Mozilla سیلی محکمی به گوش اپلیکیشن های تلفن همراه می‌نوازد

پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391

پلتفرم های متعدد توسعه اپلیکیشن، هر کدام با ویژگی های خاص خود، ممکن است به مقاصد مختلفی مورد استفاده توسعه دهندگان در طراحی وب قرار بگیرند. اما موزیلا ظاهراً می خواهد زیر پای همه آنها را خالی کند...

موزیلا و برنامه های موبایلکه یک برنامه متن باز است، مجموعه ای از API های چند پلتفرمه ، سازگار و بر پایه‌ی وب را، در کنار هم جمع می‌کند. در این رابطه با Jonas Sicking سرپرست فنی WebAPI در موزیلا به گفت و گو نشستیم و در رابطه با فرآیند توسعه‌ی آن از او سؤالاتی پرسیده‌ایم.

او هدف توسعه‌ی WebAPI را باز کردن راهی برای API هایی که توانایی کار در تمامی مرورگرهای وب داشته باشند، می‌داند. در این رابطه سیستم عامل، هیچ اهمیتی ندارد. یکی دیگر از مزیت‌های مهم آن بر این مبنا و به گفته آقای Sicking ، از بین رفتن فاصله ای است که میان API ابزار و وب وجود دارد.

این مورد بدون شک، به پیشرفت و یکپارچه شدن وب می‌انجامد؛ و تعامل بین ابزارها و اپلیکیشن های وب را ساده تر می‌کند. در رابطه با مزایایی که در این میان برای توسعه دهندگان وجود دارد، Sicking می‌افزاید که : "بیشتر موفقیت‌های وب، به دلیل باز بودن فضای آن است و موزیلا در تلاش است تا توانایی‌هایی که به بازتر شدن وب کمک می‌کنند را، افزایش دهد."

موزیلا سعی می‌کند به توسعه دهندگان کمک کند، تا از وب به عنوان پلتفرم اصلی خود استفاده کنند؛طراحان باید بتوانند بدون نیاز به دیگر پلت فرم‌ها، منحصراً از وب برای برطرف شدن تمام نیازهایش، بهره ببرند.

موزیلا سعی می‌کند به توسعه دهندگان کمک کند، تا از وب به عنوان پلتفرم اصلی خود استفاده کنند. حتی در زمانی که مشغول به طراحی و توسعه اپلیکیشن هایی هسنند که مثلاً نیاز به یک دوربین دارد و یا حتی نیاز به لیست contact های یک کاربر در آن وجود دارد؛ توسعه دهندگان باید بدون نیاز به دیگر پلت فرم‌ها، از وب برای برطرف شدن این نیازها، به راحتی استفاده کنند.

Sicking می‌افزاید که : "مزیت کار موزیلا در بکار گیری روش‌ها و تکنولوژی‌ها، نسبت به رقبایش این است که، موزیلا در تلاش است تا پلتفرم وب را به عنوان یک پلت فرم یکپارچه برای تمامی کاربران، معرفی کند و تمهیدات آن، قابلیت ارائه بر روی دامنه‌ی وسیعی از ابزارها را افزایش داده و مرورگرهایی که توسط شرکت‌های مختلف به بازار ارایه می‌شوند را، استاندارد سازی کند."

یکی از شبهاتی که به WebAPI وارد است، این است که ممکن است کار آن با وظایف W3C هم خوانی نداشته و قوانین آن را زیر پا بگذارد و یا حتی موجبات تکه تکه شدن وب را، فراهم کند. در این زمینه ممکن است برخی از تولیدکنندگان مرورگر، متقاعد نشوند و یا حاضر به همراهی با موزیلا نباشند.

اما Sicking تأکید می‌کند که : "ما همیشه در تلاش هستیم تا API های خود را بر اساس فضای باز و یکپارچه وب طراحی کرده و سعی می‌کنیم با گروه های استانداردی همچونW3C همراهی کامل داشته باشیم."

البته درحالی‌که موزیلا به توسعه‌ی پروژه های خود می‌پردازد و API ها را توسعه می‌دهد، به دلیل وجود مشکلات و متفاوت بودن فرایندهای توسعه ای هر یک از آن‌ها، نیاز به تحقیقات و آزمایشات بیشتر، قبل از ورود به عرصه‌ی استاندارد سازی محسوس است و این پروسه ممکن است زمان بر باشد.

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت