تأثیر احساسی در لحظه اول

یکشنبه 30 بهمن 1390

تصور کنید شما فقط یک ثانیه فرصت دارید تا تأثیر احساسی خود بر روی مخاطبین را به جای بگذارید. آیا این فرصت کم روش شما را در طراحی وب سایت تغییر خواهد داد!؟ آیا باعث تغییر نگرش شما به طراحی خواهد شد!؟

طراحی سایت

واکنشی که کاربران در کسری از ثانیه نسبت به وب سایت شما دارند بسیار مهم است. این واکنش می‌تواند در ادامه تبدیل به، انتخاب‌های منطقی شده و تصمیم‌های درآمدزایی برای شما در پی داشته باشد. اما تأثیری که در ابتدای کار بر آنان گزارده می‌شود، می‌تواند نقشی حیاتی در ادامه این فرایند داشته باشد.

Andy Budd، شریک و مو سس Clearleft، معتقد است، لحظه ابتدایی احساسی که بر کاربر، موثر افتد به عنوان پایه ای در زیبایی شناسی و کارایی یک وب سایت، مهم است. احساسی که به کاربر می‌گوید، وب سایت تو کارایی خوبی داشته و با نیازهای من مطابقت دارد. به این لحظه ابتدایی، لحظه چشمک زدن کاربر می‌گویند. اگر وب سایت شما موفق به گذراندن این لحظه شود، مراحل بعدی را به سادگی ادامه خواهد داد. در غیر این صورت کاری دشوار خواهید داشت.

وب یک کتاب نیست

بر اساس گفته Paul Boag، شریک و موسس Headscape، لحظات روزمره ما، لحظاتی که دمادم با آن‌ها مواجه هستیم سرشار از لحظاتی، متفاوت هستند. احساساتی که ما از هر یک از سیگنال‌های خود در محیط‌های پیرامون دریافت می‌کنیم، احساسات خوب و بد ما را شکل می‌دهند. وب، به مانند یک کتاب نیست. اغلب طراحان تلاش می‌کنند که کار خود را به مانند یک سلسله از عنوان‌ها و مطالب ارزشمند یک کتاب در وب سایت ارائه کنند. آنان باید در نظر داشته باشند، تأثیری که مخاطبین از کتاب انتظار دارند به هیچ وجه در وب نخواهند یافت. از این رو مقایسه وب با کتاب، مقایسه ای غلط است. افرادی که در وب حضور پیدا می‌کنند، در واقع افرادی هستند که جلوه های بصری و احساسی برای آن‌ها، نسبت به جلوه های منطقی از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ و لذا این موضوع باید مد نظر طراحان قرار گیرد. استفاده از ابزارهای بصری هم چون تصاویر، تأثیرات بسیار به سزایی در جذب مخاطبین و جلب احساسات بصری آنان دارد. استفاده صحیح از این ابزارها، کاری است که بر عهده طراحان و توسعه دهندگان گذاشته شده است.

ملاحظات فنی

Jocelyn Kirby، سرپرست بازاریابی Metakinetic، اضافه می‌کند که ابعاد فنی کار نیز از اهمیت زیادی برخوردار هستند. مشاهده سریع صفحات وب که در گوگل امکان پذیر شده است، کاربران وب را متمایل به دیدن صفحات قبل از باز کردن آن نموده است. لحظه ای که کاربر نگاهی گذرا بر روی Quick Preview، که در گوگل وجود دارد، انداخته و وب سایت شما را بازدید می‌کند، لحظه ای طلایی و فرصتی گران بها برای شما است. نه تنها اهمیت بازدید کاربران از این صفحه برای شما ارزشمند است بلکه، نمایی کوچک و تمام صفحه از وب سایت شما که در گوگل لود می‌شود، بسیار مهم و حیاتی است. نمایی که در آن شمایی کلی از وب سایت شما دیده شده و اجزای مختلف آن به صورت اشکال هندسی مختلف در دید کاربر ظاهر می‌شود. این نما می‌تواند در جذب مخاطبین برای شما فرصتی ایده آل باشد. Geri Coady، معتقد است توجه به تکنولوژی نیز می‌تواند در به جای گذاشتن احساس مثبت و یا منفی در کاربر بسیار موثر باشد. به طور مثال وقتی که من به وب سایت شما وارد شوم و ببینم که فلش به عنوان اصل اساسی وب سایت شما در طراحی مورد استفاده قرار گرفته است، در لحظه اول به این فکر خواهم افتاد که، شما به در دسترس بودن وب سایت خود برای تمامی مخاطبین و کاربران اهمیتی نمی‌دهید. حتی کاربران متوسط که آگاهی نسبت به این نقص فنی در وب سایت شما ندارند، اگر با ابزاری به وب سایت شما آیند که توانایی استفاده از فلش را ندارد، در هنگام برخورد با صفحه ای که بخش‌هایی از آن بارگذاری نشده است، در همان لحظه اول احساس منفی خود را به دست آورده و علی رغم ندانستن علت عملکرد ناقص فنی وب سایت شما از آن دوری خواهند کرد. محتوای مرتبط و طراحی مناسب نیز یکی دیگر از نکات تأثیر گذار در ایجاد احساس مثبت در کاربران است.

 


گریک گرانل
 
تعداد مقالات 32 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت