلش در وب‌سایت‌های سرگرمی همانند گذشته، پر رنگ و مهم خواهد بود. او معتقد است اگرچه گرایشات به سمت ابزارهای جدید است. اما این فقط به دلیل مدگرا بودن طراحان و سر و صدای زیاد این ابزارهای جدید اتفاق افتاده است. در زمینه بازی‌های آنلاین، تمایلات بیشتری به فلش وجود خواهد داشت و سیر گرایشات به فلش در این میدان بیش از پیش خواهد بود.

سایت‌هایی همچون THREADED نشان می‌دهند که فلش، توان ماندن و باز کردن جای خود در میان رقبا را داراست.

 

4 – پشتیبانی محلی برای Plug-in

اگرچه ممکن است فلش در سال 2012 با روند روبه رشد مواجه باشد، پشتیبانی از HTML5 در پلتفرم‌ها و مرورگرها رو به فزونی خواهد بود. پشتیبانی از جریان سازگار چندرسانه‌ای افزایش یافته و مرورگرها تحت فشار قرار گرفته تا از ویژگی‌های جدید رقبای خود، بهره‌مند شوند. قابلیت استفاده از دوربین و میکروفون در HTML5 یکی از موارد قابل ذکر جریان چند رسانه ای است. پلاگین ها که در گذشته به کمک مرورگرها می‌آمدند، کم کم در دل آن‌ها جای گرفته و نیاز ما به پلاگ این‌ها روز به روز کمتر خواهد شد.

 

5 – زمانی برای رسیدن به اهداف ترکیبی

به عقیده رمی شارپ، 2012 سالی است که در آن مرورگرها به پلت فرم‌ها نزدیک‌تر می‌شوند. می‌توان انتظار بازی‌های با کیفیت‌تری در مرورگرها را داشته باشیم. می‌توان سایت‌های بیشتری را یافت که مستقیماً با فایل‌ها و دیگر ابعاد سیستم عامل در تعامل هستند. علاوه بر این او احتمال می‌دهد که استفاده از طراحی متنی افزایش خواهد یافت، چرا که در دنیای طراحی و ویرایش، دانستن آنچه انجام می‌شود و تبدیل آن به فرمت های دیگر، امری ضروری برای طراحان خواهد بود. از این رو انتظار دیدن مجله بر روی وب سایت موبایل نداشته باشید. بلکه به نشریه های دیجیتال بیندیشید. پیوند پلت فرم‌های مختلف با یکدیگر و امکان اجرای اپلیکیشن ها بر روی آن‌ها، امکانی است که کاربران را قادر به ارسال و درج محتوا از یک منبع واحد بر مقاصد مختلف خواهد نمود. Pugpig.com نمونه ای بارز از ترکیب اندروید و iOS با HTML5 است که برای کاربران تجربیاتی منحصر بفرد می‌آفریند. تنها زمان، فاصله میان به وقوع پیوستن این امکان و هدف گذاری برای این اتفاق است.

طراحی skeuomorphic اپل، به عنوان منبع الهامی برای طراحان محسوب شده و آنان را به استفاده از این روش سوق می‌دهد.

6 – پراکندگی اپلیکیشن های وب

اگرچه اپلیکیشن های تحت وب به سمت پیشرفت و توفیق در سال 2012 قدم گذاشته‌اند، اما پراکندگی سلایق موجب پراکندگی بیشتر این حوزه خواهد شد. روح یکسان سازی در مرورگرها به کمک HTML5 پدید آمده، اما به تمامی ابعاد وب تعمیم نیافته است. اپلیکیشن هایی که فقط قابلیت اجرا بر روی مرورگر کروم دارند را به عنوان یکی از نمونه های پراکندگی در این حوزه، می‌شناسیم. تولیدکنندگان در صدد ارتقای نام خود هستند و به جای یکی شدن، مایلند نام خود را در دنیای وب اعتلا بخشند. این مورد باعث تضعیف توسعه دهندگان وب شده و در میان مدت می‌تواند مصرف کنندگان را نیز تحت تأثیر خود قرار دهد.

کارشناس فنی موزیلا، راب هاوکس دیدگاه مثبتی به نظریه «سیستم عامل‌ها برای وب» دارد. این دیدگاه که توسط موزیلا ارائه شده است، می‌تواند باعث به وجود آمدن یگانگی میان تولید کنندگان اپلیکیشن شود.

7 – دنیای موبایل وسیع‌تر می‌شود

بدون نیاز به تفکر می‌توان آینده ای را دید که در آن استفاده از موبایل پیشرفت وسیعی خواهد داشت. بنا بر تخمین پیتر پاول کاچ، از حیث سهم بازار، می‌توان افزایش 10 درصدی برای این پلت فرم در سال 2012 در نظر گرفت. کاربران بیشتری به استفاده از موبایل برای دسترسی به وب سایت‌ها استفاده می‌کنند و طراحان بایستی ریسک کاهش مخاطبین خود را پذیرا باشند. تغییراتی که در اثر ازدیاد استفاده از پلت فرم موبایل به وجود می‌آید، دنیای وب را برای همیشه در مسیری جدید قرار خواهد داد. فلش کمتر مورد استفاده قرار خواهد گرفت. رندرینگ جامع پیکسل‌ها کمتر می‌شود و جلوه های Hover کمتر در مرورگرها دیده خواهند شد. در عوض استفاده از طراحی واکنشی رو به افزایش خواهد گذاشت. API ابزارها، بیشتر مورد توجه قرار خواهند گرفت و امکاناتی در وب سایت‌ها قرار می‌گیرند که برای استفاده پلت فرم موبایل، بیشترین بهره برداری را در خود داشته باشند. در عین حال این گفته مورد توجه و اهمیت فراوان از سوی طراحان قرار خواهد گرفت؛ یک وب سایت بایستی قابلیت اجرا بر تمامی پلتفرم‌ها را داشته باشد.

رشد صنعت موبایل، رشد بهینه سازی وب سایت برای موبایل را در پی خواهد داشت

8 – انفجار استفاده از یک ابزار

آرون گوستاوسن (مدیر طراحی) معتقد است که رشد موبایل باعث پدید آمدن چالش‌های جدید خواهد شد. با هجوم تبلت های ارزان قیمت به بازار، کار طراحان و توسعه دهندگان در همگام سازی کار طراحی وب سایت و سازگاری آن با این پلت فرم جدید را دشوار می‌کند.

استقبال طراحان از تبلت های کوچک‌تر در سال 2012، عینیت خواهد یافت.

9 – احترامی فراتر از زیبایی شناسی

گری کودی (طراح و تصویر گر) به این نکته اشاره می‌کند که طراحی خوب عموماً نادیدنی است و با گذشت زمان، خود را در معرض دید کاربران قرار می‌دهد. علاوه بر جلوه‌های بصری و زیبایی شناسی یک طرح، انتخاب زبان و رفتارهای یک وب سایت می‌تواند عاملی مهم در تأثیرگذاری هرچه بیشتر آن باشد. امروزه طراحان و کاربران بیشتری دریافته‌اند که زیبایی، تمامی توان یک سایت نیست. محتوا، سبک ارائه و رفتار وب سایت، بایستی به اندازه زیبایی آن، مهم تلقی شوند. کار این ویژگی‌ها در کنار یکدیگر، منجر به تشکیل هویت سایت، اپلیکیشن و یا برند ما خواهد شد.

طراحان و توسعه دهندگان بایستی با کار تعاملی خود به پیاده سازی موفق‌تر پروژه‌ها و اجرای موفق طرح‌ها بیندیشند. یکپارچگی حاصل از کار گروهی افراد تیم می‌تواند به آشنایی بیشتر کار این دو گروه از تخصص یکدیگر شده و نتیجه ای ماورای انتظارات آنان در پی داشته باشد.

10- محفل شبکه های اجتماعی گرم‌تر می‌شود

اهمیت شبکه های اجتماعی در سال 2012 بیشتر احساس می‌شود. اما رویکردهای متفاوتی نسبت به نتایج این اهمیت وجود دارد. بلین کوک معتقد است فیس‌بوک به افزایش اهمیت خود در وب ادامه خواهد داد و تعاملات اجتماعی با استفاده از آن نیز رو به گسترش می ورد. اما مولر بر این باور است که دیگر شبکه های اجتماعی تلاش خود را در ربایش سهم بازار فیس‌بوک و توییتر افزایش خواهند داد و عرصه را بر این دو، تنگ‌تر می‌کنند. او امیدوار است که فیس‌بوک به جای در اختیار گذاشتن صفحات به کاربران، اقدام به انتشار ابزارهایی کند تا به وسیله آن کاربران توان ساخت سایت شخصی خود را بر روی فیس‌بوک داشته و زندگی آنلاین خود را در این وب سایت با دیگر کاربران به اشتراک بگذارند.

کوک معتقد است بازار شبکه های اجتماعی در سال 2012 داغ‌تر از قبل خواهد شد. در این میان تازه واردهایی همچون Path در تلاشند تا غول‌های این صحنه یعنی فیس‌بوک و توییتر را به زمین بزنند.

11- رشد مدل‌های 2 صفحه ای

تجربه 2 صفحه ای در سال 2012 در حال توسعه است. اندی باد، رقابت تولیدکنندگان تلویزیون را به این سو دانسته و معتقد است اهمیت صفحه دوم برای آنان روز به روز در حال افزایش است. نمایش و معرفی محصول جدید Shazam و توانایی‌های آن در حوزه نمایشگرها، حکایت از شروعی پر شور دارد.

