چرا ایده طراحی سایت شبیه دیوار پول و وقت شمکا را هدر می‌دهد؟

پنجشنبه 4 خرداد 1396

به‌دنبال درآمدزایی از وب و اینترنت هستید. مشاهده درآمدهای قابل توجه سایت و اپلیکیشن دیوار، توجه شما را جلب کرده. اما قبل از اینکه پول خود را با طراحی سایت شبیه دیوار دور بریزید این مطلب را بخوانید.
سایت و اپلیکیشن دیوار متعلق به کیست؟
رضا محمدی و حسام میرآرمندهی، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، بنیان‌گذاران کافه بازار هستند. این دو جوان نابغه دو سال بعد از اینکه کافه بازار در تمام گوشی های اندرویدی جا خوش کرد، دیوار را راه‌اندازی کردند. یک اپلیکیشن اندرویدی که در 43 شهر فعال است و به گفته مدیران آن، روزانه 30 هزار آگهی روی آن قرار می گیرد.
کدام شرکت هزینه‌های میلیاردی دیوار را تا رسیدن به موفقیت تقبل کرد؟
۶۰ درصد از سهام دیوار متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری سرآوا است. شرکتی که بیش از ۵۱ درصد از سهام دیجی کالا، 20درصد از سهام کافه بازار، 15 درصد از سهام شیپور و بسیاری از سایت‌ها و استارت‌آپ‌های موفق ایرانی را در اختیار دارد. رقابت با چنین سرمایه عظیمی، آنهم با مبلغی اندک چندان کار عاقلانه‌ای نیست.
آیا می‌دانید که شیپور تاکنون چندمیلیارد برای رقابت با دیوار هزینه تبلیغات اینترنتی، تلویزیونی و محیطی کرده؟ آیا می‌دانید علیرغم اینکه تمام هزینه‌ها در شیپور رایگان است، اما هنوز به لحاظ تعداد بازدیدکننده و تبلیغ‌دهنده با دیوار قابل مقایسه نیست؟
آیا شرکت‌های طراحی سایت می‌توانند سایتی شبیه به دیوار به شما بدهند؟
دیوار، هم‌اینک بیش از 100 کارمند دارد که نیمی از آنها توسعه دهنده وب و اپ موبایل هستند. مسلم است ارجاع پروژه به یک شرکت طراح وب (ولو با 30 نفر پرسنل) هم نمی تواند به شما امکان رقابت با تیم داخلی دیوار را بدهد.
متاسفانه برخی از شرکت‌های طراحی سایت به‌جای توجیه مشتری، سعی در فروش نرم‌افزارهای خود دارند. اما واقعیت این است که طرح راه‌اندازی سایتی شبیه دیوار، صرفا برای شرکت طراح سایت آورده مالی خواهد داشت.
پس قبل از هر اقدامی این سوالات را از خود بپرسید؟
  • چه مزیت رقابتی‌‍ای می‌دهید که هم‌اکنون در دیوار نیست؟
  • باتوجه به عدم وجود حق مالکیت معنوی در ایران، ولو ایده خاصی داشته باشید که دیوار از آن بی‌بهره است، چه تضمینی هست که با اینهمه برنامه‌نویس آن‌را پیاده نکند؟
  • آیا مطمئنید که ایده‌های شما بهتر از فیدبک صدها هزار مشتری دیوار است؟ مشتریانی که روزانه نظرات خود را به دپارتمان تحقیقات بازار این شرکت ارائه می‌کنند؟
  • بر فرض محال و در صورت موفقیت سایت یا اپلیکیشن‌تان! چگونه می‌خواهید مانع از فروختن آن توسط شرکت طراح، به سایرین شوید؟
  • اینهمه مشتری راضی و وفادار دیوار را که دیگر به آن عادت کرده‌اند و سوابق فروش‌شان در دیوار موجود است چگونه متقاعد می‌کنید که سیستم شما بهتر است؟
 


روح الله ربیعی
 
تعداد مقالات 20 عدد
       
کپی رایت