طراحی برنامه های جدید ipad برای پیش دبستانی‌ها

چهارشنبه 26 بهمن 1390

مخاطبین پیش دبستانی، می‌توانند بسیار حساس باشند از این رو برای طراحی برنامه های iPhone و iPad برای آنان لازم است به نکات مهمی توجه داشته باشید. در ادامه الکس میرر به نکاتی در این رابطه پرداخته است.

طراحی برنامه های کاربردی برای کودکان

امروزه کودکان بسیار ساده تر از گذشته، با دنیای کامپیوتر ارتباط برقرار می‌کنند. این ارتباط در بازی‌های فلش و یا بازی‌های پیشرفته تری همچون Xbox، و دیگر پلت فرم‌های متفاوت صورت می‌گیرد. دیده شده است آنان بسیار علاقه‌مند هستند تا با iPhone و iPad کار کنند و از برنامه های آنان به بهترین نحو بهره برداری کنند. استفاده دفعه ای از این برنامه‌ها، شاید برای آنان خوش آیند باشد، اما در دراز مدت، در مواجه با مشکلات متفاوتی که برای این سن و سال طراحی نشده‌اند، این دسته از مخاطبین، بسیار ناراضی خواهند بود.

 

برای آنکه بدانیم که، کودکان با این برنامه‌ها درگیر شده، و با آن تعامل دارند کافی است به عکس‌العمل آنان نسبت به این برنامه‌ها دقت کنید. باید در نظر داشت که این گروه سنی از مخاطبین، گروهی بسیار پیچیده و حساس از لحاظ روانی هستند. از این رو ایجاد برنامه، برای آنان نیز با چالش‌های گوناگونی رو به رو خواهند شد. برای کودکانی در سن 4 یا 5 سالگی، صبر و حوصله معنایی ندارد آنان حاضر نیستند با ابزاری کار کنند که سریع آنان را جلب نکند و توانایی برقراری ارتباط سریع با آن‌ها را نداشته باشد. از این روست که بسیاری از اسباب بازی‌ها و ابزارهای ساخته شده برای این گروه سنی در ابتدای ورود به بازار با شکست مواجه شده‌اند.

سرعت در برقراری ارتباط

برقراری ارتباط با کودکان، از پیچیدگی‌های بسیار زیادی برخوردار نیست، از این رو نیازی به نشان دان حساسیت بیش از حد در این حوزه وجود ندارد. در سنین پیش دبستانی، کودکان معمولاً توسط تصاویر و صداها جذب می‌شوند. این موضوعی است که باید در طراحی سایت برای کودک و یا طراحی اپ موبایل برای ایشان در نظر گرفت. در این سن توانایی رفتاری و عقلانی آنان در حال پیشرفت است. اما کارهایی که معمولاً انجام می‌دهند حالتی غیرمنتظره و غیرمعمول دارد و معمولاً از انجام دقیق کارها، عاجزند. آنان به گرمی در مقابل اشیاء ساده، عکس‌العمل نشان می‌دهند. رنگ‌های تو پر را دوست دارند و به صداهای بامزه عکس‌العمل‌های خوبی نشان می‌دهند. در این سن، آنان معمولاً کنجکاو هستند و بدون ترس از یادگیری، نسبت به چیزهای جدید علاقه نشان می‌دهند. آنان به تشویق و تایید بزرگ‌ترهای خود رغبت نشان می‌دهند. به این معنا که با تایید افراد بزرگ‌تر آنان به پیروزی‌های کوچک خود امیدوار می‌شوند و بازخورد های بزرگ‌ترها را، مثبت ارزیابی می‌کنند. این تشویق‌ها، جنبه های روانی بسیاری دارد نه فقط برای اینکه کودک کاری را صحیح انجام داده، بلکه به خاطر ایجاد رضایت و حس پیروزی در چهره او. در اثر کسب پیروزی‌های مداوم، این تشویق‌ها کاربردهای ویژه ای دارند.

استفاده صحیح از فرصت‌ها

Designing for children

بر اساس طراحی برای کاربران و تجربیاتی که طراحان تعاملی در این حوزه دارند، می‌دانیم که طراحی رابط کاربر بسیار دشوار است. چه بسا که پس از اتمام طراحی، طراحان به خود می‌گویند، این طرح بی فایده بوده و از پیچیدگی‌های زیادی برخوردار است و باید از ابتدا طراحی شود. از زمانی که iPad وارد بازار شد من یکی از آن‌ها را تهیه کردم، دختر کوچک من توانایی استفاده از آن را به خوبی در خود ایجاد کرد. توانایی از رابط کاربری IOS برای کودکانی که هنوز توانایی صحبت کردن و راه رفتن درست را ندارند، بسیار جالب است. این که کودکان به خوبی می‌توانند از iPad اپل به خوبی استفاده کنند و بدون نیاز به راهنمایی دیگران آن را به کار بگیرند، توانایی خوبی است، که حتی منتقدین این محصول نیز، به آن اذعان دارند. پس از این که کودک من، از کار با برنامه های ساخته شده برای بزرگ‌سالان خسته شد، من به دنبال برنامه‌هایی در فروشگاه App Store بودم. برنامه‌هایی که بر مبنای آموزش‌های اولیه و کارهای ابتدایی آن‌ها طراحی شده‌اند. برنامه‌هایی که برای بازی آنان ساخته شده و اوقات خوبی برای آنان فراهم می‌کند. اما من معتقد هستم که، علی رغم وجود این برنامه‌ها، هنوز نیاز به وجود برنامه های ساده تر و با کاربری بهتری وجود دارد، که هم قابلیت آموزشی خود را حفظ کرده باشد و هم توانایی بازی کردن در آنان را افزایش دهد. بازی‌هایی که در ... وجود دارند بسیار زیاد هستند، اما این بازی‌ها بسیار پیچیده‌اند و برای کوکان بزرگ‌تر طراحی شده است. بنابراین تصمیم گرفتم که خود، کاری انجام داده و هفته‌ها در رابطه مشغول به کار و تفکر بودم.

مدل‌های ذهنی و تشبیهات

برای شروع کار و طراحی برای کودکان، کافی است به مدل‌های ذهنی آنان توجه کنید. مدل‌هایی که آنان از قبل آموخته‌اند. تصور کنید شما می‌خواهید یک نرم افزار واژه پرداز بسازید، در این صورت حتماً به الگوهای ذهنی کاربران خود فکر خواهید کرد. این که آنان چگونه با این نرم افزار انس بگیرند و از آن استفاده کنند. اما برای طراحی کودکان باید در نظر داشت که، آنان بسیاری از الگوها و موارد ذهنی، که قبلاً توسط دنیای طراحی برنامه های کامپیوتری اجرا شده است را فرا گرفته‌اند و به زمان زیادی نیاز دارند. بنابراین بهتر است برای الگو گیری، از چیزهایی که در اطراف شما و کودکانتان یافت می‌شود استفاده کنید. الگوهایی که در طبیعت وجود دارند و کودکان با آنان ارتباط برقرار می‌کنند. این الگوها نه فقط برای کودکان، بلکه در آینده برای بزرگان نیز، می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

سادگی، تشویق و دوام

طراحی برنامه های کاربردی برای کودکان

پس از گذشتن از مسئله الگوهای ذهنی، وارد به مرحله طراحی و طرح ریزی اولیه شدم. با استفاده از کاغذ نسبت به کلیشه سازی اقدام کردم و سپس ساخته های خود را بر روی دخترم، پیاده کردم. صحیح بودن مسیر این کار را، از این طریق آزمایش نمودم. در طی این آزمایشات متوجه شدم، کار برای کودکان از پیچیدگی، و دشواری‌هایی برخوردار است. بنابراین بدون وارد شدن به مرحله کد نویسی، کلیشه های خود را مجدداً تغییر داده، و تا حد امکان آنان را ساده کردم. در بازی الفبایی که طراحی شد، از صوت به خوبی بهره گیری شده است. با استفاده از نمای انیمیشنی، کودکان متوجه می‌شوند، حرف الفبایی که انتخاب کردند به درستی بوده و کاری که انجام می‌دهند، صحیح است. تلفظ صحیح حروف، یکی از اهداف این بازی بود، که در صورت اجرای ناصحیح از طرف کودکان، با پیغام خطا مواجه شده و آنان در می‌یابند که راه را، به درستی انتخاب نکرده‌اند. توانایی کار کردن با برنامه‌ها، بدون کمک گرفتن از بزرگ‌سالان، یکی از مواردی بود که در این بازی لحاظ شد؛ و کودکان پس از طی چند بار آزمون و خطا قادر خواهند بود، بدون کمک گرفتن از دیگران، به اجرای آن بپردازند. آیکون‌ها و نمادهای تصویری که در بازی قرار می‌گیرند، بایستی به اندازه کافی ساده بوده و از جلوه های تصویری برای نشان دادن اهداف، استفاده کردم. ایده جدیدی که برای ایجاد دوام در ذهن من خطور کرد، ایجاد قابلیتی برای والدین بود، در این صورت والدین می‌توانستند، کلمات مورد نظر خود را درج کنند و از کودکان در مورد آنان سؤالات لازم را بپرسند. کودکان نیز از درج تصاویر خود، و یا اشیاء مورد نیاز خود لذت می‌بردند و با بازی، ارتباط بهتری برقرار می‌کردند.

طراحی برای کودکان شانس و فرصتی است که در صورت پدید آمدن برای شما، تأثیرات به سزایی خواهد داشت. از این فرصت استفاده کنید و خود را از دامنه‌ی الگوهای پیش ساخته ذهنی خود، رهایی دهید.

هم اکنون شما فرصت دارید، تا با استفاده از الگوهای ساده و در عین حال پیچیده، دنیای جدیدی از طراحی‌ها را پیش رو داشته باشید.

 


الکس موریس
 
تعداد مقالات 2 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت