دریافت بازخورد الزامی است .

شنبه 5 آذر 1390

جاناتن اسمایلی : اگرچه تقریباً هیچ کس به درخواست ارسال بازخورد از سوی کاربران، نسبت به کار خود، علاقه مند نیست. اما این کار برای توسعه و کسب نتایج بهتر بسیار مهم و حیاتی است .

طراحان انسانهای بسیار مغروری هستند. دلایل آن را نیز به خوبی می دانیم. آنها صاحب بهترین مهارتها و تیز ترین چشمان هستند. این امکانات، انسان را فادر می سازد، کارها را رو به جلو براند. اما همیشه بهترین راهها با دانستن انتهای آن که همان بازخورد است، راحت تر طی می شوند. حتی انسانهای خلاق نیز به همه آنچه در اطرفشان رخ می دهد واقف نیستند. به همین دلیل می توان گفت با وجود کار خلاقانه و طاقت فرسای طراحی، دانستن بازخورد از سوی کاربران همیشه به پیشرفت کار منتهی می شود و باعث سرازیر شدن سرمایه ها در این کار خواهد شد. این سنجش بیرونی، نقشی مهم در در طراحی و پیاده سازی اجرا می کند. اما در برخی موارد به دلیل بروز سوء تفاهماتی میان شرکتها و کاربران، کار برای طراحان بسیار سخت شده و بعضاً روابط دوستانه فی ما بین تبدیل به دشمنی از سوی کاربران می شود. کلید حل این معضل دانستن زمان نظرخواهی از کاربران، چگونگی پرسش و انجام کارهای لازم با نظرات آنان است.

زمان بندی و روش اجرا

در صورتیکه برای نظرات کاربران اهمیت قائل نیستید ممکن است بگویید : " در آخرین مراحل کار، وقتی پروژه رو به اتمام است، از نظرات آنان مطلع خواهم شد.در اینصورت نیازی به نگرانی بیشتر برای من وجود نخواهد داشت. " اگر شما هم از این دست افراد هستید باید گفت که شما نه تنها از انجام خدمات مناسب به مشتری خود سر باز زده اید، بلکه به خود و شرکت خود نیز رفتاری مشابه داشته اید.

در صورتی که برروی یک پروژه جدید مثل وبسایت و یا اپلیکیشن مشغول هستید، دریافت نظرات را به طور مداوم و منظم در دستور کار خود قرار دهید. در سریع ترین زمانیکه میتوان پروژه را برای نمایش به کاربر آماده نمود، این کار را انجام دهید. چرا که بدین طریق اختلافات حل شده، احساس طراح بودن شما به درجه ای بالاتر خواهد رسید و اشتباهات کاهش خواهد یافت. یکی از دلایلی که اغلب باعث نادیده گرفته شدن مسئله نظرخواهی می شود، بروز مشکلات ناشی از نظرات است. اما باید دانست قسمت مهمی از مطلب، دانستن نحوه طرح پرسش در نظرخواهی است. دقیقاً دنبال پرسش چیزی باشید که مایل به دانستن پاسخ ان هستید. سوالاتی از قبیل " نظر شما راجع به این موضوع چیست ؟ " فقط باعث گسترده شدن دامنه پاسخ و بعضاً حاشیه روی پرسش شونده میشود. بنابراین زمانیکه قصد انجام نظر خواهی دارید، از قبل چارچوب سوالات را بدانید. اگر از طریق ایمیل انجام می شود، همیشه متن ایمیل پاسخ نامه را ارسال نمایید.

همیشه از انتخاب صحیح پرشس شوندگان مطمئن شوید. گاهی همکاران مخاطبین ایده آلی هستند. در برخی موارد دیگر ممکن است نیاز به پاسخ کاربران باشد. برای پاسخ ها، پلنی مشخص تهیه کنید و هیچ گاه از شکست نهراسید.به دنبال تایید از سوی کاربران نباشید. هدف پیشرفت و حرکت رو به جلو است. دریافت نظراتی که منتهی به هیچ حرکتی نمی شوند کاری ساده است. اما دریافت نظراتی که باعث سازندگی می شوند، ناشی از تهیه پلن و فرم قوی در نظر خواهی است. چنین فرمی همیشه با تمرین و ممارست در کار قابل تهیه خواهد بود. سعی کنید در مراحل مختلف پروژه نظرخواهی را انجام دهید.

نحوه تعامل با پاسخ ها

اکنون شما نظرخواهی را انجام داده و نظرات را در اختیار دارید. چگونه با آن رفتار خواهید کرد ؟ نحوه تعامل با این داده ها از مهمترین بخش های کار طراحی تلقی می شود. گرچه جنبه فایده زایی و پاداشی آن نیز فراموش نشدنی است. کور کورانه تمامی درخواست ها را اعمال نکنید. به ویژه در کنترل و حفظ روابط با کاربران، وظیفه تبیین اینکه چه چیزی باعث پیشرفت بیشتر محصول خواهد شد، بر عهده شما خواهد بود. انتقادات به شما کمک خواهند کرد خود را با آنچه حالت ایده آل است تطبیق دهید. همیشه متواضع باشید. همیشه موضوعی جدید وجود دارد. منعطف باشید و نشان دهید که به درخواستهای کاربران گوش داده اید.

تمرین کنید تا همیشه به نظرخواهی از کاربران و کار بر روی نظرات آنان مداومت داشته باشید. در اینصورت میتوانید زمان مناسب برای پرسش و سوالات مورد نیاز را به راحتی انتخاب کنید. ما خود را مسلط بر کار می دانیم. با همین تسلط اقدام به طراحی، برنامه ریزی، تعامل و کدنویسی می نماییم. بازخورد کار، ما را در صحیح و معتبر تر بودن آن یاری می کند. از روبرو شدن با نظرات نترسید. در مورد عزت نفس خود نیز نگران نباشید!

 


جاناتان اسمایلی
 
تعداد مقالات 1 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت