طراحی ضعیف وب سایت‌ها، عمر باطری‌های موبایل را کم می‌کند

دوشنبه 11 ارديبهشت 1391

طراحی و کد نویسی غیر بهینه، تبعات بدی برای وب سایت، به دنبال دارد. یکی از آن‌ها مصرف انرژی بالا و در نتیجه فراری شدن کاربران است. اما چگونه می‌توان سایتی داشت که در مصرف برق صرفه‌جویی کند...

تاثیر طراحی سایت روی موبایلعلی رغم افزایش محبوبیت و استفاده از ابزارهای موبایل همچون تلفن‌های هوشمند و تبلت، وب سایت‌های زیادی هنوز به فکر ایجاد تغییرات لازم برای هم‌خوانی با موبایل و نیازهای آن نیفتاده‌اند. بر اساس مطالعات انجام شده، طراحی ضعیف وب سایت‌ها، باعث افت ذخیره‌ی انرژی در باطری‌های موبایل می‌شود.

قبلاً در مورد تأثیر اپلیکیشن های رایگان و بازی‌ها، در کاهش سریع ذخیره‌ی باطری موبایل، صحبت‌هایی به میان آمده بود. علت این استهلاک آن است که در چنین اپلیکیشن‌ها و وب سایت‌هایی، اتصال‌های مکرر به سرور اتفاق می‌افتد و مراوده‌ی اطلاعاتی زیاد با سرور را، تبدیل به یکی از عوامل اصلی کاهش ذخیره‌ی انرژی باطری‌ها، کرده است.

اما در نتیجه مطالعه‌ی تحقیقاتی که در دانشگاه Stanford، در رابطه با تأثیر طراحی وب سایت، در کاهش عمر باطری و کاهش سطح انرژی آن شده است، محققان دریافته‌اند که وب سایت‌هایی که از کد نویسی ضعیفی برخوردار هستند، در کاهش ذخیره‌ی باطری‌های موبایل تأثیر زیادی دارند.

جاوا اسکریپت و CSS های پیچیده، می‌توانند به اندازه‌ی تصاویر انرژی زیادی از باطری تلف کنند. در همین رابطه مشخص شد که فرمت بندی فایل‌ها، به ویژه فایل‌های تصویری، در مصرف انرژی تأثیر به سزایی دارند؛ به طوری که فرمت JPEG به عنوان بهترین فرمت برای استفاده در ابزارهای موبایل شناخته شد.

بر اساس مطالعاتی که محققین بر روی ده‌ها وب سایت موبایل، با استفاده از تلفن‌های هوشمند Android، انجام داده‌اند، متوجه شدند که وب سایت‌ها با طراحی ضعیف و غیر بهینه، برای موبایل، مصرف نامناسب و غیر ضروری از باطری‌ها را به همراه داشته‌اند. در این رابطه محققین عناصر متفاوت و موجود بر روی وب سایت‌های موبایل را به طور جداگانه مورد آزمایش قرار دادند تا دریابند کدامیک انرژی بیشتری از موبایل می‌کاهند.

نتیجه آزمایش چنین بود که جاوا اسکریپت و CSS های پیچیده، می‌توانند به اندازه‌ی تصاویر، انرژی زیادی از باطری تلف کنند. در همین رابطه مشخص شد که فرمت بندی فایل‌ها، به ویژه فایل‌های تصویری، در مصرف انرژی تأثیر به سزایی دارند؛ به طوری که فرمت JPEG به عنوان بهترین فرمت برای استفاده در ابزارهای موبایل شناخته شد. بر این اساس وقتی محققین تمامی تصاویر موجود بر روی وب سایت فیس‌بوک را به فرمت JPEG در آوردند، سطح قابل توجهی از انرژی باطری، از دست نرفته و ذخیره شد.

در بین 25 وب سایت بررسی شده، وب سایت Gmail از گوگل، بهترین و سریع‌ترین بارگذاری را داشته و مصرف کمتری از باطری را نیاز دارد. در سوی دیگر Apple، وب سایت بهینه سازی شده برای موبایل، در اختیار کاربران قرار نداده است. به طوری که فقط بارگذاری home page اپل 1.41 درصد انرژی باتری را مصرف نمود. وب سایت بهینه سازی شده‌ی ویکی‌پدیا برای موبایل نیز چندان میانه‌ای با صرفه جویی در مصرف باطری موبایل ندارد. به طوری که 1.09 درصد انرژی آن را می‌کاهد. با ایجاد تغییرات لازم بر روی طراحی mobile Wikipedia، 30 درصد انرژی بیشتر، ذخیره شده و کاربران نیز از تغییرات به وجود آمده ضرری نمی‌بینند.

بهینه سازی محتوا برای موبایل

    در این تحقیق پیشنهاداتی برای تولید کنندگان وب سایت‌ها ارائه شده است :
  • در جاهای غیر ضروری، به جای استفاده از جاوا اسکریپت، از لینک‌های ساده استفاده کنید.
  • به جای استفاده از فرمت های PNG و GIF، از JPEG بهره بگیرید.
  • وب سایت‌هایی طراحی کنید که گزارش کاربری (لاگ)، تهیه نمی‌کنند. این کار را می‌توانید با استفاده از Google Analytics انجام دهید. نگران نباشید؛ وقتی کاربران تلفن‌های هوشمند، تلفن خود را در حالت کم مصرف قرار می‌دهند، باز هم این قابلیت به اجرا در خواهد آمد.

یکی از قابل‌توجه‌ترین پیشنهاداتی که در این رابطه می‌توان ارائه کرد، استفاده از قابلیت پیش پردازش وب سایت‌هاست. در این رابطه مرورگر، به کاربران امکان می‌دهد که قبل از دانلود فایل‌ها، به انتخاب ابعاد و حجم آن‌ها بپردازند تا سایز مورد نظر خود را، در اختیار داشته باشند؛ و یا حتی سرور پروکسی خود را، برای بهینه سازی تصاویر و دیگر انواع محتوا به کار گیرند. کاری که قبلاً در Opera Mini و Silk browser صورت گرفته است.

نتایج تحقیق به عمل آمده، در کنفرانس وب جهانی 2012 در لیون فرانسه، ارائه خواهد شد. محققین امیدوارند که با ارائه‌ی این نتایج به صاحبان وب سایت‌ها، آنان را وادار به بهینه سازی وب سایت‌های خود برای ابزارهای موبایل نمایند. وب سایت‌هایی که خود را برای استفاده موبایل بهینه سازی نکنند، انرژی و عمر باطری‌ها را کاهش می‌دهند و این احتمالاً موجب کاهش ترافیک ورودی به آن وب سایت خواهد شد.

داشتن ترافیک بالا کار ساده و بی هزینه‌ای نیست. اگر می‌خواهید بازدیدکنندگان خود را حفظ کنید، باید حتی به مصرف بهینه انرژی در ابزارهای مورد استفاده کاربران، هم فکر کنید و چاره‌اندیشی نمایید.

 


آنجلو راکوما
 
تعداد مقالات 4 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت