افزایش کاربران نسخه موبایل فیسبوک و مشکلات آن

یکشنبه 24 ارديبهشت 1391

تعداد کاربران نسخه موبایل فیسبوک به سرعت در حال افزایش است به طوری که هر آمریکایی در ماه 441 دقیقه از وقت خود را با موبایلش در فیسبوک سپری می کند. اما این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی شده...

نسخه موبایل فیس بوکتا چند سال پیش هیچکدام از ما تصور نمی‌کردیم که روزی موبایل‌ها در امر گشت و گذار اینترنتی عرصه را برای کامپیوترها تنگ کنند اما چه بخواهیم و چه نخواهیم این ‌تلفن‌های هوشمند دوست داشتنی در حال گرفتن جای کامپیوتر‌ها و لپ‌تاپ‌ها در امر اینترنت گردی هستند. آیا شما دوست ندارید وقتی در تاکسی در ترافیک سنگینی گیر کرده اید یا در بانک منتظر رسیدن نوبت خود هستید بتوانید ایمیل تان را چک کنید یا از اتفاقات جدیدی که برای دوستانتان در فیسبوک افتاده است با خبر شوید؟
طبق گزارش اخیر موسسه comScore میزان استفاده کاربران آمریکایی از نسخه موبایل و اپلیکیشن های مخصوص تلفن های همراه فیسبوک از میزان استفاده از سایت اصلی این شرکت پیشی گرفته، به نحوی که در حال حاضر هر کاربر فیسبوک در کشور آمریکا ماهیانه 441 دقیقه از وقت خود را با استفاده از گجت های دیجیتالی خود در فیسبوک سپری می کند در حالی که این عدد برای زمان سپری شده با استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ‌عدد 391 دقیقه در ماه می‌باشد.
اما این آمار چندان هم برای فیسبوک خوشایند نبوده است و باعث ایجاد نگرانی برای این کشور مجازی 900 میلیون نفره شده است.

در حال حاضر هر کاربر فیسبوک در کشور آمریکا ماهیانه 441 دقیقه از وقت خود را با استفاده از گجت های دیجیتالی خود در فیسبوک سپری می کند در حالی که این عدد برای زمان سپری شده با استفاده از کامپیوتر و لپ‌تاپ‌عدد 391 دقیقه در ماه می‌باشد.

اما این نگرانی ها به چه دلیل است؟

فیسبوک به طور میانگین در نسخه اصلی وب سایت خود به طور میانگین 4 تا 7 عدد تبلیغ در هر صفحه نشان می دهد که این آمار در نسخه موبایل این سایت تنها تعدادی اندک به ازای هر روز است. 4 تا 7 تبلیغ در هر صفحه کجا و چند تبلیغ در طول یک شبانه روز کجا.
پس تمایل کاربران به استفاده از نسخه موبایل این سایت باعث کاهش درآمد فیسبوک خواهد شد. فیسبوک این موضوع را یک تهدید برای آینده خود دانسته چون هر روز تعداد مردمی که گوشی های قدیمی خود را با اسمارت فون ها تعویض می کنند بیشتر می شود و در صورتی که فیسبوک نتواند راه حلی برای درآمد زایی از نسخه موبایلی خود داشته باشد به زودی با مشکلات بزرگی مواجه خواهد شد.

آمار استفاده از اپلیکیشن های موبایلی فیسبوک در آمریکا در حال حاضر از 78 میلیون نفر عبور کرده. این جمعیت به صورت ماهیانه 7:15 ساعت با استفاده از گوشی های خود در فیسبوک به سر می برند که این تعداد به سرعت در حال افزایش می‌باشد. در طرف دیگر نیز 160 میلیون کاربر استفاده کننده از نسخه اصلی فیسبوک هستند که ماهیانه به طور متوسط 6:30 ساعت از زمان خود را در این شبکه اجتماعی سپری می کنند.

نسخه موبایل فیس بوک

تصمیم فیسبوک در این زمینه چیست؟

مطمئنا حذف قابلیت مرور از روی موبایل هیچ وقت تصمیم این سایت نخواهد بود چرا که خود مدیران این سایت هم می‌دانند که برای نگهداری این آمار بازدید روزانه حتما به وجود نسخه‌های مخصوص موبایل نیاز دارند. مارک زاکربرگ هم که از این موضوع اطلاع کامل دارد اعلام کرده نمی‌تواند از تبلیغاتی که در نسخه اصلی این سایت وجود دارد استفاده کند زیرا تبلیغاتی که بیشتر صفحه نمایش موبایل‌ها را اشغال کند مطمئناً موجب نارضایتی یوزرها خواهد شد. از همین رو تصمیمات دیگری برای درآمد زایی از پلتفرم موبایلی فیسبوک اتخاذ شده است.

فید خبری یکی از این تصمیمات جدید است. به شکلی که تبلیغات در میان استاتوس و اشتراک گذاری های دوستانتان به شما نشان داده می شود و در کنار آن فیسبوک کلمهSponsored  را به شما نشان می‌دهد تا شما از اینکه در حال مشاهده تبلیغ هستید مطلع شوید.

اما فیسبوک باید به یاد داشته باشد اگرچه نمایش تبلیغات به صورت متفرقه و پراکنده بر روی موبایل ممکن است آزاری به کاربرانش نرساند اما افزایش حجم این تبلیغات خطر ایجاد تنفر و از بین رفتن تمایل کاربران برای سپری کردن وقت‌شان در فیسبوک را تشدید می کند.
نظر شما در مورد این مشکل چیست؟ هم اکنون فیس‌بوک بر روی لبه‌ی تیغ قرار گرفته است. از طرفی با انتشار تبلیغات بیشتر در فید خبری ممکن است کاربر ان را از دست بدهد و از طرف دیگر چشم پوشی از قرار دادن تبلیغات باعث کاهش درآمد مالی آن می شود.
آیا فیسبوک می تواند راه حل سومی پیدا کند؟ بالاخره 500 میلیون کاربر موبایل دردسرهای خاص خود را دارد.

 


جاش کنستین
 
تعداد مقالات 2 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت