روشی 10 قدمی برای بازارابی اپلیکیشن شما

پنجشنبه 3 آذر 1390

وقتی سخن از ترویج نرم افزار به میان می آید ، برنامه نویسان انسانهایی خجالتی به شمار می روند . در اینجا کریگ لاکوود 10 راه برای متمایز شدن و مورد توجه قرار گرفتن اپلیکیشن شما ، ارائه نموده است.

در حالیکه در فروشگاه اپلیکیشن iTunes بیش از پانصد هزار اپلیکیشن وجود دارد، امکان مورد توجه قرار گرفتن برنامه و اپلیکیشن شما روز به روز سخت تر می شود. بازار اندروید نیز به همین منوال در حال رشد بوده است. در این میان کسی از سرنوشت بازار ویندوز فون نیز اطلاع ندارد. اخیراً در کنفرانس iOSDEVUK در ارتباط با چگونگی بازاریابی اپلیکشن ها صحبت کردم. نکنه قابل توجه برای من، خجالتی بودن توسعه دهندگان و برنامه نویسان در زمان بازاریابی و ارائه محصولاتشان بود. در حالیکه این رفتار کمتر در طراحان دیده میشود.در اینجا روشی 10 قدمی برای برخورد با مشتریان در زمان بازاریابی، ارائه محصولات برای آنان ارائه شده است:

1— آیکن اپلیکیشن

ایکن ها بایستی نمادین باشند. از استفاده از رنگهای آبی و سبز در آیکن اپلیکیشن خودداری کنید. بشترین رنگ استفاده شده در ایکنهای برنامه های اپل سبز و آبی هستند. علی رغم این بسیاری از آیکنهای مورداستفاده رسانه های اجتماعی نیز حاوی سبز و آبی هستند. مناسب باشند. همیشه آیکن ها را pre-render کنید. همیشه مجموعه ای از آیکنها را اماده داشته باشید. این مجموعه بایستی هماهنگ در سایز و نما بوده و برای نسخه های iPAD مناسب باشد. آیکنی که به خوبی طراحی شده باشد، میتواند نقش بهترین نیروی فروش شما را بازی کرده و در جذب خریداران پموفق باشد. به عبارت دیگر ؛ طراحی زیبا، فروش می رود.

2— بومی سازی

پس از مراحل طاقت فرسای ساخت اپلیکیشن، خواست شما ارائه آن به بزرگترین پهنه از بازار خواهد بود. اپلیکیشن ها را میتوان در بازار جهانی نیز ارائه کرد. پس ارتباط با کاربران در این میان از اهمیت زیادی برخوردار میشود. خواه این کاربر در ایالات متحده باشد و یا در زامبیا.شرکتهایی همچون Applingua میتوانند در ترجمه و تغییرات مورد نیاز، یاری رسان شما باشند.

3– مایکروسایت

Itunes میتواند دارای محدودیتهای زیادی برای شما باشد، انتخاب وبسایتی دیگر توسط شما برای انجام امور امری منطقی به نظر میرسد. ارائه ی اپلیکیشن از طریق وبسایتی مخصوص به این کار میتواند دارای منافع زیادی باشد. در حالیکه در صورتیکه شما از وبسایت شخصی برای ارائه استفاده می کنید، به راحتی میتوانید از کلمات کلیدی گوگل برای افزایش وبسایت خود بهره ببرید. نمونه ای جالب از وبسایتهای زیبا و اطلاع www.thecocktailapp.com وبسایت رسان در این زمینه است.

4— بلند فریاد بزنید و کاربران را نیز به این کار وادار کنید

از قدرت رسانه های اجتماعی در هدف گذاری بر روی گروهها و بلاگهای ویژه استفاده کنید. در صورتیکه اپلیکیشن شما برپایه ی مشارکت و اشتراک محتوا کار می کند، به کاربران اجازه دهید از طری فیس بوک، توییتر فلیکر و دیگر رسانه ها این کار را انجام دهند. گروههای فیس بوک بسازید، فیلم هایی بر روی یوتیوب قرار دهید و از توییتر به خوبی در این راه بهره گیری کنید. این راهکارها بعلاوه دیگر محسنات، شما را قادر خواهندساخت پایگاه داده ای بزرگ از کاربران داشته باشید و از بازخورد آنان به خوبی مطلع شوید. وبسایتهایی همچون MailChimp اجازه ثبت تا سقف 2000 کاربر، استفاده اشتراکی از فیس بوک و تبلیغ خدمات و اپلیکیشن را به شما میدهد. www.thecocktailapp.com وبسایت رسان در این زمینه است.

5– نسخه های موقتی و نسخه های دائمی ( فروشی )

در حال حاضر از 500000 اپلیکیشن موجود در فروشگاه اپل، 39% اپلیکیشنهای رایگان هستند که 82% از دانلودها را به خود اختصاص داده اند. این درحالیست که اگر اپلیکیشن شما نسخه رایگان داده باشد، امکان تغییر حالت از استفاده رایگان به دائمی برای کاربران بسیار زیاد است. برخی اوقات کاربران برای پرداخت 500 دلار برای یک وسیله یا دستگاه خوشحالند.اما وقتی نوبت به پرداخت 1.99 دلار برای یک اپلیکیشن است، انها به فکر فرورفته و از خود می پرسند چرا بایستی چنین پولی پرداخت کنم.وقتی شما نسخه رایگان اپلیکیشن را در اختیار کاربران قرار می دهید، در واقع شانس خرید را برای آنان که حتی قصد استفاده از ان را نداشتند فراهم می کنید. سپس موقعیت تبدیل وضعیت از رایگان به دائمی برای آنان ساده تر خواهد بود. فروش از این طریق میزان درآمد شما را بالا برده و امکان ارائه مطالب جدید به کاربران فعلی را فراهم می کند.

6- متا دیتای خوب

همه روزه بر اهمیت توصیفات و کلمات کلیدی در iTUNES افزوده میشود. به ویژه اکنون که صفحات آن در گوگل، بینگ و غیره مورد جستجو قرار می گیرند. دقیقاً همانند وبسایتها، این داده ها نیز بایستی از همخوانی برخوردار باشند. از کلمات و عبارات کلی همچون بازی، رایگان، اپل وغیر ه استفاده نشود. قرار گرفتن در دسته بندی صحیح اپلیکیشن ها نیز اهمیت برخوردار است. موقعیت های چارتی مناسب باعث فروش بهتر میشود. قرار گرفتن در 10 اپلیکیشن برتر دسته سرگرمیها، موقعیتی رویایی برای فروش به وجود می آورد.اما امکان حضور در این صفحه با 100 دانلود در روز اتفاق نمی افتد. شاید در زیرگروه عکاسی و سبک زندگی این موقعیت برای شما نیز پدید آید. از دقیق بودن متا دیتای خود مطمئن شوید و موقعیت خود را ارتقاء بخشید. از گزافه گویی پرهیز کنید.

7— بهینه سازی

به خاطر طبیعت دور انداختنی اپلیکیشن ها، شانس فروش در لحظه اول را از دست ندهید. تعداد کمی از کاربران، برای بار دوم اپلیکیشن شما را به خاطر خواهند آورد و به جستجو برای آن خواهند پرداخت. بنا براین نرم افزری با حجم کمتر از 20 مگا بایت با در نظر گرفتن راحتی کربر، موقعیت خوب برای فروش را فراهم می اورد.

8- با رسانه ها صحبت کنید

با استفاده از کمپین های مناسب رسانه ای، میتوان ارائه را بر روی اهداف و مخاطبین مناسب استفاده کرد. app که مخفف کلمه اپلیکیشن است، خود به تنهایی، عبارتی پرسر و صداست و به مخاطب نوآور بودن شما را القا می کند. و به این معناست که محصول شما برای بخش خاصی از بازار ساخته شده است. پس در برقراری تماس با نشریات تردید به خود راه ندهید.

9– شما لباسی زشت نمی خرید

فروشگاه اپلیکیشن بر نمایش مناسب محصولات تکیه فراوانی دارد. آیا اپلییشنی که شما بر آن کار می کنید بیانگر ایده های خاص شما در حوزه ی مورد علاقه شما و در بردانده امتیازات مورد نظرتان هست ؟ آژانسهای طراحی، به طراحی برای iPhone/iPad خو گرفته اند. افرادی که نسبت به طراحی بی توجه باشند در زمان فروش نیز از توفیقی برخوردار نخواهند بود.تمامی زحماتی که در راه ساخت به جان خریده اند نادیده گرفته خواهد شد. طراحی اپلیکیشن ها هزینه ی بسیاری در بر ندارد. بعلاوه اینکه طراحی خوب باعث رشد فروش خواهد شد. Tweetbotنمونه ای مناسب از طرحی است که باعث فروش خوب نیز شده است. نکته قابل تامل این است که طراحی اپلیکیشن. شما می تواند آن را به اوج و یا به قعر هدایت کند. پس لباسی زیبا به آن بپوشانید و سپس عرضه کنید.

10– از کارشناسان استفاده کنید

بیشتر کارشانسان این حوزه خود را توسعه دهنده و یا طراح می دانند. تعداد افراد بسیاری کمی یافت میشوند که به اندازه کافی از مهارت هر دوی این رشته ها بر خوردار باشند. اگر شما خود را در یکی از این دو گروه می بینید، بایستی تخصص گروه دیگر را به خدمت بگیرید. تعداد زیادی از اپلیکیسشن ها وجود دارند که دارای طرح ظاهری خوبی بوده اند، اما در قلب برنامه خود چیزی برای ارائه ندارند و بالعکس. بنابراین اگر شما هردوی این موارد را رعایت کنید فاصله خود با پیروزی را به میزان زیادی کاهش داده اید..

 


روح الله ربیعی
 
تعداد مقالات 5 عدد
       
کپی رایت