گوگل مپ، با نمای ترافیکی خیابان‌ها، به شکل سه بعدی برای اندروید!!

سه شنبه 23 خرداد 1391

گوگل باز هم خبر آفرین شد. این بار هم این شرکت پیشتاز، با دست پر آمده و دیگر شکی نیست که با توجه به اخبار متعددی که شنیده می شود، موبایل در اولویت اول آن قرار دارد .

نقشه 3 بعدی گوگلانتشار خبر ارائه مدل‌های سه بعدی از شهرهای بزرگ در Google Earth بر روی موبایل، همانقدر که برای کاربران خوشحال کننده است، برای نوکیا خبر بدی محسوب می شود، چرا که نقشه های سه بعدی، چند ماه قبل، بر روی گوشی های نوکیا به اجرا در آمد.

گوگل ادعا کرده که بر روی تکنیک‌های جدید پردازش تصویر کار می‌کند، تا با استفاده از آن‌ها، به طور خودکار و مبتنی بر مدل‌های سه بعدی، بناهای شهری را ایجاد نماید. در مدل جدید گوگل ارث، تمامی بناها و ساختمان‌ها، از زاویه ی 45 درجه و به شکل هوایی دیده می‌شوند.

گوگل ابراز امیدواری کرده تا بتواند در این مدل جدید، به شکلی مناسب، تصاویر سه بعدی را از شهرهای بزرگ پوشش دهد. نسخه‌ی PC این ابزار نیز در راه است. اما به گفته‌ی گوگل، به دلیل وجود مشکلاتی در الگوریتم‌های گرافیکی، ورود به این بازار، کمی زمان بر خواهد بود.

گوگل با عرضه نقشه های سه بعدی خود بر روی موبایل، قصد دارد تا رقبا را از میدان به در کند! البته هیچ کس نمی داند، این همه اصرار برای بهترین بودن برای چیست؟! البته پر واضح است که کارشناسانی که در این شرکت گرد هم آمده اند، به چیزی کمتر از ایده آل رضا نخواهند داد.

بر اساس اعلام گوگل، علی رغم موانع زیاد، مسیر یابی در مناطق غیر شهری و مکان‌هایی که امکان رانندگی وجود ندارد نیز، توسط کارشناسان فنی گوگل امکان پذیر خواهد شد و افزوده شدن این مکان‌ها به نقشه های سه بعدی هم در دستور کار گوگل قرار گرفته. کارشناسان شرکت گوگل مجبورند، شخصا به این مناطق رفته و به شکل عملیاتی از این مناطق اطلاعات لازم را گردآوری کنند!

نقشه های آفلاین

کاربران اندروید که با مترو سفر می‌کنند و احتمالا در بخش هایی از مسیر ارتباط اینترنتی ندارند نیز، باید خوشحال باشند، چرا که گوگل اعلام کرده : تا هفته های آینده، نقشه های سه بعدی آفلاین، برای کاربران اندروید، در بیش از صد کشور در دسترس خواهد بود. اعجاب برانگیزترین بخش کار، این است که گوگل موفق به فناوری ای شده که طی آن، حداکثر سایز یک فایل آفلاین نقشه های سه بعدی گوگل، 50 مگابایت است. البته این حداکثر سایز فایل ها بوده و بسیاری از نمونه فایل‌ها، فضای کمتری را اشغال خواهند کرد. البته به دلیل سه بعدی بودن فایل‌های آفلاین، که در بر گیرنده محدوده وسیع‌تری از محیط‌های شهری است، باید از حداقلی از کیفیت برخوردار باشند. بر اساس اعلام گوگل، سرویس آفلاین نقشه‌ها، توان آن را دارد که محیطی به وسعت خلیج سانفرانسیسکو را در خود جای دهد!!!

این خبر مبین آن است که گوگل، به موضوع نقشه، نگاهی جدی داشته و قصد دارد تا به شکل جدی تفاوت های خود را در این زمینه نیز به رخ رقبا بکشد. دقت در ارایه ی مختصات دقیق نقشه، یکی دیگر از فاکتورهای کلیدی نقشه های گوگل است. گوگل با تقویت سرویس map maker خود، به دنبال افزایش دقت نقشه های خود است. در ماه های اخیر ، کشورهای دیگری همچون آفریقای جنوبی، مصر، استرالیا، اتریش، بلژیک، دانمارک، فنلاند، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، نیوزلند، نروژ و سوئیس به لیست توسعه دهندگان این سرویس اضافه شده‌اند. عجیب اینجاست که بر خلاف همیشه ، نام ایران در این لیست دیده نمی شود!!! map maker در اختیار کاربران قرار می گیرد تا با اعلام گزارشات ایشان، دقت مسیرها و تغییرات آن ها بالا رفته و تغییرات لازم، در نقشه‌ها اعمال شود. گوگل تلاش می کند تا از کف دره‌ها تا بام آسمان خراش‌ها در کنار کاربرانش باشد.

 


جمیلا نولز
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: