jQuery از Flash پیشی می‌گیرد

جمعه 4 فروردين 1391

بر اساس تحقیقات شرکت مشاوره ای appendTo، برنامه متن باز jQuery، در حال سبقت گرفتن از Flash است. این اطلاعات بر اساس تعداد وب سایت‌هایی که این دو تکنولوژی را استفاده کرده اند، محاسبه شده است.

HTTP Archive وبگاهی است که از سال 1996 تا کنون ، سرتاسر فضای وب را می‌کاود ، محتوای تمامی سایت‌های اینترنتی را می‌خواند ، بایگانی می‌کند و آن‌ها را مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهد. این وبگاه ، در جدیدترین آمارهای خود اعلام کرده که 17000 وب سایت برتر دنیا را مورد مطالعه قرار داده و به این نتیجه رسیده که 48 درصد این وب سایت‌ها از فناوری jQuery استفاده می‌کنند.

 

« jQuery در حال پیشی گرفتن از Flash و تبدیل شدن به ابزار اصلی برای تولیدات تعاملی است »

این در حالی است که بر اساس همین آمار ، 47 درصد سایت‌های مورد مطالعه ، از تکنولوژی Flash بهره می‌برند. طبیعی است که این تفاوت ارقام موجب خوشحالی سایت‌های پشتیبان jQuery - مثل Append To – شده و مورد توجه شرکت‌های فعال در حوزه طراحی وب قرار گرفته است.

شرکت‌های طراحی وب ، ذوق زده شده‌اند ، چون حالا می‌توانید با خیال راحت به جای استخدام فلش کارهای گران قیمت و نازک نارنجی ، از برنامه نویسان سربه راه و کم توقع استفاده کنید!

Mike Hostetler ، موسس و مدیرعامل Append To ، عنوان می‌کند که " این آمار ، گرایش سریع و گسترده وب سایت‌ها به jQuery ، که در سال‌های اخیر شاهد آن بوده ایم ، را تایید می‌کند". او همچنین بیان می کند که طراحان و توسعه دهندگان وب به شکل فزاینده‌ای ، در حال گرایش به سمت jQuery و Java Script در مقابل Flash هستند و کارهای تعاملی وب سایت خود را به این دو می‌سپارند.

Jonathan Sharp – یکی دیگر از مدیران این شرکت - اضافه می‌کند که ، "تکنولوژی‌های کلیدی که از قدیم ، در یک وب سایت معمولی به کار گرفته می شدند HTML و CSS هستند و jQuery نیز برای مدت زیادی به عنوان کتابخانه اصلی در Java Script مورد استفاده قرار می‌گرفته است. اما در حال حاضر می‌بینیم که jQuery در حال پیشی گرفتن از Flash و تبدیل شدن به ابزار اصلی برای تولیدات تعاملی است".

طی 5 سال گذشته ، Flash در مقابل سایر تکنولوژی‌های تعاملی وب سایت‌ها ، رقیبی بسیار قدرتمند ، بوده است. نرم افزاری که از سال 1996 در فضای وب ، حکمرانی می‌کرده است.

Adobe قبلا نیز با رقبای بزرگی دست و پنجه نرم کرده و پیروز میدان بوده است. حالا باید منتظر عکس العمل این شرکت باشیم. آیا Flash جایگاه قبلی خود را حفظ خواهد کرد و یا عرصه را به jQuery واگذار می کند؟

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت