گوگل و ابتکاری برای وب سایت‌های موبایل

سه شنبه 16 اسفند 1390

گوگل از دارندگان وب سایت‌ها و صاحبان شرکت‌ها خواسته است، تا وب سایت خود را منطبق با کاربران موبایل و نیازهای آنان طراحی کنند.اما در این میان انتقاداتی توسط توسعه دهندگان وب به این ابتکار وارد شده است

سایت gomo

آیا سرویس GoMo، دربردارنده پیغامی مناسب و در عین حال اجرایی ضعیف است؟ سرویس گوگل با نام GoMo از شرکت‌ها می‌خواهد تا وب سایت‌های خود را با نیازهای کاربران موبایلی و با قابلیت استفاده بر این ابزار طراحی کنند. در وب سایت گومو شرح داده شده است که چرا موبایل و وب سایت‌های موبایل اهمیت دارند. قابلیت تست رندرینگ وب سایت شما بر روی موبایل فراهم شده است و منابع لازم برای ایجاد سایت‌های موبایل در اختیارتان قرار می‌گیرد. یکی از شرکت‌های همکار گوگل در این رابطه اعلام کرده است که بر اساس تحقیقات به عمل آمده، بیش از 79 درصد تبلیغات انجام شده بر روی نسخه‌های دسکتاپ وب سایت‌ها صورت گرفته است و خبری از موبایل شنیده نشده است. از این رو گوگل به فکر آن افتاده تا با ارائه سرویسی شرکت‌ها و دارندگان وب سایت را وادار به ارائه خدمات خود بر روی نسخه موبایل وب سایت نمایند.

وب سایت گومو جایی مناسب برای تنظیم و تست قابلیت‌های وب سایت‌ها برای قرارگیری بر پلتفرم موبایل است. اما انتقادها و نظرات منفی زیادی از سوی طراحان در مورد آن ارائه شده است به طور مثال Stephanie Rieger، در توییتر اعلام کرده است که این وب سایت در بارگذاری در آی پد با مشکلاتی مواجه است و این مورد را از دست رفتن فرصتی مهم می شمارد. استراتژیست پلتفرم موبایل Peter-Paul Koch؛ کسی که سازنده QuirksMode شناخته می‌شود، در مورد گومو مقاله نگاشته و ابعاد و نظرات خو را بدین شکل بیان کرده است. «در وهله اول حجم وسیع داده‌ها و اسکریپتی که باید بارگذاری شوند بسیار زیاد است و برای موبایل و سرعت پایین اتصالات آن مناسب نیست. لینک‌های قرار داده شده در آن در مرورگر کروم Mac، کار نمی‌کنند، مشخص است که حتی گوگل این وب سایت را نیز بر روی مرورگر خود مشاهده نکرده است، که نکته‌ای جالب توجه می‌باشد. لیست وب سایت‌های موبایل که در این جا اعلام شده‌اند، قابل قبول هستند اما هیچ جزییاتی در رابطه با هیچ یک از آن‌ها ارائه نشده است. سرعت وب سایت پایین است و ناوبری آن ضعیف. لیستی از آژانس‌هایی که توانایی کار برای توسعه وب سایت موبایل را دارند، در این وب سایت ارائه شده است. اما این که این آژانس‌ها بر چه اساسی انتخاب شده‌اند مشخص نیست؛ و این شبهه را به وجود می‌آورد که گوگل نقش واسطه گری بین کاربران و آژانس‌هایی که به دنبال مشتریان هستند را دنبال می‌کند؛ و این موجبات بدنامی گوگل را به دنبال خواهد داشت.»

آنچنان که مشخص است کاربران و دارندگان وب سایت‌ها از اهمیت وب سایت‌های موبایل اطلاع دارند. چرا که تقریباً تمامی آن‌ها از تلفن‌های هوشمند و یا حداقل از یک دستگاه تلفن همراه بهره‌مند هستند؛ و خود به این نتیجه رسیده‌اند که نیاز به تغییر و قرار گرفتن بر روی پلتفرم موبایل یکی از نیازهای اساسی آنان در آینده‌ای نزدیک است. وب سایت گوگل گومو تقریباً بر تمامی پلتفرم های متفاوت موبایل تست شده و قابلیت اجرا را داشته است. این که گوگل با ابتکاری جالب دست به ایجاد فضایی برای دارندگان وب سایت‌ها جهت تفکر بیشتر نسبت به نیازهای عادی آنان در رابطه با وب سایت‌ها زده است، نیز خود قابل قدردانی است. منابع زیادی در آن معرفی شده‌اند و در آینده‌ای نزدیک از این وب سایت بیشتر خواهیم شنید.

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت