کالبدشکافی وب سایت پروفایلر:ایده ای اینترنتی برای ارائه سایت شخصی

چهارشنبه 23 اسفند 1391

پروفایلر، یک ایده اینترنتی کوچک اما هوشمندانه است که در این مقاله سعی دارم تا آن را به شما معرفی کنم. اطلاع از کارهایی که سایرین انجام داده اند، کمک خواهد کرد تا چنانچه ایده ای دارید از آن بهره ببرید
پروفایلر چیست؟
پروفایلر، یک وب سایت اینترنتی است که می توانید به سادگی، صفحه شخصی خود را داشته باشید.
اصلا چرا جای چنین سایتی، در وب فارسی کم بود؟
بسیاری از مشاغل، در ایران شخصی و فرد محور هستند. مانند برنامه نویسانی که پروژه های برنامه نویسی را انجام می دهند، یا مهندسین طراح نقشه ساختمان. این بدان معناست که مشتری سایت پروفایلر، افرادی هستند که به صورت شخصی کار می کنند و با توجه به گسترش فضای وب و اینترنت، علاقمندند که با هزینه ای مناسب، صاحب سایت شخصی باشند. از سوی دیگر، افرادی هم مانند اساتید دانشگاه ها هستند که داشتن یک سایت شخصی را در شان خود می بینند. به ویژه اگر مانند پروفایلر، نیازی به داشتن اطلاعات فنی نداشته باشند.
 بر این اساس، برخی از مشاغلی که می توانند مخاطبان این سایت باشند، عبارتند از:
 1. معلمان، دبیرانی و اساتید دانشگاه
 2. متخصصین و صاحبان مشاغل شخصی، مانند متخصصین شبکه، مهندسین معمار و پزشکان
 3. افراد سرشناس و معروف مانند ورزشکاران، هنرمندان و ... .
 4. جوانان متخصص جویای کار، که قصد دارند رزومه اختصاصی خود را در وب قرار دهند.
اما با وجود این مخاطبین، درآمد پروفایلر، از کجاست؟
چنانچه خود را معرفی کنید و صرفا رزومه تان را در سایت قرار دهید، نیازی نیست که هزینه ای پرداخت کنید. در این حالت یک آدرس شبیه به این: http://profiler.ir/amin.rabie، به شما اختصاص می باشد. اما اگر بخواهید دامنه اختصاصی داشته باشید، (مثلا http://rabei.ir)، باید دامنه ای را که قبلا ثبت کرده یا هم اکنون در سایت ثبت می کنید، در پنلتان تعریف نمایید. از سوی دیگر، باید میزان فضای هاست مورد نیازتان را، خریداری کنید. فروش هاست و دامین، بخشی از درآمدهای سایت را شامل می شود. از طرف دیگر می توانید امکانات اضافی مورد نیازتان را خریداری کنید. به عنوان نمونه اساتید دانشگاه، برای آنکه بتوانند مقالات خود را در سایت شان منتشر نمایند، لازم است تا مبلغی را برای اضافه شدن ماژول مقالات پرداخت نمایند. البته پروفایلر، بیشتر در پی افزایش پتانسیل های درآمدزایی خود می باشد. این بدین معناست که امروزه، اکثر خدمات سایت رایگان بوده و در صدد جذب کاربران بیشتر است. سایت در آینده می تواند خدمات ارزش افزوده ارائه نماید، به عنوان مثال، برای مخاطبانی که قصد ارتقای سایت خود را داشته باشند، می توانند پنل خود را به سایت فول فلش داینامیک ارتقاء دهند.

پروفایلر، بیشتر در پی افزایش پتانسیل های درآمدزایی خود می باشد. این بدین معناست که امروزه، اکثر خدمات سایت رایگان بوده و در صدد جذب کاربران بیشتر است.

اما خوشبختانه، سایت پروفایلر، از قدرت سئو غافل نشده و پس از اینکه پروفایل خود را تشکیل دادید، صفحه شما در پروفایلر، در نتایج اول گوگل، نمایش می یابد. این کار یک نوع تبلغ برای خود این سایت محسوب می شود.به عنوان نمونه، شما نام یک هنرمند را جستجو می کنید و وارد صفحه شخصی وی می شوید. متوجه خواهید شد که شما هم می توانید صاحب چنین رزومه ای شوید! این موضوع، کمک خواهد کرد تا افراد، اطلاعات حقیقی خود را در این سایت قرار دهند و از نام مستعار استفاده نکنند.
البته بدیهی است ، بازار هدف این سایت، کاربران غیر حرفه ای وب می باشند. چرا که خیلی از این افراد، علاقمند به داشتن یک سایت شخصی هستند، اما نمی دانند باید از کجا شروع کنند! مثلا نمی دانند که می توانند یک دامنه و آدرس ایمیل شخصی داشته باشند. حتی اگر هاست هم تهیه کنند، نمی دانند چه اطلاعاتی، روی دامنه شان نمایش دهند!
پس از مدتی نیز، سایت پروفایلر، دیتابیس طبقه بندی شده ای از متخصصین، در دسته های مختلف، خواهد داشت. به عنوان مثال، می داند چه متخصصانی در زمینه شبکه های کامپیوتری فعالیت می کنند. این اطلاعات، کمک می کند تا بتواند یک همایش خاص را به اطلاع مخاطبان خاص خود برساند. البته از ظاهر سایت مشخص است که محلی برای تبلیغات در نظر نگرفته.
اما شاید برای شما هم سوالی پیش بیاید که تفاوت این سایت با سایت های کاریابی در چیست؟
اولا، بسیاری از افراد در پی یافتن موقعیت شغلی نیستند و بنابراین هرگز در سایت های کاریابی ثبت نام نمی کنند. از طرف دیگر، بسیاری از سازمان ها و شرکت ها نیز، متخصصینی را می پسندند که سوابق شغلی قبلی داشته و معتقدند، رزومه اینگونه افراد را نمی توان در یک سایت کاریابی یافت. استدلال ایشان این است که، افرادی با تخصص بالا، بیکار نمی مانند که لازم باشد تا رزومه ای در سایت کاریابی قرار دهند. در عوض، این شرکت ها، داشتن یک رزومه اختصاصی را برای متخصص مورد نظرشان، یک حسن می دانند.
 • اما صفحه شخصی شما در پروفایلر، حاوی چه اطلاعاتی است؟
 • اطلاعات شخصی و اطلاعات تماس
 • سوابق تحصیلی و سوابق شغلی
 • مهارت های شخصی و نمونه کارها
 • ارسال پیام برای ایمیل ایشان یا ارتباط با صفحه ایشان در شبکه های اجتماعی
اما سوال نهایی راجع به این سایت، این است که آیا پروفایلر، نمونه بین المللی ندارد؟
در پاسخ به این سوال باید گفت که بهترین نمونه مشابه این سایت، شبکه اجتماعی لینکداین است که اجازه تشکیل پروفایل می دهد. اما لینکداین، به افرادی که پروفایل تشکیل می دهند، آدرس مجزا نمی دهد و به ویژه کاربران ایرانی، نمی توانند دامنه آی آر داشته باشند. از طرف دیگر سایت های بین المللی به زبان انگلیسی هستند و کار کردن با آن، به ویژه برای کاربران غیر حرفه ای، کار آسانی نیست. ضمن اینکه لینکداین، بیشتر یک شبکه اجتماعی حول مباحث کاری است، تا محلی برای ساخت یک سایت شخصی.
اما سایت پروفایلر، چند قابلیت ساده دیگر نیز ارائه می کند:
 • کاربران می توانند، به سادگی قالب صفحه خود را تغییر دهند. چند تم پیش فرض در سیستم تعبیه شده.
 • همچنین می توانید نمایش هر یک از اطلاعات موجود در رزومه را فعال و غیر فعال کرده و اجازه دسترسی افراد به آن را محدود کنید.
 • از طرف دیگر، سایت پروفایلر، به افرادی که دامنه و هاست تهیه می کنند، به شکل اشانتین، کارت ویزیتی هدیه می دهد که نام و آدرس شان در سایت پروفایلر، بر روی آن نوشته شده و بدیهی است صاحب پروفایل، این کارت ویزیت را، به هر کس که ارائه کند، ناخودآگاه تبلیغ این سایت را می کند! این یک سرویس برد برد، بین سایت و صاحب پروفایل است!
در پایان بد نیست که شما هم سری به این سایت بزنید و نگاهی به امکانات و خدمات آن بیاندازید.
 


روح الله ربیعی
 
تعداد مقالات 20 عدد
       
کپی رایت