اهمیت صفحه دوم، هر روزه توسط شرکت‌های تولید کننده بیشتر احساس می‌شود

12 – توزیع نیروی کار

بنابر پیش بینی ریکی، قوانین راه اندازی شرکت‌های جدید در سال آینده، کمی بی قاعده و خارج از عرف خواهد بود. تعداد زیادی از طراحان و توسعه دهندگان به نیروی کار این حوزه افزوده شده‌اند. تکنولوژی‌های جدید نیز هر روز در حال وارد شدن به این صنعت هستند. بسیاری از این نیروهای جدید، از اتاق خواب خود، پشت میز یک کافه تریا و یا از هر گوشه ای از دنیا به همکاری با شرکت‌ها مشغولند. با افزایش نیروی کاری، شرکت‌ها به دنبال کارکنان حرفه ای تر و درجه یک هستند تا کار خود را به دست بهترین نیروها بسپارند.

مدیر عامل 37signals، جیسون فراید؛ استفاده از روش‌های قدیمی در بکارگیری افراد، قابلیت‌های خود را در دنیای امروز از دست داده است. او خواستار راه اندازی شرکت‌ها به طرق جدید و غیر سنتی در سال 2012 شده است.

 

13 – خدمات به مشتریان با قدرت بیشتر دنبال خواهد شد

پاول بوگ، مؤسس و شریک سرمایه گذار Headscape، سال 2012 را سال خدمات به مشتریان در صنعت وب می‌داند. برخی از ما به عنوان طراحان وب، فقط خود را ملزم به کار طراحی می‌دانیم. اما ارائه خدمات به مشتریان موردیست که اهمیت آن نباید فراموش شود. برخی اوقات، تاکید ما بر ایجاد تجربه موفق برای مشتریان و کد نویسی صحیح تا حدی زیاد می‌شود که از اهمیت ارتباطات و فهم نیازهای فزاینده کاربران غافل می‌شویم.

14 – ارزش آفرینی به جای کاهش قیمت‌ها

اندی باد معتقد است که صنعت وب، به طور مداوم در حال پیشرفت و حرکت به سمت حرفه ای شدن است. این به معنای آن است که طراحان و توسعه دهندگان بایستی هر لحظه بر توانایی‌های خود افزوده و یا بهای کاهش قیمت محصولات خود را بپردازند. از اجرای پروژه های ضعیف و بدون برنامه خودداری کنید. به جای کم کردن شاخ و برگ پروژه‌ها، تلاش کنید برای مشتریان خود ارزش آفرینی نموده و نیازهای آنان را برآورده کنید. مشتریان در خواهند یافت که کار طراحی پروسه ای پایان ناپذیر است و در قبال تلاش‌های شما از خود واکنش‌های در خور کار شما نشان می‌دهند.

15 – گذشتن از مرزها

تکامل تکنولوژیک و مهارت‌ها در سال 2012 به گفته راشل اندرو رو به گسترش خواهد بود. در سال 2011 شاهد بودیم که HTML5 و CSS3 بیشتر مورد حمایت مرورگرها قرار گرفتند. بطوری که هم اکنون، فضا برای استفاده از این فناوری‌ها آماده شده است. زمانی که انجام پروژه‌ها به روش‌های بهینه تر امکان پذیر می‌شود، طراحان خود را موظف بدانند که روش‌های قدیمی را کنار گذاشته و راه های جدید را امتحان کنند. 2012 مهلتی است که ما به عنوان طراحان صنعت وب، به دلیل آمادگی زمینه برای توسعه، می‌توانیم قدم در این راه گذاشته و رو به جلو حرکت کنیم.

نبرد برای آزادی در اینترنت

اگرچه این مورد به عنوان یکی از گرایشات دنیای طراحی محسوب نمی‌شود، اما استفاده گسترده دولت‌ها در اروپا و آمریکا از فیلترینگ وب سایت‌ها، توجه اغلب طراحان این حوزه را به خود جلب کرده است. زلدمن مخالفت شدید خود با استفاده از سیستم SOPA را اعلام داشته و تأثیر آن بر نظام DNS وب را مخرب ارزیابی می‌کند.

Tumblr یکی از چندین وب سایتی است که در مخالفت با SOPA بر آمده‌اند.

کاچ امیدوار است که علی رغم وضع قوانین شدید استفاده از وب در کشورها، طراحان به استفاده از شیوه‌هایی موفق به دور زدن این قوانین شوند. او معتقد است مسئله فیلترینگ وب سایت‌ها مسئله ای خصوصی است و والدین بایستی به نظارت خود در این زمینه دقت بیشتری داشته باشند. در عین حال پیش بینی می‌شود که سال 2012، سالی نا آرام برای مخالفین قوانین فیلترینگ در اروپا و آمریکا باشد.

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت