آموزش طراحی وب

شنبه 15 بهمن 1390

به گفته کریس مورفی و نیکلاس پرسون از دانشگاه آلستر؛ آموزش طراحی وب بایستی در برگیرنده جنبه های تئوری و عملی آن باشد. صنعتی که ما در آن مشغول به کار هستیم، صنعتی جوان است اما سرعت رشد آن بسیار بالاست.

به گفته کریس مورفی و نیکلاس پزسون از دانشگاه آلستر؛ آموزش طراحی وب بایستی در برگیرنده جنبه های تئوری و عملی آن باشد. صنعتی که ما در آن مشغول به کار هستیم، صنعتی جوان است اما سرعت رشد آن بسیار بالاست. ما به عنوان آموزش دهندگان این صنعت چگونه می‌توانیم سرعت رشد آن را بالا برده و با بهینه سازی عملکرد آموزش تأثیر بسیار زیادی در آن داشته باشیم.

 

اصول تدریس

در حالی که دانشگاه‌ها اغلب در تلاشند تا دانشجوییان خود را مسلط به قواعد و قوانین اساسی و کلی دانش‌های پایه سازند باید در نظر داشت هنر تدریس و طراحی وب در این میان، بسیار حساس و چالش برانگیز خواهد بود. آموزش اصول اولیه طراحی به دانشجویان بسیار الزامی است. اما باید توجه داشت که این دانشجویان باید قابلیت‌های معاصر به معنی قابلیت‌هایی که امروز در دسترس طراحان می‌باشند از قبیل HTML و CSS را داشته باشند و توانایی به‌کارگیری آن را به سادگی از بر شوند.

 

انتقال دادن مفاهیم قدیمی و جدید و اتصال دادن رئوس مطالب برای دانشجویان به طوری که بدانند که تاریخ علم آنان از کجا سرچشمه گرفته و به کجا رسیده، بسیار حائز اهمیت خواهد بود. سینه به سینه گشتن اطلاعات یکی دیگر از مواردی است که در صورتی آشنایی دانشجویان با سیر تکاملی آن، بسیار مفید واقع خواهد شد. مدرسین و سخنگویان فعال در حوزه آموزش وب، بایستی خود در این صنعت مشغول به کار بوده و چالش‌ها و مشکلات روزمره آن را بدانند. آموزش صرف و گذراندن وقت به منظور آموزش، بدون در نظر گرفتن جنبه های عملی کار نمی‌تواند مفید واقع شود. به همین دلیل ترکیب کردن دانش عملیاتی آن با حوزه تئوری آموزش طراحی وب بسیار مهم است و بایستی به عنوان نکته کلیدی مدنظر قرار گیرد.

در حال حاضر آموزش طراحی به دانشجویان در مدارس هنر صورت می‌گیرد و آموزش برنامه نویسی در مدارس کامپیوتر و ریاضی صورت می‌گیرد، که بدین طریق ما دو تکه از دانشجویان ورزیده و با مهارت را در اختیار داریم که دانش‌ها و مهارت‌های خود را تکه تکه آموخته‌اند. به عقیده ما این نوع آموزش و این روش در آموزش غلط محسوب می‌شود. همه فعالان در حوزه طراحی و توسعه وب می‌دانند این حوزه به هیچ وجه به دو بخش تقسیم نخواهد شد چرا که طراحی و توسعه دو بخش جدایی ناپذیر از یکدیگر در 2 بخش متفاوت باعث پدید آمدن نتایج غیر مترقبه در این زمینه خواهد شد. ما معتقدیم که روش‌های معاصر در طراحی وب باید یکپارچه بوده و انعکاسی از آنچه در این حوزه صنعتی پدید می‌آید باشد. آموزش طراحی بایستی در بستری صورت گیرد که طراحی را به عنوان بافت و ساختار خود تلقی می‌کند. اما این به این معنا نیست که جنبه های فنی کار باید کنار گذاشته شود.

در حال حاضر این رویه در حال اتفاق است و نتایجی که از آن شاهد هستیم قدیمی بودن دانش و بعضاً ناهماهنگی بین آن چه رخ می‌دهد و آن چه در دانش طراحان وجود دارد پدید می‌آید. در برخی موارد تداخلی بین طراحی برای گرافیک سنتی و طراحی برای وب به وجود می‌آید. سلسله مراتب اطلاعاتی، سیستم‌های شبکه و فنون چاپ سه قانونی هستند که در طی تاریخ دچار تحولاتی شده‌اند. اما به طور کل برای تمامی فعالان صنعت وب، مفاهیم اساسی یکپارچه تلقی می‌شود. در حالی که در آن سو بازوهای تخصصی کار از قبیل : تولید تجربیات خلاق برای کاربران، ایجاد رابط‌های زیبای کاربری و آشنایی با فیزیولوژی تعامل، مثال‌هایی از مهارت‌هایی هستند که نیاز به دانش‌هایی تخصصی دارند.

در حین کار

در حال حاضر شاهدیم که سرعت دنیای تدریس در دانشگاه‌ها به صورت سنتی بسیار کند و آرام در حال پیش رفتن است در حالی که سرعت صنعت طراحی وب، بسیار قابل ملاحظه و سریع است. چگونه می‌توان تعادلی میان آموزش و آن سرعت زیاد به وجود آورد، تا از تأثیربخش بودن و تأثیرگذار بودن دوره های درسی دانشگاه‌ها بر صنعت وب اطمینان حاصل کرد؟ یکی از راه‌ها برای رسیدن به این هدف استفاده از ابزارهایی است که در حال حاضر در حال استفاده توسط طراحان در دنیای وب هستند. به این معنی که ما باید نسبت به آن چه تدریس می‌کنیم دانش خود را افزایش داده و با آن چه در بازار در حال رخ دادن است تطبیق حاصل کنیم. یکی از بخش‌های جدایی ناپذیر صنعت وب، آموزشی است که به صورت لحظه به لحظه صورت می‌گیرد و دانشی است که بر دانش قبلی ما افزوده می‌شود. ما به عنوان آموزش دهندگان باید قادر باشیم تا این آموزش لحظه به لحظه را برای خود لحاظ کرده و نسبت به افزایش آن به دانش قبلی خود اقدام کنیم. صنعت وب از این رو بسیار هیجان انگیز و دارای علاقه‌مندان بسیاری است. چرا که همیشه درس‌های جدید برای آموزش دارد. در صورتی که ما دانش خود در این حوزه افزایش دهیم، قادر به یاری دیگران و دانشجویان علاقه‌مند به این حوزه، خواهیم بود.

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت