بازاریابی از طریق موتورهای جستجو چیست؟

شنبه 1 مرداد 1390

SEM مخفف عبارت Search Engine Marketing و به معنای بازاریابی از طریق جستجوگرهاست. اما به راستی بازاریابی از طریق سرچ انجین ها دقیقا به چه معناست و این مفهوم چرا بوجود آمد؟ و کی و چگونه شکل گرفت؟

مفهوم بازاریابی از طریق موتورهای جستجو ، از زمانی که موتورهای جستجویی نظیر آلتاویستا و خصوصا گوگل ،  پا به عرصه ی وجود گذاشتد شکل گرفت. داستان پیدا کردن یک محتوا در وب از طریق موتور های جستجو به مرور قوت گرفت ، به این معنا که به تدریج موتورهای جستجو ، تبدیل به تنها روزنه ی دسترسی به اطلاعات و یافتن محتوا شدند. از طرف دیگر همزمان با شکل گیری محتوای تجاری بر بستر وب ، در کنار محتوای اطلاعاتی ، شرکتها ، سازمانها و موسسات ، متوجه ظرفیت فراوان وب برای اطلاع رسانی پیرامون business  ها ، کالا ها ، محصولات و خدمات شان شدند و احساس کردند علاوه بر معرفی خود ، می توانند همه یا بعضی از محصولات ، کالا ها یا خدمات شان را ، به صورت صد در صد الکترونیکی در وب سایت شان ارائه دهند.

لذا موضوع پیدا شدن در موتورهای جستجو کاملا جنبه ی تجاری و رقابتی به خود گرفت و مستقیماً در سودآوری یک وب سایت اثر گذاشت طوری که اگر سایتی ، سایت فروشگاهی بود و کالاهایی را می فروخت ، خرید کاربران از سایت ،  و  یا اگر سایتی ، خدماتی بود و سرویس هایی را ارائه می کرد ، دریافت تقاضای کربران برای آن خدمات ،  و حتی اگر سایتی صرفا اطلاع رسانی بود ، برقراری تماس تلفنی مخاطب با سازمان ، به طور ویژه ای منوط به پیدا شدن با رتبه ی بالا در موتورهای جستجو است.

 از طرف دیگر گسترش روزافزودن وب سایت ها و توسعه انفجارگونه دنیای مجازی ، باعث شد که این رقابت، رقابتی نفس گیر و سخت شود و کلیک خوردن یک سایت و پیدا شدنش و برقراری ارتباط یک کاربر با آن در واقع شکار کردن آن کاربر توسط آن سایت و نرسیدن آن کاربر به سایتهای دیگر تلقی شود. اصولاً یک وب سایت وقتی که محصول، کالا و خدماتی را می خواهد بفروشد از کانال های مختلفی ممکن است بتواند مشتریانش را جذب کند یکی از آن کانالها بازاریابی از طریق موتورهای جستجو  شد.

بازاریابی از طریق جستجوگر ها ، یعنی پیدا شدن یک سایت در رتبه های اول در موتورهای جستجو هنگامی که مشتری کلمه یا عبارتی را مرتبط با محصولات یا کالاها و خدمات ما جستجو می کند.

 


مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 78 عدد
       
کپی رایت