انتقال از سرویس ترجمه وب سایت گوگل به مایکروسافت

یکشنبه 25 دى 1390

گوگل، سرویس رایگان ترجمه API خود را متوقف کرد ه است. مایکروسافت کماکان رایگان این سرویس را ر اختیار کاربران قرار می‌دهد. پائول ترو در این مقاله، چگونگی نقل مکان از گوگل به مایکروسافت را شرح می‌دهد.

وب‌سایت‌های زیادی در حال حاضر اقدام به ارائه سرویس ترجمه کرده‌اند. این سرویس اغلب دارای یک باکس ورودی برای ورود کلمات توسط بازدید کنندگان و امکان انتخاب زبان مبدأ و مقصد می‌باشد. در انتها، با فشار دکمه «ترجمه»، متن مورد نظر در باکس بعدی به صورت ترجمه شده نمایش داده می‌شود. مطمئناً اکثریت این وب سایت‌ها کار ترجمه را با استفاده از سرویس API ترجمه گوگل یا مایکروسافت انجام داده و خود توانایی چنین کاری را ندارند. در پشت صحنه این وب سایت‌ها، کد های جاوا اسکریپت با مرکز اصلی ترجمه (گوگل / مایکروسافت) در ارتباط هستند. متن توسط این کدها به مراکز ترجمه ارسال شده و منتظر دریافت پاسخ می‌ماند. در نهایت نتیجه در دید بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد.

چگونگی انجام این فرایند بر عهده API یا Application programming interface قرار دارد. گوگل و مایکروسافت هردو، ارائه دهنده این سرویس هستند – این سرویس مجموعه ای از دستورالعمل‌ها و فانکشن هایی است که توسعه دهندگان جاوا اسکریپت می‌توانند با پیگیری و اجرای آن‌ها، از امتیاز سرویس ترجمه در وب سایت خود بهره‌مند شوند.

این خدمات، هر دو به صورت رایگان ارائه شدند. تا اینکه در ابتدای دسامبر 2011، گوگل اقدام به اخذ هزینه از کاربران آن نموده است. این مقاله چگونگی اجرا و استفاده از این دو سرویس و نحوه نقل مکان از گوگل به مایکروسافت را شرح می‌دهد.

 

ترجمه API گوگل

ساخت پایگاه داده مترجم گوگل، سال‌ها به طول انجامیده است. در سال 2007، این سرویس از رویکرد قانون محور (rules based approach) به رویکرد تحلیل داده (Data analysis approach)تغییر حالت داد. تمرکز گوگل بر اسناد چند زبانه ای بود که در وب انتشار می‌یافتند. روشی که در آن، ترجمه جملات و کلمات به صورت دقیق‌تری انجام می‌گیرد. این سیستم تفاوت‌های زیادی با دیگر نمونه های موجود در وب، همچون سرویس ترجمه یاهو (babelfish) دارد که بر پایه قوانین زبانشناسی کار می‌کنند. سرویس مترجم گوگل در حال حاضر از 52 زبان پشتیبانی می‌کند. URL آن نیز به آدرس www.google.com/translate به طور رایگان در دسترس عموم قرار دارد.

پس از گذشت زمان و مورد توجه قرار گرفتن، صاحبان وب سایت‌ها علاقه‌مند به استفاده از این سرویس بر روی صفحات خود بودند. برای اولین بار در سال 2008، گوگل ترجمه API را در اختیار آنان گذاشت. این‌گونه بود که محبوبیت این سرویس هر روز بیشتر شد. اما این گسترش دامنه دار برای گوگل هزینه بر بود. به اندازه ای که در ماه می 2011، گوگل تصمیم خود مبنی بر غیر فعال شدن سرویس API به دلیل سوء استفاده های گسترده مالی را اعلام نمود. این تصمیم با مخالفت‌های پر سر و صدا از سوی کاربران و علاقمندان مواجه شد. در نهایت گوگل با تغییری کوچک در نظر خود، تصمیم به باقی ماندن سرویس API ترجمه گرفت. با این تفاوت که استفاده کنندگان از آن را موظف به پرداخت هزینه از تاریخ 1 دسامبر 2011 نمود. بر این مبنا، برای هر یک میلیون کاراکتر ترجمه شده، مبلغی برابر 20 دلار از کاربران اخذ می‌شود. اما به خاطر داشته باشید این هزینه‌ها فقط برای کاربران سرویس API، در نظر گرفته شده و سرویس عمومی بدون هیچ تغییری هنوز به صورت رایگان ارائه می‌شود.

 

جایگزین‌های مترجم گوگل

چند گزینه در این میان وجود دارند. بزرگ‌ترین آن‌ها، سرویس ترجمه مایکروسافت است که با نام مترجم بینگ شناخته می‌شود. زبان‌های پشتیبانی شده در آن به عدد 28 رسیده است. اگرچه ارائه گزارشی دقیق از کیفیت ترجمه آن، مشکل است. اما بیشتر وبلاگ نویسان معتقدند، کیفیت ترجمه بینگ به خوبی گوگل است. تمرکز این مقاله نیز بر ترجمه API مایکروسافت قرار گرفته است. سرویس‌های دیگر ترجمه بر روی اینترنت موجود است که مورد توجه ما در این مقاله نیستند. مواردی چون Babelfish از یاهو، Mygengo و speaklike که می‌توانند به عنوان جایگزین مورد بحث قرار گیرند.

 

کد نویسی مترجم API گوگل (نسخه 1 )

ترجمه API گوگل، 2 نسخه دارد. نسخه 1 در یکم دسامبر 2011، به طور کامل از فعالیت باز ایستاد. حتی اگر قصد دارید از سرویس پولی گوگل استفاده کنید، بایستی این کد را تغییر دهید. کد نسخه 1 در زیر آمده است تا صرفاً با نحوه کار آن آشنا شوید. اگرچه در حال حاضر امکان استفاده از آن برای شما وجود نخواهد داشت.

فرمی مشابه کلیه مثال‌های استفاده شده در اینجا را می‌بینیم. پس از فشرده شدن دکمه ترجمه، تابع googletranslatestart فرا خوانی شده و متن به منظور ترجمه وصول می‌شود. onsubmit، به منظور جلوگیری از ثبت نهایی فرم، مقدار false را بر می‌گرداند.

 
 

در این مرحله کد مرتبط جاوا اسکریپت اجرا می‌شوند. خط‌های ابتدایی زیر، کتابخانه API جاوا اسکریپت را اجرا می‌کنند و سپس نوبت به کتابخانه زبان گوگل می‌رسد. بعد از این مرحله تابع googletranslatestart، ترجمه را شروع می‌کند (برای مثال ترجمه متنی از انگلیسی) en به اسپانیایی (es) . تابع دوم googletranslatecomplete است که فراخوانده می‌شود. این تابع زمانی استفاده می‌شود که گوگل کار ترجمه را به پایان رسانده و نتیجه را به صورت پیغام جاوا اسکریپت به نمایش می‌گذارد.

 

برای سادگی فهم کدهای بالا، از توابع بی نام و یا غیر مشخص، در آن‌ها استفاده نشده است. اما می‌توان کدهای بالا را به راحتی در یک خط گنجانید

کد نویسی مترجم API گوگل (نسخه 2 )

نسخه 2 از روشی متفاوت به نام (REST) بهره گیری کرد ه که در واقع همان نسخه پولی است. برای استفاده از آن به یک حساب کاربری گوگل و یک کلید API، نیاز دارید. وقتی وارد حساب خود شوید، می‌توانید با کلیک بر گزینه More از منوی بالایی و سپس کلیک بر even more، از گوشه بالای صفحه API Console و سپس API access را انتخاب کنید. هم اکنون شما قادر هستید نسبت به اعلام درخواستی برای کلید API اقدام کرده و در نهایت آن را در کد زیر قرار دهید.

فرم استفاده شده در کد جاوا اسکریپت زیر دقیقاً مشابه مورد بالایی است. اما به خاطر داشته باشید که این بار تابع Google V2 TranslateStart فراخوانی می‌شود. این کد، حاوی اسکریپتی است که منبع آن جاوا اسکریپتی در گوگل است و به مانند پارامتر پیوستی در تابع بازگشتی عمل می‌کند. کلید API گوگل که قبلاً دریافت کرده‌اید، زبان‌های مبدأ و مقصد، همگی در اینجا استفاده می‌شوند.

 

کد نویسی مترجم API مایکروسافت

مترجم API مایکروسافت نیز می‌تواند از روش REST استفاده کند. بنابراین کد زیر شباهت زیادی با آنچه قبلاً در نسخه 2 ترجمه گوگل گفته شد، دارد. در ابتدا، نسبت به اخذ یک شناسه فعال ویندوز (windows live ID) اقدام کنید تا در ادامه، آن را در کد زیر درج نمایید.

 

انتقال از گوگل به مایکروسافت

در صورتی که کد شما به روش html و جاوا اسکریپت بالا نوشته شده است، می‌توانید با استفاده از توابع از قبل آماده شده و جابجایی آن‌ها به نتایج دلخواه خود آنچنان که در ادامه آمده است، دست یابید.

 

اگر شرایط به طور دیگری رقم خورد ه است، برای نقل مکان از نسخه 1 گوگل، در ابتدا بایستی کدهای مورد نیاز خود را بیابید. کدهایی که مترجم متن گوگل را فراخوانی می‌کند. سپس آن را با microsofttranslatestart جایگزین کنید.

انتقال از نسخه 2 گوگل به مایکروسافت، ساده تر است. تنها کاری که برای این کار باید انجام دهید، یافتن تابعی است که کار ساخت new script را بر عهده دارد. پس از این کار با تغییر URL و تغییر نام پارامترها (callback به oncomplete، key به appld، q به text، source به form و target به to ) و یا جابجایی کلی آن با تابع بالا، کار خود را به اتمام برسانید.

 

 


امیرحسین آجودانیان
 
تعداد مقالات 3 عدد
       
کپی رایت