تلنگر بزن، تا از موبایلت استفاده کنی

پنجشنبه 11 خرداد 1391

چند هفته ای است که فیسبوک به صدر اخبار خبرگذاری‌ها آمده، روزی نیست که یک خبر جدید در مورد فیسبوک در سایت‌های خبری منتشر نشود، اینبار اما خبر خیلی خاص است، فیسبوک می‌خواهد وارد بازار موبایل شود!

گوشی فیسبوک شاید در خبرها خوانده باشید که فیسبوک در حال استخدام تعدادی از مهندسان بازنشسته و جدا شده از شرکت اپل است، از طرفی در هفته های اخیر تمرکز فیسبوک بر روی بخش موبایلش به شدت افزایش یافته است، از عرضه 2 برنامه جدید Faceook Camera و Facebook Messenger برای سیستم عامل‌های اندروید و iOS گرفته، تا افتتاح فروشگاه نرم افزاری‌اش که برای گوشی‌های هوشمند نیز عرضه خواهد شد. همه این‌ها باعث رونق گرفتن بازار شایعات پیرامون این غول اینترنتی شده است.

نزدیکان به این سایت از وجود یک پروژه داخلی با نام Project Buffy خبر داده اند، که وظیفه‌اش تحقیق و بررسی مسائل مربوط به موبایل فیسبوک است!

هنوز معلوم نیست قصد فیسبوک از ورود به این بازار چیست؟ و آیا آنها به فکر ورود به بخش سخت افزاری موبایل نیز هستند یا فقط در فکر جنبه های نرم افزاری هستند؟ همچنین آیا قصد دارند سیستم عامل جدیدی را برای تلفن های هوشمند خود بسازند یا از سیستم عاملی مثل اندروید استفاده می‌کنند و مطابق نیاز خود، آن را کاستوم می‌کنند. برای فهمیدن همه این سوالات راهی به جز صبر کردن نداریم.

البته کمپانی HTC تاکنون 2 تلفن همراه مخصوص شبکه اجتماعی فیسبوک، به نام های Salsa و ChaCha طراحی و به بازار عرضه کرده است. اما مطمئنا تلفنی که خود فیسبوک سازنده آن باشد چیز دیگری است.

جدا از بحث کارایی و ابعاد فنی این گوشی که در اینترنت شکل گرفته است، بحث های جالبی هم در مورد شکل ظاهری این گوشی و سیستم عامل آن بوجود آمده است. در رابطه با همین موضوع Jay Moon طراح نوجوان آمریکایی طرح جالبی از محیط کاربری احتمالی این گوشی، طراحی کرده است که دیدن آن خالی از لطف نیست.

تلفن همراه فیسبوک
 

طبق این طرح شما برای بیرون آوردن گوشی خود از حالت قفل، باید گوشی خود را Poke کنید یا به آن تلنگر بزنید. دسترسی هایی هم که این گوشی از شما می‌گیرد که در همان صفحه قفل نمایش داده شده است جالب و قابل توجه است.

گوشی فیسبوک
 
 


جان راسل
 
تعداد مقالات 4 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت