تکنیک های سودمند برای استفاده موثر از نقشه‌ها

دوشنبه 7 فروردين 1391

وقتی حرف از نقشه به میان می آید ، در ذهن اکثر ما ، سطحی دو بعدی ، با مقیاس های مهندسی ، خطوط کج و معوج و نمادهایی پراکنده در سرتاسر آن ، نقش می بندد. اما آیا نقشه ها را طور دیگری هم می شود طراحی کرد؟

استفاده موثر از نقشه

قدمت استفاده از نقشه ، به سالها قبل ، بر می گردد. تعداد زیادی از نقشه های زیبایی ، که هم اکنون در دسترس ما قرار دارند ، جزو قدیمی ترین ها محسوب می گردند.

آنچه ما اکنون شاهد آن هستیم ، این است که بیشتر به کارایی و جنبه های کاربردی نقشه توجه شده و جنبه های زیبایی شناسی در آن‌ها چندان در نظر گرفته نشده است! شاید نقشه های یاهو و یا گوگل هم از این دسته باشند.

اما در حال حاضر ، می توان نقشه هایی بسیار گویاتر ، که ابزارها و قابلیت های متعددی را به کاربران ارائه دهند ، تولید کرد. استفاده از ابزارها و APIهایی که امروزه در اختیار ما قرار دارد ، انجام این کار را بسیار راحت می کند.

 

نقشه های مورد نظر را ، خودتان طراحی کنید

با استفاده از Google Maps API و یا ابزارهایی همچون MapBox می توانید لایه های مورد نظرتان را ترسیم و به نقشه اضافه کنید و همچنین محتواهای زائد را از نقشه حذف کنید و محتوایی که مورد نظرتان قرار دارد تعیین و مشاهده نمایید. برای مثال اگر بخواهید نقشه ایران در دوره هخامنشیان را طراحی کنید ، باید تمامی ساختمان‌ها ، جاده‌های امروز فرودگاه ها و... را از آن حذف کرده و مرزهای آن زمان – که البته بسیار گسترده تر از امروز بوده! – را ترسیم و تمامی آیکون‌های آن‌ها را با علامت‌های مشخص چاپارخانه ها ، کاروانسراها ، مراکز شهرها و... جایگزین کنید.

پایبندی به اصول نقشه کشی را فراموش نکنید

همیشه در نظر داشته باشید که مفید و گویا بودن نقشه بسیار اهمیت دارد. علامت گذاری برای جاده‌ها، مرزها و عناصر مهم نقشه بسیار ظریف و حیاتی است. کاربر باید به سادگی ، اهداف و منظور شما از درج علامت‌های خاص را ، بفهمد. صرف‌نظر از هر هدفی که نقشه برای آن ، طراحی شده ، باید اصول اساسی طراحی نقشه در همه آن‌ها ، در نظر گرفته شود. هیچ کس تا کنون نگفته است که رنگ زرد جاده‌ها در نقشه اجباری است اما باید دانست که شکستن اصول و قواعد کلی نقشه کشی ممکن است کاربران را گیج کرده و استفاده از نقشه دشوار سازد. قوانینی که بیش از یک دهه بر روی نقشه کشی به عنوان اصول استفاده می شده اند را شما نیز استفاده کنید اما می‌توانید همیشه در بخشیدن جلوه ای تازه ، به آنها آزادانه فکر کنید.

5 مثال از نقشه های موثر

Baltimore Dark : مثالی از یک نقشه در نورپردازی شب است که به ما نشان می‌دهد چه امکانات خارق‌العاده ای ، می تواند با استفاده از ابزار MapBox به اجرا در ‌آیند و رنگ‌های جذاب آن را به رخ می‌کشد.

استفاده موثر از نقشه
 

Irrland : برای الهام گیری می‌توانید به کارشناسانی که در IrrlandTumblelog هستند مراجعه کنید و از تجربیات آن‌ها ، در طراحی نقشه‌ها بهره بگیرید.

استفاده موثر از نقشه
 

Startup Weekend : در صورتی که مایلید بر روی نقشه خود ، نقطه های داده ای بگذارید و یا کاربران را از رویدادهای مختلف و محل آن‌ها مطلع سازید ، این مورد مثال خوب و گزینه ای مناسب برای کسب تجربه شما خواهد بود. رنگ‌های آبی و سفید استفاده شده در آن به بهترین شکل به نمایش در آمده و به علامت گذاری نقاط مختلف در نقشه پرداخته شده است.

استفاده موثر از نقشه
 

Docteur Bourdon : در این نمونه ، کارشناسان تلاش کرده‌اند ، که از Google's Map الهام بگیرند و حال و هوای نقشه خود را شبیه آن به تصویر بکشند. اما ترکیب رنگی که مورد استفاده قرار داده‌اند آنان را از گوگل متمایز کرده است.

استفاده موثر از نقشه
 

EveryBlock : این نمونه جلوه دیگری از نقشه را مورد توجه قرار داده و احساسی متفاوت به کاربران خود می دهد. این نقشه با متمایز کردن خطوط ، محل‌ها را به خوبی از یکدیگر جداسازی کرده و قابلیت شناسایی خوبی به آن‌ها داده است. جزئیات در این نقشه از سر راه ما برداشته شده و جلوه ای خوانا و شاخص از آنچه به دنبال آن هستیم برای ما فراهم کرده است.

استفاده موثر از نقشه
 

5 مثال بالا، وب سایت‌هایی هستند که به بهترین شکل از نقشه‌ها بهره برداری کرده و طرح‌های خوبی در این زمینه ارائه داده اند. آیا شما ایده های دیگری برای طراحی نقشه دارید؟

 


متیو اسمیت
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت