عبارت اصلی در صنعت سئو : کلیدواژه، کلمه کلیدی یا کیوورد یعنی چه؟

چهارشنبه 30 اسفند 1391

با خواندن عنوان مقاله، تعریف کلیدواژه را بدیهی می دانید. کلیدواژه کلماتی است که دوست داریم مردم ما را با این کلمات در نتایج جستجوگر پیدا کنند. اما چیزی سخت تر از تعریف مفاهیم بظاهر بدیهی نیست.
شاید با خواندن عنوان این مقاله ، تعریف کلیدواژه را بدیهی تصور کنید. "کلیدواژه کلماتی است که دوست داریم مردم ما را با این کلمات در نتایج جستجوگر پیدا کنند". اما این تعریف اصلا صحیح نیست والبته هیچ چیز سخت تر از ارائه تعریفی دقیق از مفهومی بظاهر بدیهی نیست. بنده بدنبال ارائه تعریفی متفاوت هستم که ذهنیت شما را نسبت به ماهیت کلیدواژه تغییر می دهد.

 اصطلاح کلیدواژه :

کلیدواژه که برگردان فارسی keyword است را کلمه کلیدی هم می گویند. سوال اساسی این است که واقعا چه پارامتری باعث کلیدی بودن یک عبارت می شود؟ این مقاله پاسخی به اینسوال است. البته مدتهاست که کلیدواژه ها دیگر تنها یک کلمه نیستند. بلکه عبارتی چند کلمه ای هستند که در دستور زبان فارسی به آن عبارت اسمی گفته می شود. در دیگر زبان ها هم جستجوها اغلب بصورت عبارت اسمی ، وارد می شود.

ویژگی های کلیدواژه :

قبل از ارائه تعریفی جامع از کلیدواژه، ویژگی های کلمات کلیدی را زیر ذره بین می بریم:
 • کلیدواژه را مخاطب می داند نه مولف : کلیدواژه عبارتی است که کاربران ، بازدیدکنندگان ، مخاطبان شما ممکن است در باکس جستجو وارد کنند. لذا بسیار اتفاق می افتد که گویش عامی که عموم مردم در فلان موضوع بکار می برند ، با آنچه مولفین سایت ، تولیدکنندگان محتوا و مدیران سایت بکار می برند کاملا متفاوت است.
 • کلیدواژه ها بیشتر عوامانه هستند تا تخصصی : نمی خواهم بگویم مردم هیچ گاه اصطلاح درست و دقیق علمی را جستجو نمی کنند اما بسیاری مردم دید تخصصی ندارند. با اصطلاحات فنی و علمی آشنا نیستند. عنوان راه حل را جستجو نمی کنند بلکه بیشتر مشکل و سوال خود را جستجو می کنند. عبارت باکس جستجو را با زبان خود ، فرهنگ خود ، سطح تحصیلات خود و بر اساس گویش خود مطرح می کنند.
 • کلیدواژه ها بستگی به عادات جستجویی مردم دارند: سوابق ذهنی مردم از تجربه جستجوهای قبلی ، در چگونه شکل دادن عبارات سرچ مردم موثر است. اگر مثلا در زبان فارسی کاربر قبلا بارها تجربه کرده که آوردن نام خیابان یا محلات تهران در کنار شغلی که جستجو می کند پاسخ شایسته ای نمی آورد (زیرا تولید محتوای خوبی در این زمینه شکل نگرفته) ، دیگر اینبار "طراحی سایت میدان ونک" را جستجو نخواهد کرد.
 • موتور جستجو در چگونگی شکل گیری جستجو نقش ایفا میکند: موتور جستجو در هنگام تایپ عبارت ، برای تکمیل کردن عبارت مورد جستجو ، پیشنهاد می دهد (Google Suggest). اگر کاربر جستجویی با غلط املایی انجام دهد ، درستش را پیشنهاد می کند. اگر عبارتی غیرمصطلح را جستجو کرد ، در عناوین نتایج و خلاصه ای که از نتایج می آورد ، کاربر را متقاعد به اصلاح عبارت مورد جستجو می کند. یا در مواردی که کلمه ای مانند "apple" ، هم معنی یک میوه و هم معنی اسم یک شرکت و هم معانی دیگر می دهد با اوردن همه حالات در ده نتیجه ، منتظر می ماند تا ببیند شما کدام را انتخاب می کنید تا نتایج را اصلاح کند. اینها مثال هایی هستند که می بایست در انتخاب کلمات کلیدی علاوه بر عادات مردم ، به چگونگی رفتار موتورهای جستجو هم ، دقت داشت.
 • کلمات در باطن خود کلیدواژه نیستند: 

  کلمه کلیدی گویشی خاص است که مردم بیشتر از سایر گویش ها، در قالب عبارتی چندکلمه ای در موتور جستجو، وارد می کنند و ما متمایلیم برای کسب بازدید موثر، در صدر نتایج ، ظاهر شویم

  گرچه بعضی کلمات نسبت به بعض دیگر ، مهمتر ، مصطلح تر و بیشتر مورد اقبال عمومی اند ، در دیکشنری ها و دایره المعارف ها توضی داده شده اند و یا سایت های زیادی در باب ان مطلب نوشته اند ، اما اینکه برای سایت خاصی کلیدواژه باشند یا خیر بستگی به سیاست گذاری های آن سایت و کسب و کار پشت سرش دارد. یعنی کلمه ای که در یک کسب و کار ، کلیدواژه نیست در کسب و کار دیگر می تواند کلیدواژه باشد.
 • کلیدواژه ها تاریخ انقضا دارند : کلیدواژه مفهومی ایستا و ساکن نیست بلکه با زمان در حال حرکت است. کلمات کلیدی بدنیا می آیند ، رشد می کنند و می بالند ، به اوج بلوغ و شکوفایی می رسند و ممکن است پس از مدتی فراموش شوند و بمیرند. به عبارتی دیگر کسی ، چنان عبارتی را ، چندان در موتورهای جستجو ، سرچ نکند!
 • کلیدواژه ها مانند انسان ها با یکدیگر روابطی دارند: همانطور که آدم ها با هم دوست یا دشمن اند بعضی کلیدواژه ها با هم ارتباط معنایی و با بعضی دیگر ارتباط ضدیت دارند. آنچنان که انسانی ممکن است دیگر انسان ها را تحت سیطره داشته باشد بعضی کلیدواژه ها هم بر بعضی دیگر سیطره دارند و به همان صورت که بعضی از آدم ها نسبت به بعضی دیگر مشهورتر ، قوی تر و دارای محدوده نفوذ و تاثیر گسترده تر اند در کلیدواژه ها هم چنین است و شکل گیری و بالیدن و مرگ بعضی کلید واژه ها می تواند بر بعضی دیگر تاثیر بگذارد درست مانند ادم ها!
و اما تعریف کلیدواژه در عالم سئو :

بعد از این مقدمه ، تعریفی که بنده بدست می دهم عبارت است از : "کلمه کلیدی گویشی خاص از مفهومی است که مردم بیشتر از حالات و گویش های دیگر ، در قالب عبارتی اسمی یک یا چندکلمه ای در موتور جستجو ، وارد می کنند و ما متمایلیم برای کسب بازدید موثر منجر به خرید ، در صدر نتایج جستجوی آن ، ظاهر شویم."
البته کارشناسی این تعریف و یادآوری نواقص احتمالی اش با متخصصین فن و صاحبنظران که امیدوارم بنده را از نظرات سازنده خود محروم نگذارند. اما در مقالات آتی ، خواهم نوشت که از این تعریف متفاوت چه نتایج مهمی و دگراندیشانه ای استخراج می شود.
 


مهدی ربیعی
 
تعداد مقالات 23 عدد
       
کپی رایت