آیا وب می‌تواند روند درمان بیماران را تسریع کند؟

پنجشنبه 1 تير 1391

اگر دچار مشکل روانی شدید ، چه می کنید؟ دوست دارید با دیگرانی که همین مشکل را دارند ، گفتگو کنید؟ دوست دارید با مشاوران و متخصصین درمان این مشکل به تبادل نظر بپردازید؟ تاک تالا ، پاسخ شماست!

وبدر فروم های بحث و تبادل نظر در اینترنت ، کاربران به سادگی ، در مورد اضطراب‌ها ، استرس‌ها ، فشارهای روانی و بیماری‌های خود ، به صحبت و تبادل نظر می‌پردازند. شاید کم هزینه بودن، سادگی کار و زود بازده بودن وب ، دلیل خوبی برای آنان برای به اشتراک گذاری اسرار پزشکی شان باشد. لذا سلامت روانی ، یکی از موضوعات داغی است که معمولا کاربران مایل اند در رابطه با آن به صحبت بپردازند.

شرکت Talktala یکی از شرکت‌های نوپایی است که عقیده دارد می‌تواند از وب ، به عنوان پلت فرمی مناسب ، برای مشاوره به بیماران استفاده کند و آنان را بدون نیاز به کشف هویت ، صرفا با پرداخت مبلغ ناچیزی ، موفق به دریافت مشاوره‌ها و درمان‌های لازم نماید. این شرکت که با سرمایه 650 هزار دلاری راه اندازی شده است ، بستر خود را مأمن امنی برای کاربرانی دانسته که در گروه های تبادل نظر حول یک موضوع خاص شرکت می کنند. در این بحث‌ها ، مشاوران و درمان گران باسابقه و معتبری به هدایت ماجرا می‌پردازند. اگر کاربران بخواهند کماکان ناشناخته بمانند ، می‌توانند با استفاده از متن و صوت به صحبت بپردازندو یا در صورت تمایل ، به صورت کنفرانس ویدئویی ظاهر شده و به صحبت بپردازند.

در این بستر مشاوره الکترونیکی ، تفاوتی فاحش با درمان‌های سنتی پدیدار می‌ شود . این مطلب جالب را Oren Frank مؤسس Talktala عنوان کرده است. او می گوید : کاربران با حضور در این انجمن ، می‌توانند بیماری روانی خود را ، به 35 میلیون نفر ، کاربر مستعد دیگر ، که از همین ناراحتی رنج می‌برند معرفی کرده و با آنها به درد و دل و تبادل تجربه ، بپردازند! تنها در عرض یک هفته ، پس از شروع به کار این سرویس ، 800 بیمار خود را معرفی کرده اند که 150 درمانگر معتبر هم ، آماده خدمت رسانی به آنان هستند.

از آنجا که جلسات تبادل نظر با حضور چند نفر بیمار تشکیل می‌شود ، کاربران مجبور به پرداخت هزینه‌ی مشاوره کمتری خواهند بود . چرا که این هزینه بین شرکت کنندگان در جلسه تقسیم می‌شود! اما متخصصین مشاوره و درمان گران ، همان مبلغی را دریافت می‌کنند که در جلسات آفلاین و فیزیکی مرسوم ، رو در رو با بیماران دریافت می‌کنند! بیشتر جلسات با درآمدی بالغ بر 10 دلار برای هر ساعت ، برای مشاور ، به اجرا در می‌آیند. البته پزشکان و متخصصان خوش‌نام‌تر ، می‌توانند مبالغ بیشتری را درخواست کنند.

 

Oren Frank ، مدیری اجرایی در حوزه‌ی تبلیغات است و همسر او هم ، قبل از اینکه به روند مطالعاتی خود در رابطه با آنالیز روانشناسی باز گردد ، یک توسعه دهنده‌ی نرم افزار بوده است. آن‌ها این سایت را در مشاوره ای با روانشناسانی همچون دکتر ایربین دی یالوپ استاد و روان‌پزشک دانشگاه استندفور ، که نویسنده‌ی معتبری نیز هست توسعه دادند. این سایت که هم اکنون در نسخه‌ی بتا ارائه داده شده است گرچه به خوش ساختی وب سایت‌های هم عصر خود نیست اما محیط مناسبی که در دسترس کاربران در این وب سایت قرار می‌گیرد می‌تواند موجب جذب آنان شود.

Talktala اولین پلت فرمی نیست که در تلاش است وب را ، به عنوان بستر درمان بیماران روانی مورد استفاده قرار دهد. در سال 2009 BreakThrough خود را به عنوان سرویسی آنلاین معرفی کرد که به کاربران و بیماران اجازه می‌داد تا به دنبال افراد متخصص در حوزه‌ی درمان بیماری‌های روانی باشند و برای دیدار و گفت و گوی آنلاین با آنان زمانی را رزرو کنند. این گفتگوها از طرق مختلف همچون چت، ایمیل، تلفن، و سیستم ویدئویی HIPAA امکان پذیر بود. این سرویس بنا بود به عنوان بخشی از TechCrunch50 شناخته شود. بر اساس گزارش Angel List ، این شرکت توانسته است سرمایه گذارانی همچون Keith Rabois ، یکی از مدیران ارشد اجرایی PayPal را به خود جذب کند. در حال حاضر خدمات آن فقط در کالیفرنیا ارائه می‌شود. البته با مؤسسات دیگری همچون بروشیل و میگلان هم همکاری دارد.

اخیراً در مقاله ای از ComputerWorld ، به افزایش استفاده از وب به عنوان پلت فرمی برای درمان اشاره شده است. گسترش تکنولوژی استفاده از ویدئو در وب ، افزایش امنیت و پهنای باند ، از دلایل مهم این افزایش هستند. افزایش تعداد شرکت‌های نوپا ، که به متخصصین و نظریه‌پردازان امکان می‌دهند تا با بیماران به بحث و تبادل نظر پرداخته و آنان را از تجربیات خود بهره‌مند کنند ، یکی دیگر از دلایل وجود پتانسیل مناسب در وب ، برای استفاده شدن به منظور درمان بیماران است. البته علی رغم وجود مزایای زیادی که این طرح‌ها در بر دارد ، دیده می‌شود که هم متخصصین و هم بیماران ، در مواردی به دلایل مختلف ، از استفاده از سرویس‌هایی از این دست ، خود داری می‌کنند. متخصصینی که در این سرویس به کار گرفته می‌شوند از افراد معتبر و سرشناس هستند و در صورت قرار داشتن بیماران در وضعیت‌های خطرناک ، امکان تنظیم ملاقات حضوری با آنان ، نیز وجود خواهد داشت.

برخی از این متخصصین به دلیل مشخص نبودن وضعیت قانونی این وب سایت‌ها ، از شرکت در این سرویس‌ها خود داری می‌کنند و برخی کاربران نیز که در مورد مسایل امنیتی و ناشناس ماندن ، نگرانی دارند علاقه ای به استفاده از این وب سایت ها نشان نمی‌دهند. اما به نظر می‌رسد به طور کل سادگی کار آیی سرویسی که Talktala ارائه می‌دهد و هزینه‌ی اندکی که به بیماران تحمیل می کند ، آنان را به سمت استفاده از Talktala متمایل خواهد نمود.

 


کی مایه هسنر
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت