دعوا بر سر ثبت اختراع ، دنیای تکنولوژی را به میدان جنگ بدل کرده!

پنجشنبه 1 تير 1391

گوگل از Oracleو اپل از HTC, Nokia,Motorola Mobility,Samsung و Kodak ، شکایت کرده اند. تمامی این شکایت ها برای دفاع از کپی رایت طرح های ثبت شده می باشد.جالب اینجاست که یاهو نیز از فیس بوک شکایت کرده!

درگیری بین شرکت‌های بزرگ ، بر سر حق ثبت اختراع ، بیشتر به جنگ‌های خونین شبیه است ، تا دعاوی حقوقی! البته این درگیری ها آنقدر تکراری شده که کم کم دارد به یک رویه‌ی عادی تبدیل می گردد. البته بسیاری از اندیشمندان ، معتقدند که این درگیری ها تبعات زیادی را برای دنیای فناوری در پی خواهد داشت. برای آنکه قدری با اینگونه جدل های حقوقی بیشتر آشنا شوید ، کافی است بدانید ، طی همین روزهای اخیر ، شرکت گوگل ، از Oracle ، در رابطه با کپی رایت و حق ثبت اختراع جنجال بر انگیز استفاده جاوا در اندروید پیشی گرفت. اپل در حال حاضر ، در چند کشور دنیا و در دادگاه های متفاوتی در حال طرح شکایت از رقبای خود می باشد. Technicolor نیز که شرکتی است که رنگی شدن فیلم‌ها را مدیون آن هستیم نیز ، به دنبال درآمد زایی از طریق از طرح دعاوی حقوقی در دادگاه‌ها می باشد. با لختی تامل در این اینفوگراف ، متوجه خواهید شد که چه روابط پیچیده ای بین شرکت‌های مختلف ، در رابطه با ثبت ایده و اختراع برقرار است!

به نظر می‌رسد لازم است هر چه سریعتر ، قانون حق ثبت اختراع ، دستخوش تغییرات اساسی شود ، در غیر این صورت شرکت های کوچک و بزرگ ، به جان هم افتاده و همین درگیری ها موجب می شود که این شرکت ها ، از هدف اصلیشان که پیشرفت تکنولوژی است ، باز می مانند.

البته Technicolor ، در این اینفوگراف دیده نمی شود ، با این حال جالب است که بدانید ، این شرکت فرانسوی ، یک دپارتمان ویژه را وقف بررسی تلفن‌های هوشمند کرده تا در صورت امکان بتواند تخلفی را دستمایه مذاکره و در آمد زایی نماید! به نظر می رساند فرانسوی های Technicolor ، با هوش تر از بقیه عمل کرده اند. جالب است بدانید ، این شرکت ، بیش از چهل هزار طرح ثبت شده در زمینه‌ی تکنولوژی های صوتی ، تصویری و نوری دارد. گویی این شرکت از قبل ، این طرح ها را ثبت کرده ، تا بتواند مثل امروزی ، بازار بزرگ تلفن‌های هوشمند و تب لت‌ها را هدف قرار دهد تا در صورت مشاهده‌ی تخلف ، به اقامه‌ی دعوا بپردازد. کافی است یک ابزار جدید ، توسط یکی از تولید کننده ها وارد بازار شود تا مدیران این شرکت بهانه ای را برای شروع مذاکرات بیابند! جالب اینجاست که ایشان ، پیشنهادات خرید طرح‌های ثبت شده‌ی خود را رد می کنند و به این نتیجه رسیده اند که درآمد حاصله از دعاوی حقوقی ، بیش از فروش اصل طرح می باشد! وکیل این شرکت رسما اعلام کرده که فروش طرح‌های ثبت شده ، موجب کاهش درآمد Technicolor می شود ، چرا که روشن است ، طرح‌های ثبت شده‌ی Technicolor به منظور نوآوری به ثبت نرسیده اند ، این ها صرفا ابزارهایی برای درآمد زایی بیشتر می باشند! البته پر واضح است که وکیل این شرکت از طرح این دعاوی بسیار منتفع خواهد شد ، چرا که هر دادگاهی که به نفع این شرکت رای می دهد ، بخشی از درآمد آن ، نصیب وکیل شرکت می شود. معلوم است که آتش بیار این معرکه وکلا هستند!!!

در نگاهی به این گراف ، می فهمیم که چه جدال بزرگی بین شرکت‌های بزرگ ، بر سر ثبت اختراع و طرح‌های ثبت شده در جریان است. همان طور که می‌بینید ، حلقه های بیرونی مربوط به طرح‌هایی است که به فروش رسیده‌اند. این طرح‌ها با رنگ بنفش روشن متفاوت از سایر طرح ها شده اند و معمولاً به شرکت‌هایی همچون Microsoft, Apple, EMC و Ericsson ختم می شوند. به عنوان نمونه شرکت IBM ، موفق به فروش بیش از 2094 طرح ، به گوگل گردیده. گوگل ، غیر از این ، 17000 طرح دیگر را همزمان با خرید موتورولا ، به نام خود کرده است. لحظاتی به اپل و خطوطی که از آن خارج و یا به آن وارد شده‌اند دقت کنید ، مطمئنم نکات جالبی توجه تان را جلب می کند. به عنوان مثال ، اپل در پس تولید وشی آیفون ، هم اکنون از شرکت های HTC, Nokia, Motorola Mobility, Samsung و Kodak ، به دلیل استفاده از طرح ها و ایده های ثبت شده این شرکت در سیستم عامل iOS ، شکایت کرده و ایشان را تحت پیگرد قانونی قرار داده است. خنده دار اینجاست که تمامی این شرکت‌ها نیز ، به تقابل برخواسته اند و دعاوی مختلفی را علیه اپل مطرح کده اند.

Facebook, Microsoft, AOL و Yahoo از زمانی که شرکت یاهو به یکباره شکایتی را همچون پتکی بر سر فیس‌بوک فرود آورد ، در راهرویی پیچ در پیچ گرفتار شده‌اند. Microsoft و AOL نیز وارد این بازی شده و کار دشوارتر از قبل شده. به نظر می‌رسد لازم است هر چه سریعتر ، قانون حق ثبت اختراع ، دستخوش تغییرات اساسی شود ، در غیر این صورت شرکت های کوچک و بزرگ ، به جان هم افتاده و همین درگیری ها موجب می شود که این شرکت ها ، از هدف اصلیشان که پیشرفت تکنولوژی است ، باز می مانند. به طور مثال وقتی یاهو از فیس‌بوک شکایت کرد ، بیشتر کارشناسان بر این باور بودند که وجود این نزاع ، فقط و فقط به درجا زدن هر دوی آن‌ها خواهد انجامید و مانع پیشرفت آن ها خواهد شد. چرا که ، این دو شرکت اساسا رقابت زیادی با هم ندارند!!!

 


دن روینسکی
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت

مقالات مرتبط: