تفاوت های بازاریابی از طریق موتور جستجو با دیگر روش های بازاریابی

یکشنبه 2 مرداد 1390

بازاریابی از طریق سرچ انجین ها و مارکتینگ بوسیله جستجوگرها ، تفاوت های آشکار و جالبی با دیگر روش های بازاریابی دارد ،تفاوت هایی که منجر به کارمدتر شدن این روش نوظهور نسبت به بازاریابی های مرسوم میشود

بازاریابی از طریق موتورهای جستجو تفاوت های آشکاری با هر روش بازاریابی دیگری ، که در دنیای تجارت مرسوم است ، دارد که عمده این تفاوت ها ، عبارتند از:

1-    در روش های مرسوم بازاریابی ، این ما هستیم که به سراغ مشتری می رویم. یعنی اگر در نمایشگاهی شرکت می کنیم ، اگر اعلامیه هایی را پخش می کنیم ، اگر بیلبوردهای تبلیغاتی می زنیم ، به نوعی ما به سمت مخاطب می رویم و از مخاطب خواهش می کنیم که فرصتش را به ما دهد و به ما توجه کند. این در حالی است که در بازاریابی از طریق  موتورهای جستجو ، این مشتری است که قدم اول را بر می دارد و با جستجوی خود ، اعلام نیاز می کند و تقاضای خود را به ما تسلیم می کند ، تماس می گیرد، ارتباط می گیرد، فرم پر می کند ، سوال می پرسد و خواهش می کند که به او پاسخ دهیم. در روش های مرسوم و قدیمی بازاریابی ، چگونه می توانستیم دقیقا وقتی مشتری ، ما را می خواهد یا سوالی دارد ، حاضر شویم؟

2-    در همه ی روش های مرسوم بازاریابی ، چه بازاریابی های سنتی و چه بازاریابی های آنلاین ، معمولاً ما تبلیغات وسیعی انجام می دهیم تا درصد اندکی از کسانی که در زمان انجام تبلیغات ما ، فکرشان یا ذهنشان دنبال خریداری چنین محصولی است را ، به خودمان جذب کنیم و یا آنقدر دامنه ی  تبلیغات  را وسیع می کنیم تا آرام آرام  تبدیل به یک برند و یک اسم آشنا در ذهن مشتری شویم تا هر زمان که در طول عمرش اراده کرد در موضوع کاری ما ، خریدی انجام دهد ، آن موقع اسم ما که به یادش مانده است ، وی را وادارد که سراغ ما بیاید و به مشتری ما تبدیل شود. طبیعتاً  هر دو مورد بسیار هزینه برست و اگر چه مورد اول نسبت به مورد دوم ، هزینه های کمتری باید پرداخت شود ، اما به هر حال جذب مقطعی کاربران ، به این علت که فقط درصد اندکی از کاربران جذب می شوند و بررسی کارامدی تبلیغ ، یعنی نسبت تعداد مشتریان جذب شده ، به هزینه ای که برای این  تبلیغات می کنیم ، پایین است. این در حالی است که در بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ، در واقع صرفاً همان تعداد افرادی که کلمه یا عبارتی را در حوزه ی کاری ما جستجو کرده اند را جذب کرده ایم. به عبارتی بدون اینکه نیاز باشد در ذهن مشتری برند سازی کنیم تا هر موقع به محصولات ما احتیاج پیدا کرد ، به یاد ما بیافتد و بدون اینکه بخواهیم در مقطع خاصی یا به صورت دوره ای ، بازاریابی انجام دهیم ، جایی  می نشینیم که هر کسی هر زمانی به ذهنش رسید که نیاز دارد از چنین خدمات یا محصولاتی استفاده کند ما را پیدا کند. به عبارت بهتر وسعت نوع اول تبلیغات زیاد است در حالی که کار آمدیش پایین است این در حالی است که وسعت تبلیغات از طریق موتورهای جستجو محدود ، ولی با کار آمدی بالاست.

3-    تفاوت سوم در برقراری ارتباط از جانب مشتری با شما ، دقیقا در زمان نیاز و جستجوی اوست. به عبارت دیگر به محض اینکه فکر این تقاضا یا نیاز در ذهن او پیدا شد و سوال یا پرسش خودش را از موتور جستجو پرسید ،  همان موقع ، ما به او متصل می شویم. یعنی در بهترین فرصت و در طلایی ترین زمان! در مقام شرح این مطلب ، فرض کنید برندی که قبلاً روی برند سازی اش کار می کرده ، به واسطه معجزه ای خارق العاده ، اکنون بتواند کاری کند که بدون نیاز به برند سازی ، دقیقا در زمانی که مشتری در حال فکر کردن به خرید چنین محصولی است ، پیش چشم وی ظاهر شود! گرچه در دنیای واقعی این مطلب رویایی نشدنی است ، اما این اتفاقی است که در دنیای مجازی ممکن شده است!

4-    از دیگر محاسن بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ، بازاریابی دائماً فعال است.  به عبارت دیگر در هر روش بازاریابی دیگری ، مشتریان وادار میشوند تا طی ساعات مشخصی با فروشندگان ما تماس  بگیرند تا ارتباط تجاری برقرار شود. این در حالی است که در بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ، می توان چنان ساز و کارهای فروش را روی سایت مکانیزه نمود که در تمامی ساعات شبانه روز حتی بدون نیاز به افزایش نیروی انسانی، پروسه فروش قابل انجام شود گرچه این از مزایای عمومی بازاریابی آنلاین است ، حیثیت انتساب این موضوع به بازاریابی از طریق موتورهای جستجو آن است که در بازاریابی از طریق سرچ انجین ها ، در هر ساعت از شبانه روز ممکن است در اثر جستجو به سایت منتقل شود.

5-    از دیگر مزایای بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ، بازاریابی بین المللی است. به عبارت دیگر در روش های مختلف بازاریابی معمولا محدودیت مکانی وجود دارد در حالی که بازاریابی جستجو به عنوان یکی از روش های بازاریابی آنلاین مانند دیگر روش های بازاریابی آنلاین، محدود به مکان خاصی نیست و می توان با مشتریان مختلف از نقاط مختلف دنیا پروسه بازاریابی و فروش را طی کرد.

6-    از دیگر مزایای بازاریابی از طریق موتورهای جستجو نسبت به دیگر روش های بازاریابی میتوان به راحتی و ارزان بودن این روش نسبت به سایر روش ها اشاره کرد. در بازاریابی های سنتی، اگر شما خواستید دامنه ی بازاریابی خود را از یک استان به استان دیگر و یا از یک کشور به کشور دیگر توسعه دهید، این مسئله به سختی هزینه کردن های سرسام آور در رسانه های محیطی و شنیداری و دیداری آن استان دیگر یا کشور دیگر بود. در حالی که در توسعه ی بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ، کافیست در کلید واژه های دیگری فعالیت کنیم و کلید واژه های خود را اضافه کنیم. گرچه اضافه کردن کلیدواژه ها هم ، کار چندان بی هزینه ای نیست ، تولید محتوا برای کلیدواژه ، تلاش برای کسب رتبه بالا در جستجوی آن کلیدواژه و ایجاد جذابیت برای کاربر در صفحات مقصد! اما این هزینه ، در مقایسه با هزینه هایی که برای توسعه ی بازاریابی در دیگر روش ها پرداخت می شود ،  ناچیز است.

 


مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت