نزاع بر سر پهنای باند در شیکاگو

چهارشنبه 31 خرداد 1391

نیاز به پهنای باند دائما در حال گسترش است. مردم هر روز پهنای باند بیشتر و سرعت دانلود بعتری را انتظار دارند. اما در مهد فناوری هم شرکت های بزرگ برای حرکت ، پا به گای نیاز مردم ، مشکلاتی دارند...

پهنای باند AT&T در شیکاگو با مشکل روبرو شده است. در برنامه‌ها این‌طور تصمیم گیری شده بود که شهر شیکاگو به عنوان یکی از اولین گزینه های ارتقای شبکه به نسل بعدی شبکه وایرلس LTE باشد. این مدل از شبکه به نحوی کار می‌کند که حجم بیشتری از داده را ، در یک سیگنال رادیویی انتقال داده و سرعت دانلود را افزایش می‌دهد. اما آزمایشاتی که بر روی سرعت این خطوط در ماه جاری صورت گرفت ، نشان داد که این سرعت کمتر از نیمی از آنچه انتظار می‌رفت بوده است! کاش چنین آزمایشاتی روی بستر پهنای باند داخلی هم انجام می شد!! کارشناسان دلیل این موضوع را کمبود حجم سیگنال‌ها و طیف‌های رادیویی دانستند. گویا بر اساس قوانین ، AT&T ، فقط به میزان 10 مگاهرتز ، از گستره امواج رادیویی ، برای شبکه‌ی LTE ، در شیکاگو ، مجوز استفاده دارد. درحالی‌که این رقم در مقایسه با دیگر شهرها که 20 مگاهرتز استفاده می‌کنند ، رقم ناچیزی است.

البته AT&T ، با این مشکل در لس‌آنجلس نیز روبروست و این بخشی از چالشی است که کل صنعت مخابرات را دچار خود کرده است. اما چگونه می‌توان انتظارات سیری ناپذیر مشتریان و مردم برای داشتن دانلودهای ارزان‌تر و سریع‌تر در ابزارهای اینترنت موبایل را تعدیل نمود!؟ البته شبکه‌ها هنوز در خطر خارج شدن از ظرفیت مجاز خود قرار نگرفته‌اند. دست اندرکاران به این منظور ، هم به خرید تجهیزات بیشتر می‌پردازند و هم تلاش می‌کنند با آنچه در دست دارند شبکه‌ها را توسعه دهند. سرعت در جاهای مختلف متفاوت است. اما به طور متوسط سرعت یک اتصال LTE ، ده برابر سریع‌تر از چیزی است که شبکه‌ی 3G مهیا می‌کند! (خوش به حالشان!) . دولت‌های فدرال اقدام به خرید لیسانس طیف رادیویی می‌کنند و مایل اند شبکه های وایرلس را گسترش دهند. اما شرکت‌های خصوصی دیگر که قبلاً این موضوع را حدس زده و پیش بینی کرده بودند این کار را پیش‌تر ، با هدف توسعه‌ی شبکه های خود انجام داده بودند!

افزایش انفجاری درخواست برای شبکه های وایرلس که به دلیل ظهور ابزارهایی همچون تب لت‌ها و تلفن‌های هوشمند رشدی فزاینده دارد، نیاز برای داشتن این شبکه‌ها را ، بیش از پیش ، در پیش چشم دولت‌ها ، مهم جلوه داده است.

سخنگوی AT&T ، آقای ‌ Mark Siegel ، گفته است : که آن‌ها در AT&T در تلاش اند تا نیازهای متفاوت کاربران در محدوده های مختلف جغرافیایی را با نو آوری و سرمایه گذاری بیشتر و استفاده‌ی بهینه از منابع موجود در شبکه برطرف سازند!

اخیراً این شرکت 1.9 میلیارد دلار ، به سازنده های کیت های موبایل پرداخت کرد تا بازارهای مهمی همچون سانفرانسیسکو، نیویورک و لس‌آنجلس را از دست ندهد . AT&T و T-Mobileدو شرکتی هستند که در حال حاضر پلن های خود که مصروف شبکه های 2G شده است را بازیابی کرده و برای شبکه های LTE مورد استفاده قرار می دهند. نوعی از شبکه که توانایی انتقال داده‌ی بیشتری را در خود دارد. پروسه ای که در آن کسب مجوزهای لازم ، برای جایگزینی شبکه های قدیمی با فیبرهای نوری انجام می‌شود ، فرآیندی کند و نفسگیر است. پیاده سازی شبکه های بی‌سیم هم ، نیازمند هماهنگی سازمان‌های متعدد با یکدیگر است که خود پروسه ای زمان بر است.

AT&T با سرمایه گذاری سنگین در Wi-Fi در تلاش است تا نقاط مهم شهری را تحت پوشش قرار دهد. تلفن‌های جدید AT&T وقتی که در دامنه‌ی سیگنال Wi-Fi این شرکت قرار می‌گیرند به طور خودکار از این تکنولوژی استفاده می‌کنند . این کار کمک می‌کند تا نیاز به نصب دکل‌های مخابراتی کمتر شود و کارایی بیشتری برای انتقال داده و بالا بردن کیفیت تماس‌های تلفنی از خود نشان دهد. به گزارش AT&T در ماه فوریه ، این شرکت با همتایان خود همچون چاینو موبایل همکاری نزدیکی داشته است. وقتی کاربران در محدوده‌ی Wi-Fi این شرکت قرار می‌گیرند اتصالات آنان به طور خودکار با این تکنولوژی به کار خود ادامه می‌دهد. تماس‌های تلفنی و دانلودها هم بدون وقفه بر روی این تکنولوژی سوار شده و به کار خود ادامه می‌دهد. به دلیل کیفیت بالاتر این تکنولوژی ، به طور طبیعی باید انتظار داشت که تقاضا از سوی مصرف کنندگان برای آن افزایش یابد. شرکت‌های فعال در این حوزه هم ، به وضوح تمرکز خود را بر گسترش شبکه های بی‌سیم خود قرار داده‌اند و این تلاش‌ها در نهایت به چیزی جز افزایش پهنای باندها و پشتیبانی بهتر برای شبکه‌ها نخواهد انجامید. ای کاش دولت ما نیز نیم نگاهی به این مهم داشت!!!

 


حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: