عوامل الهام بخش طراحان وب در طراحی سایت و پورتال

دوشنبه 26 دى 1390

آیا این گفته صحیح است که طراحان وب، صرفاً از طریق بررسی و ملاحظه تجربیات دیگران بایستی به کسب تجربه بپردازند؟ چه عوامل دیگری ممکن است موجب الهام بخشی به آنان شده و چشمه خلاقیت آنان را جاری نگه دارد؟

ویتنی هس طراح مستقل

اگرچه ممکن است مرا احساساتی خطاب کنید، اما لازم است بدانید عشق به کار در ماه اخیر، مهم‌ترین منبع الهام بخشی من بوده است. در این ماه سعی کرده ام فقط کارهایی را انجام دهم که به آن‌ها عشق می‌ورزم. انجام دیگر امور را کنار گذاشته و تمام تمرکز خود را بر اهداف خود گذاشته ام. به سلامتی روحی و جسمی خود بهای بیشتری داده و زمان بیشتری با دوستان خود صرف نموده ام. در این ماه درآمد کاری بیشتری، بدست نیامده. اما آنچه مرا سربلند می‌دارد، استفاده از تمام لحظات آن است. اگرچه عملکردی متحول شده و انقلابی در این دوره از زمان نداشتم. اما خود را به آنچه مشتریان از من انتظار داشتند پایبند کرده و الزامات کاری خود را ترک ننمودم.

 

اندی کلارک؛ نویسنده کتاب «طراحی وب دیر جوش (hard boiled web design)

در یک سال گذشته، مهم‌ترین مطلبی که هنوز مرا تحت تأثیر مستقیم قرار می‌دهد، به نام طراحی واکنشی وب (CSS3 media queries,…) مصطلح شده است. این موج تازه وارد، نگرش مرا به طراحی وب به طور کلی تغییر داده است. مورد دیگر که تأثیری همیشگی و الهام بخش دارد، تغییرات روز به روز این صنعت است که فرصت‌های زیادی را پیش روی ما قرار می‌دهد.

 

مارک کربی؛ توسعه دهنده وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن های موبایل برای Ribot

بیشترین مورد الهام بخش برای من کتاب‌های منتشر شده در ماه اخیر بوده‌اند : این کتب به صورت وسیعی، مرا درگیر مطالعه کردند. وجود وبلاگ‌های زیادی که حاوی مطالب مفید بوده، بعضاً ما را از مطالعه کتاب باز می‌دارند. اما اعتقاد من این است که زمانی که برای مطالعه کتاب صرف می‌شود، می‌تواند از جنبه های آموزشی بسیار موثر و غیر قابل انتظار باشد. سعی کنید هر ماه حداقل یک کتاب بخوانید.

 

ناتان اسمیت؛ توسعه دهنده Hewlett-packard و مبدع 960 grid system

Sass (sass-lang.com)، وب‌سایتی است که این اواخر توجه مرا به خود جلب و پایبند نموده است. اولین باری که در مورد آن از دوست خود شنیدم، عکس‌العمل جالبی به آن نداشتم. چرا که به شناخت ویژه ای به آن نرسیده بودم. اما پس از اصرار همکار و دوست خوبم وین، به آن رجوع کردم. در حال حاضر این وب سایت تأثیر بسیار زیادی در افزایش بهره‌وری من داشته است. نکته‌ها و موارد ریز و درشتی که در این وب سایت در مورد CSS3 آمده، پر کاربرد و دوست داشتنی هستند.

 

جاناتان اسمایلی؛ سرپرست طراحی در zurb

سؤالاتی که این روزها در مورد آینده وب وجود دارد، تأثیرات زیادی بر من گذاشته است. اینکه دنیای آنلاین ما در 10 یا 20 سال آینده چگونه خواهد بود؟ آیا اصلاً امکان تشخیص و شناخت آن برای ما در حال حاضر وجود دارد؟ تأثیرات آن بر زندگی ما چگونه است؟ کامپیوترهای خانگی و قابل حمل، خودروها، منازل و شاید ذهن‌ها، دچار چه تغییراتی خواهند شد؟ - قطعاً آنچه در دنیای آنلاین رخ خواهد داد، تغییرات گسترده زندگی‌ها را باعث می‌شود و احساس اینکه من جزیی از این دنیا هستم، مرا در خود فرو برده و سرشار از الهام می‌کند.

 

جیمز ویتاکر؛ کارشناس معماری فنی front-end

وب سایت HD Timelapse video (vimeo.com/channels/timelapseinhd)، بیشترین تأثیرات را در ماه اخیر بر من داشته است. نمونه کارهایی که از کاربران حرفه ای استفاده کننده از D-SLR ایجاد شده، کارهایی که حاصل ترکیب تصاویر غیر متحرک برای پدید آوردن ویدئوهای HD حرفه ای تهیه شده، بسیار جالب و الهام بخش هستند. تمامی صحنه‌ها و تصاویر فریبنده هستند. با اضافه شدن کمی Tiltshift و HDR، نتایجی خیره کننده حاصل شده است. برای مثال می‌توانید به لینک vimeo.com/17885323. مراجعه کنید.

 

الیوت جی استاکس؛ طراح و تصویرگر و مؤسس مجله فنون چاپ 8 FACES

طراحی چاپی. برای سال‌ها در تلاش بودم تا راهی برای تأثیر گذاری بیشتر در دنیای چاپ، بیابم. اما اکنون پس از راه اندازی مجله خود، متوجه تأثیرات فراوان کار طراحی چاپ برای قسمت‌های مختلف مجله شده ام. کار کردن برای هر بخش آن ما را با تجربیاتی جدید و ارزشمند درگیر می‌کند. از این روست که دستاوردهای ما از دنیای چاپ در چند ماه اخیر بسیار فراوان و مهم ارزیابی می‌شود.

 

ترنت والتون؛ مؤسس Paravel

سرعت چشم گیر در حوزه فنون چاپی در وب، بسیار تأمل برانگیز است. شکل و ریخت فونت‌های جدید و خدماتی همچون؛ typekit , fontdeck & fontspring، ارائه گر فونت‌های با کیفیت برای وب بوده و ظرفیت مازادی بر فضای وب، افزوده‌اند. معتقدم طراحان وب به سطح برابر و یکسانی نسبت به آنچه طراحان چاپی از آن برخوردارند، نرسیده‌اند. اما این حق را برای ایشان قائلم و خواهان بالا رفتن توانایی‌های آنان در این حوزه هستم. ما در پاراول اخیراً، اقدام به تاسیس وب‌سایتی با نام letteringjs.com نموده و در کمک و روان‌سازی در امر مذکور همت گمارده‌ایم. برخی طراحان با استفاده از این ابزار ساده، اقدام به ساخت نمونه‌هایی کرده‌اند که همگان، علاقمند به اجرای آن‌ها در وب هستند.

 

مت گیفورد؛ سرپرست طراحی در fuzzy orange

انتقال از وب سنتی به موبایل، با سرعتی هیجان انگیز در حال انجام است. ملاحظه این موضوع و تلاش طراحانی که در این انتقال نقش بسزایی دارند، از موارد بسیار مهم و تفکر برانگیز است. اگرچه چیزهای کوچک دیگری همچون موسیقی، بیسکویت شکلاتی و پسر تازه متولد شده من نیز بسیار الهام بخش هستند.

 

راب میلز؛ مدیر استودیو در آژانس خلاقه Bluegg

در ماه گذشته، مقالات موجود در وب سایت «نود و نه درصد (the99percent.com) »، مرا تحت تأثیر قرار داده‌اند. این وب‌سایتی است که در گذشته مورد توجه من قرار نمی‌گرفت. اما وقتی در مقام فردی صحبت می‌کنم که دیگران او را فردی منظم و کارآمد می‌شناسند، نکات ریزی که باعث افزایش بهره‌وری می‌شوند را بسیار ذی‌قیمت خواهم یافت. در ماه گذشته، مقاله وبی کریستینا در مورد استراتژی محتوا را مطالعه کردم. این مقاله نیز مرا به سنجش کیفیت محتوای وب سایت کاربران ترغیب کرده و باعث شد محتوای وب سایت استودیو را نیز بهینه سازی نمایم.

 

رایان تیلور؛ مبلغ محصول در headscape - طراح و توسعه دهنده مستقل

در پاسخ به این سؤال، می‌توان به سادگی به چشمگیری تکنولوژی‌های امروزی و تکنیک‌های به کار رفته اشاره کرد. اگرچه در ماه اخیر، موردی کاملاً متفاوت توجه مرا به خود جلب کرده است. سریالی تحت وب با نام Guild ساخته فلیسیا دی. این سریال طنز که در فصل چهارم خود به سر می‌برد، توجه مرا به خاطر نحوه افزایش محبوبیت آن میان مردم به خود جلب کرد ه است. فصل اول این سریال با سرمایه بینندگان به اتمام رسید. در نتیجه این اتفاق میکروسافت به عنوان حامی مالی این سریال مطرح شد و پس از آن، میلیون‌ها نفر به بینندگان این سریال، افزوده شدند. قدرت وب و توان آن در جذب مردم از سراسر دنیا را به وضوح می‌توان در این سریال دید. guild مرا به ساخت سریال تحت وب ترغیب نمی‌کند. اما مرا وامی‌دارد تا به آنچه انجام می‌دهم و چرایی آن باور داشته باشم. کاری که در وب انجام می‌دهیم (به وجود آوردن دنیایی از دل هیچ و تبدیل آن به یک موفقیت بزرگ)، کاری شگفت انگیز و الهام بخش است.

 

 

 


الیور لیندبرگ
 
تعداد مقالات 6 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: