گوگل رسماً Motorola را خریداری کرد

چهارشنبه 3 خرداد 1391

گوگل در راستای گسترش اپراتوری خود، دست به اقدامات وسیعی زده که خرید شرکت‌های صاحب نام، یکی از آن‌هاست. گوگل که از چندی پیش پیشنهاد خرید موتورولا را داده بود، اکنون خرید خود را نهایی کرده است

گوگل و موتورولاMotorola هم اکنون رسماً بخشی از دارایی‌های گوگل است. Larry Page مدیر عامل گوگل، جستجوگر بزرگ اینترنتی، اعلام کرد که سه شنبه‌ی گذشته توافقات لازم برای خرید تولید کننده تلفن‌های همراه Motorola به عمل آمده است.

همچنین در خبر تکان دهنده‌ دیگری گفته شده که مدیر عامل فعلی موتورولا، Sanjay Jha از این سمت بر کنار خواهد شده و Dennis Woodside ، یکی از کارکنان قدیمی گوگل، از این پس به عنوان مدیر عامل موتورولا کار خود را شروع خواهد کرد.

لری پیج، Woodside را فردی منضبط و توانا دانسته و می‌گوید که : "حضور گوگل در کشورهای خارجی به ویژه در حوزه‌ی خاورمیانه، اروپای شرقی، آفریقا و روسیه را مدیون زحمات این مرد است. Woodside طی یک دوره‌ی سه ساله، نقش به سزایی در افزایش درآمد گوگل از 10.8 میلیارد دلار به 17.5 میلیارد دلار ایفا کرده است."

این اواخر شایع شده که گوگل قصد دارد با فروش مستقیم ابزارهای اندروید به مصرف کنندگان، راه درآمد سازی را برای خودش هموارتر کرده و واسطه‌هایی که تا کنون در این زمینه با او همکاری داشته‌اند را، کنار بگذارد.

گوگل در آگوست گذشته برای خریداری موتورولا ابراز علاقه کرده بود و اکنون شاهدیم که طی مدت زمان کوتاهی، تصمیم خود را عملی کرده و خرید را انجام داده است.گوگل تا قبل از این خود را به عنوان پیشگام پلت فرم موبایل اندروید، معرفی کرده بود اما در عین حال تلاش می‌کرد از تجارت سخت افزار این حوزه، دوری کند. اما حالا باید دید با خرید Motorola ، چه اتفاقاتی در آینده‌ و استراتژی این شرکت رخ خواهد داد.

این که تجارت سخت افزار Motorola چگونه با فرایندهای کاری گوگل عجین می‌شود، هنوز یک سؤال بی جواب است. این اواخر شایع شده بود که گوگل قصد دارد با فروش مستقیم ابزارهای اندروید به مصرف کنندگان، راه درآمد سازی را برای خودش هموارتر کرده و واسطه‌هایی که تا کنون در این زمینه با او همکاری داشته‌اند را، کنار بگذارد.

اما برای این که این شایعه رنگ حقیقت به خود نگیرد، در جای دیگری گفته شده که گوگل قصد دارد با شرکت‌های تولید کننده تلفن همراه بیشتری، پیمان همکاری بسته و کار را همچنان که تا امروز انجام می‌داده، ادامه دهد.

Motorola هم در سال 2008 اعلام کرده بود که این شرکت، به دو قسمت Motorola Mobility و Motorola Solutions تقسیم خواهد شد. اولی وظیفه‌ی ارتباطات موبایلی را بر عهده دارد و تمرکز خود را بر روی مصرف کنندگان قرار خواهد داد و دومی به عنوان فروشنده‌ی تجهیزات مخابراتی، شناخته می‌شود. البته این پلن در ژانویه 2011 یعنی 8 ماه قبل از اینکه گوگل علاقه‌مندی خود را برای خریداری Motorola Mobility به قیمت 12.5 میلیارد دلار اعلام کند به اجرا در آمد.

حالا باید منتظر حرکت بعدی گوگل باشیم. شما چه فکر می‌کنید؟ آیا موبایل گوگل هم سرنوشت آیفون را خواهد داشت؟ آیا از این به بعد برای استفاده از خدمات گوگل باید حتماً موبایل گوگل را داشته باشیم؟

 


پیتر پچل
 
تعداد مقالات 2 عدد
حسن چلونگر
 
تعداد مقالات 243 عدد
       
کپی رایت