چگونه یک بازی موبایل پرطرفدار بسازیم

شنبه 5 آذر 1390

سیمون دوک، مشاور مارک وست و اتر مشاور ارشد کارایی سیستم به بررسی الزامات در بازی سازی برای تلفنهای هوشمند پرداخته و بعضی ویژگیهای کلیدی که باعث موفقیت این بازیها می شوند را شرح داده اند .

بدون شک صنعت بازیسازی برای موبایل ، کسب و کاری بزرگ است .پیش بینی می شود در سال 2015 ، بزرگی این صنعت به رقم  54 میلیارد دلار برسد ( منبع : Gadgetgizmodo ). همه ، بازی پرندگان خشمگین  (angry birds)را به خاطر داریم . پس باورکردنی است اگر بگوییم ؛ یک بازی موفق می تواند  فرد یا موسسه تولید کننده را به آسمان هفتم بفرستد . اما چه عاملی یک بازی تلفن هوشمند را روی خط موفقیت قرار می دهد ؟ توسعه دهندگان چه فاکتورهایی را برای تولید پرندگان خشمگین بعدی در ذهن خود داشته باشند تا به آمال خود دست یابند ؟ 

در این نوشته  ، برخی بایدها و نبایدهایی که منجر به ساخت بازی خارق العاده  برای تلفن های  هوشمند و جلب رضایت کاربران میشود ، بررسی شده است .

اولین چالش پیش رو در تلفن های هوشمند ، اندازه صفحه است . در واقع آنچه نمایش داده می شود ، مستقیماً به اندازه صفحه مرتبط خواهد بود.  بازیهایی که تلاش می کنند محتوای زیادی را در صفحه به نمایش گذارند ، کاربر را دچار مشکلاتی ویژه خواهند کرد . چرا که قدرت دید او کم شده و رشته کار از دست او خارج خواهد شد . برای مثال ؛ در بازی splinter cell ، به دلیل شلوغی صحنه های زد وخورد ، قدرت تشخیص اینکه گلوله ها از چه موضعی شلیک میشوند ، غیر ممکن می شود .

امروزه بیشتر تلفنهای هوشمند به کنترل های حرکتی مجهز شده اند . بازیهایی که ویژه تلفن های هوشمند ساخته می شوند ، معمولاً این قابلیت ها را به خوبی ارائه می دهند . اما آن دسته از بازیهای کنسول ها که برای استفاده در تلفن آماده شده اند ، در این زمینه دچار ضعف های مشخصی هستند. چرا که طراحان این متد  ،  بیشتر کوشیده اند تنظیمات کنترلی کنسول را بر روی تلفن نیز تکرار و پیاده سازی کنند . این عامل سبب بروز پیچیدگی در کنترل و سردرگمی کاربران در این روش می شود. بازیهای شبیه ساز ورزشی نیز از انتقال سیستم کنترلی بین پلت فرم ها رنج می برند . جایی که کارشناسان ، بازی Madden NFL American Football series را مقصر این مطلب می شناسند . 

تعدد آپشن های کنترل : Madden NFL American Football تلاش می کند ، تمامی آپشن های کنترل موجود در کنسول را در تلفن هوشمند پیاده کند .

 

عوامل زیادی در بازی با تلفن هوشمند وجود دارند که آنها را از کنسول بازی متمایز می کند . بازی با تلفن برای ساعات متوالی امکان پذیر نیست . به همین منظور ، بازیها طراحی انفجاری و کوتاه مدت دارند . تجربه نشان داده است بازیهای طولانی مدت از اقبال بسیارکمتری نسبت به نوع انفجاری برخوردارند . پرندگان خشمگین مثالی مناسب و قابل ذکر در این حوزه است. بیشتر کاربران در محیط های عمومی به بازی با تلفن مشغول می شوند . بنا براین انتخاب بازی سازگار با روحیات افرادی که آن را بازی می کنند ، از دیگر موارد مهم خواهد بود.

سادگی کنترل و سهولت حرکات بالا و پایین، عوامل کلیدی موفقیت بزرگ پرندگان خشمگین هستند. 

در ابتدای امر ، سادگی یادگیری بازی بسیار مهم است . چرا که افراد آمادگی تخصیص زمان برای یادگیری بازیهای تلفن هوشمند را نداشته و اغلب زمان خود را صرف این مورد نمی کنند . روشن است که بسیاری از اپلیکیشن های دانلود شده ، بدون استفاده می مانند و بعضاً به زودی از روی حافظه تلفن ها حذف می شوند. ( 26% موارد نرم افزارهای دانلود شده ، نصب می شوند ، یک بار استفاده می شوند و دیگر هیچ وقت توسط کاربران باز نخواهند شد . منبع : Localystics ) . زمانیکه بازیکنان صرف یادگیری بازی کنسول ها می کنند ، هیچ گاه در مورد تلفن ها اتفاق نمی افتد . بنابراین ، هرچه کنترل یک بازی ساده تر باشد ، نسبت موفقیت آن بالاتر خواهد بود . معمولاً    یک نسخه رایگان از بازی ارائه می شود . سهولت یادگیری ،  قدرت برانگیختن و ایجاد علاقه به بازی در کاربران از جنبه های مهم آن می باشد . اگر بازی در یکی از این زمین ها قدرت نقش آفرینی نداشته باشد ، امکان سقوط آن بیشتر و امکان تبدیل نسخه از رایگان به دائم ، توسط کاربر کمتر می شود .

بنابراین کنترل ساده بازی ، در موفقیت آن نقشی فوق العاده دارد . دشواری کنترل بازی ، تحمل و اشتیاق کاربر را از بین می برد . یکی دیگر از محبوب ترین بازیهای iPhone ، بازی Doodle jump است که کنترلی بسیار ساده دارد.

 

تلفن هوشمند را نمی توان یک کنسول بازی جدید تلقی کرد . بسیاری از محدودیت ها سبب شده است ، بازیهای موفق کنسولها وقتی برروی تلفن پیاده سازی می شوند ، به توفیق چندانی نائل نشوند. پس لازم است با شناخت این محیط جدید ، کاربر آن و دیگر ملاحظات ذکر شده در این مقاله ارزش زمان را دریافته ، شیوه طراحی و ارائه مطلوب را بکار گرفته و رابطه ی بین سادگی و موفقیت بازیها را تصادفی ندانستیم .

 


علی نقوی الحسینی
 
تعداد مقالات 5 عدد
       
کپی رایت