بیش از 75% سایتهای بزرگ از وب سرورهای متن باز استفاده می کنند

شنبه 6 خرداد 1391

یکی از مهمترین مباحث برای شرکت های طراحی سایت و هاستینگ، انتخاب وب‌سرور است. این انتخاب برای سایت‌های پربازدید بسیار مهم است به شکلی که اشتباه در انتخاب سرویس دهنده باعث تحمیل هزینه هنگفت می شود.

وب‌سایت pingdom که یکی از بزرگترین سرویس دهنده‌های مانیتورینگ سایت‌های اینترنتی می‌باشد، به تازگی اقدام به بررسی و مانیتورینگ 10000 وبسایت پربازدید اینترنتی کرده است تا بتواند پرکاربردترین وب سرورهای دنیا را شناسایی کند.

نتیجه این بررسی‌ها بسیار جالب بوده، به طوری که بیش از 74% از این وب‌سایت‌ها توسط سرویس دهنده‌های متن باز یا همان open source سرویس‌دهی می‌شوند. و نکته جالب دیگر اینکه در این بین هم 61% سایت‌ها از 2 سرویس‌دهنده Apache و NginX استفاده می‌کنند.

این آمار از این نظر عجیب است که چند سال پیش وقتی که وب سرورهای متن باز شروع به فعالیت کردند و برخی سایت‌ها و شرکت‌های بزرگ از آنها استفاده نمودند، با تمسخر تعداد زیادی از کارشناسان IT مواجه شدند، اما اکنون داستان به جایی رسیده که کمتر کسی حاضر می‌شود وب سرور‌های متن باز را کنار گذاشته و به دنبال دیگر وب سرور‌ها برود.

چند سال پیش وقتی که وب سرورهای متن باز شروع به فعالیت کردند و برخی سایت‌ها و شرکت‌های بزرگ از آنها استفاده کردند با تمسخر تعداد زیادی از کارشناسان IT مواجه شدند

البته در برخی مواقع سرورها در قسمت header کد صفحه‌شان، حالت Reverse proxy برمی‌گرداند که این حالت وقتی پیش می‌آید که NginX با محصول دیگری (اغلب Apache) ترکیب شده است. این موارد فقط در آمار NginX حساب شده و برای Apache استفاده نشده است.

رتبه سوم این آمار در اختیار IIS مایکروسافت است که سهم آن در بین 10000 وب‌سایت پربازدید اینترنتی، 14% می‌باشد.

در این آمار، وب سرورهای دیگر با اختلافی زیاد نسبت به این 3 سرویس دهنده قرار دارند که در بین آنها می‌‎توان از Lighttpd، Tomcat، LiteSpeed، Resin، Zeus، Jetty وTengine نام برد.

در تصویر زیر می‌توانید سهم وب‌سرورهای مختلف را ببینید:

وب سرور
 

در انتها باید به چند نکته در مورد این آمار اشاره کنیم:

1- وب سرور NginX که در حال حاضر دومین وب سرور پر‌استفاده می باشد، با سرعت بالایی در حال رشد است، به شکلی که روزانه تعداد زیادی به کاربران این وب سرور اضافه می‌شود.

2- در این بررسی به صورت میانگین از هر 10 سایت، 1 سایت، اطلاعات وب سرور مورد استفاده اش را در Server Header صفحه اش اضافه نکرده بود.

3- در بین این 10000 سایت، 79 سایت از سرویس دهنده ابری Cloudflare استفاده کرده اند که این 79 سایت جزو استفاده کنندگان NginX شمرده شده اند.

 


دری الانف
 
تعداد مقالات 11 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت